![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Myöhäistä räpistellä kun on paskat housussa...
![]()
__________________
Kun älyttömät käskee haluttomat tekemään mahdottomat, syntyy projekti. ![]() Jeep Grand Cherokee 4L suora-6. vm-95. Oldsmobile 98 Luxury Sedan V8 425cid super rocket. vm-66 Honda CB 750 F2 Seven Fifty. vm-98 MYYTÄVÄNÄ: https://forums.offipalsta.com/album.php?albumid=8912 |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Kerrostalosta muistan kun hieman valtavirrasta poikkeava tyyppi kertoi edesottamuksistaan, että oli käyttänyt esim. kymmenen vuotta amfetamiinia ja edelleenkään ei elämäntavat ollut kovin terveelliset.
Hölmöily päihteiden kanssa jo tekee elämästä hankalaa. Helsingissä ghettojengissä pyöriminen ja hengailu yhteiskunnan näkökulmasta ja ehkä myös omasta näkökulmasta turhana vie nuoria huonoon suuntaan. Jos kyseessä on maahanmuuttajataustainen, äkkiä tilanne kääntyy, että on ihan syntyperäistä suomalaista ainesta. Voi sitten ruveta suomalaiseen tyyliin mäyriksen ulkoiluttajaksi. |
#3
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Yksikään maa ei ole onnistunut tätä allahin porukkaa täysin kotouttamaan, vaikka kaltaisesi päätä puskassa pitävät ääliöt kuinka yrittävät. Joka maalla on jo omasta takaa ongelmaporukkansa, joten turha niitä kamelipaimenia enään ottaa lisäriesaksi...
__________________
-Pauli- |
#4
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Vaikka olis pigmenttiä enempi, Suomessa syntyneet on suomalaisia. Tarpeeksi sekoilua ja huono-osaisuutta, tulee ongelmia. |
#5
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Vittujako sitä syydetään miljoonia "kotouttamiseen" hahmoille joilla ei tähän monasti pienintäkään halua, ja toisaalla syydetään heidän oman kulttuurinsa täällä tukemiseen miljoonia että että vähätkin halut katoavat! Ei voi ymmärtää... Ihme homma että esimerkiksi melkoista kyseenalaisuutta möläytyksillään ja "twiiteillään" herättänyt Polpo Jari Taponen vielä hetki sitten kiisti täysin että Pk-seudulla olis mitään rötösteleviä ulkomaalaistaustaisia jengejä, vaan vain joitakin "löyhiä kaveriporukoita". Viime aikainen uutisointikin aivan täysin kusetusta totesi eilen "Fobba": "Alaikäisten tekemien rikosten määrä Helsingissä ei ole kasvussa, paljastavat tilastot – Poliisia huolettavat ”hatkaajat” ja lisääntyneet teräaseet Alaikäisten väkivalta liittyy poliisin mukaan yhä useammin huumeisiin ja ryöstöihin, joita tehdään huumekaupan yhteydessä.". https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000007611034.html Huojentava tieto. Poistaako tämä ongelman? No niinpä... Tokikin nyt sitten selittelee että tämäkin yhteiskunnan vika kun kaikilla kakaroilla ei olekkaan mahdollisuutta rehellisesti tuhansien €urojen merkkivaatteisiin ja kenkiin, niin pakkohan ne on ryöstää tahi varastaa. Vaikka sitten mainittuja teräaseita käyttäen koska muutoin putoaa ulkopuoliseksi. VMP! Moniko kantasuomalainen vekara tuolla liikkuu vanhemman sisaruksen tai halpahallin vaatteissa, tahi lahjoituksena köyhille saaduissa vaatteissa? Paljon. Olisivatko hekin siis oikeutettuja ryöstöihin? Yritin tuossa vielä aamulla Ilta-ulosteissa ja Hyysärissä olevia linkkejä aiheesta hakea, mutta jo hävinneet. Aikalailla aihetta puitu tuolla ja nuo linkitkin löytyvät: https://www.murha.info/rikosfoorumi/...p?f=20&t=31190 Tokikin saattaa olla että normi palstalaisellemme aivan liikaa tekstiä kun välillä tapaa näitä: "En viitsinyt kokoketjua kahlata aiheesta, mutta mikä sen ja tän ajokin normi offset joka neljän vastauksen ketjussa paljastui aloittajasta seuraavassa.
__________________
On epäoptimaalista yrittää elää optimaalisesti epäoptimaalisessa maailmassa. |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Tyttöhallitus ihmettelee, pöyristyy, sanoo, hyvä että asiasta puhutaan, ei olla Ruotsin tiellä, kotouttamisessa lisätään resulsseja ( lisää rahaa ), eikä rikollisuus ole lisääntynyt... ja plaaplaata ( hutisalo ) vaikka kuinka. Odottaako hallitus että kansalaiset alkaa ottaa oikeudet vai tekeekö se mitään? Olisi jo ajat sitten ollut syytä TEHDÄ TÖITÄ ONGELMAN eteen eikä vain puhella pehmeitä. Tytöt pitäis jo vaihtaa OIKEISIIN miehiin.
|
#7
|
||||
|
||||
![]()
"Ghulam jätti raskaana olleen vaimonsa ja 10-vuotiaan tyttärensä äitinsä luo turvaan ja lähti raskaalle matkalle kohti Suomea. Hän saapui Suomeen lokakuussa 2015 ja haki heti turvapaikkaa.
Vuosien odottelun jälkeen hän sai oleskeluluvan ja pystyi hakemaan perheenyhdistämistä. Perhe saapui Suomeen jouluksi 2018." Eli kuten niin monasti, määränpää oli jo lähtiessä tiedossa. Hölmölä. "Jos Afganistanista Suomeen muuttaneelta Ghulamilta kysyttäisiin, millainen on hänen unelmiensa päivä, vastaus olisi yksinkertainen. Sellainen, jona hän tekee perheen kanssa hyvää ruokaa, pakkaa sen rasioihin mukaan ja menee läheiseen puistoon piknikille. Siellä perheenisä saa leikkiä rauhassa 4,5-vuotiaan poikansa ja 15-vuotiaan tyttärensä kanssa. " Muuttaneella? Hetki sitten tämä lähti turvallisesta mamman helmasta (pesuekkin jäi sinne turvaan) pakolaiseksi kauas peloittavaan pohjoiseen hengen hädässä. "parasta on tavallinen arki" "Ghulam on huomannut, kuinka suomalaiset vanhemmat kannustavat lapsiaan opiskeluun. Koulutus on hyvin tärkeässä roolissa ja lapset haluavatkin ottaa vastuuta omasta oppimisestaan. Opiskeluinnostus on tarttunut myös itse Ghulamiin, joka opiskelee tällä hetkellä it-alaa. Myös vaimo on lähtenyt opiskelemaan suomen kieltä." No kiva että opiskelukin (?) piknikkien välissä maistuu, monelle kantikselle "tavallinen arki" on sianpierusta iltaan töitä, pakolliset toimet, jotain maaruun ja pää tyynyyn että jaksaa seuraavan ihanan "tavallisen arjen". Tätihän ihan nyt hurjaksi heittäytyi kun alkoi uuden elättäjän kieltä opettelemaan! Mikähän ensilause minkä hän oppii? ![]() Artikkelissa höpötetään naisten oikeuksista tuon tuosta, mutta silti kumpainenkin artikkelissa esiintyvä naaras jäpittää rätit päässä... https://www.iltalehti.fi/perheartikk...a-67f32de73994 "Ghulamin jättäessä perheensä äitinsä luo, odotti hänen vaimonsa kaksosia. Suomeen saapui kuitenkin vain kaksi lasta. Kaksosista toinen oli kuollut vain parin kuukauden ikäisenä perinnölliseen sairauteen. Ghulam halusi saada vaimonsa kanssa vielä yhden lapsen. Uusi elämä olisi sinetti uudelle alulle. Pieni poika syntyi perheeseen Suomeen saapumisen vuosipäivänä. – Kun näin hänet ensimmäisen kerran, huomasin heti hänen olevan sairas. Intensiivistä hoitoa tarvitseva poika on asunut koko ikänsä laitoksessa, jossa perhe käy katsomassa häntä." Kuinkakohan hintavaksi tämäkin paketti jo nyt on tullut yhteiskunnalle? Mikäli jaksaa lukea tuon artikkelin, niin tulee varmasti miettineeksi että voi vittu mitä soopaa ja propagandaa. Ja silti jää kysymys ilmoille että mitähän he nyt sitten turvasta pakenivat tänne asti? Tämä ei käy ilmi artikkelista. Ja sen kuvan että yksi uneton yö oli elämässä järkyttävin kokemus. Silmiin pistävää myös että artikkeliin ei ollut laitettu mitään itkustusta 200km päivämarsseista luotien viuhuessa ympärillä viikkokausia ilman vettä ja muonaa vain yhdellä sandaalilla joka sekään ei sopinut kumpaankaan jalkaan. Olisiko siis aivan aito elintasopakolainen?
__________________
On epäoptimaalista yrittää elää optimaalisesti epäoptimaalisessa maailmassa. |
#8
|
||||
|
||||
![]()
"Ghulam jätti raskaana olleen vaimonsa ja 10-vuotiaan tyttärensä äitinsä luo turvaan ja lähti raskaalle matkalle kohti Suomea. Hän saapui Suomeen lokakuussa 2015 ja haki heti turvapaikkaa.
Vuosien odottelun jälkeen hän sai oleskeluluvan ja pystyi hakemaan perheenyhdistämistä. Perhe saapui Suomeen jouluksi 2018." Eli kuten niin monasti, määränpää oli jo lähtiessä tiedossa. Hölmölä. "Jos Afganistanista Suomeen muuttaneelta Ghulamilta kysyttäisiin, millainen on hänen unelmiensa päivä, vastaus olisi yksinkertainen. Sellainen, jona hän tekee perheen kanssa hyvää ruokaa, pakkaa sen rasioihin mukaan ja menee läheiseen puistoon piknikille. Siellä perheenisä saa leikkiä rauhassa 4,5-vuotiaan poikansa ja 15-vuotiaan tyttärensä kanssa. " Muuttaneella? Hetki sitten tämä lähti turvallisesta mamman helmasta (pesuekkin jäi sinne turvaan) pakolaiseksi kauas peloittavaan pohjoiseen hengen hädässä. "parasta on tavallinen arki" "Ghulam on huomannut, kuinka suomalaiset vanhemmat kannustavat lapsiaan opiskeluun. Koulutus on hyvin tärkeässä roolissa ja lapset haluavatkin ottaa vastuuta omasta oppimisestaan. Opiskeluinnostus on tarttunut myös itse Ghulamiin, joka opiskelee tällä hetkellä it-alaa. Myös vaimo on lähtenyt opiskelemaan suomen kieltä." No kiva että opiskelukin (?) piknikkien välissä maistuu, monelle kantikselle "tavallinen arki" on sianpierusta iltaan töitä, pakolliset toimet, jotain maaruun ja pää tyynyyn että jaksaa seuraavan ihanan "tavallisen arjen". Tätihän ihan nyt hurjaksi heittäytyi kun alkoi uuden elättäjän kieltä opettelemaan! Mikähän ensilause minkä hän oppii? ![]() Artikkelissa höpötetään naisten oikeuksista tuon tuosta, mutta silti kumpainenkin artikkelissa esiintyvä naaras jäpittää rätit päässä... https://www.iltalehti.fi/perheartikk...a-67f32de73994 "Ghulamin jättäessä perheensä äitinsä luo, odotti hänen vaimonsa kaksosia. Suomeen saapui kuitenkin vain kaksi lasta. Kaksosista toinen oli kuollut vain parin kuukauden ikäisenä perinnölliseen sairauteen. Ghulam halusi saada vaimonsa kanssa vielä yhden lapsen. Uusi elämä olisi sinetti uudelle alulle. Pieni poika syntyi perheeseen Suomeen saapumisen vuosipäivänä. – Kun näin hänet ensimmäisen kerran, huomasin heti hänen olevan sairas. Intensiivistä hoitoa tarvitseva poika on asunut koko ikänsä laitoksessa, jossa perhe käy katsomassa häntä." Kuinkakohan hintavaksi tämäkin paketti jo nyt on tullut yhteiskunnalle? Mikäli jaksaa lukea tuon artikkelin, niin tulee varmasti miettineeksi että voi vittu mitä soopaa ja propagandaa. Ja silti jää kysymys ilmoille että mitähän he nyt sitten turvasta pakenivat tänne asti? Tämä ei käy ilmi artikkelista. Ja sen kuvan että yksi uneton yö oli elämässä järkyttävin kokemus. Silmiin pistävää myös että artikkeliin ei ollut laitettu mitään itkustusta 200km päivämarsseista luotien viuhuessa ympärillä viikkokausia ilman vettä ja muonaa vain yhdellä sandaalilla joka sekään ei sopinut kumpaankaan jalkaan. Olisiko siis aivan aito elintasopakolainen?
__________________
On epäoptimaalista yrittää elää optimaalisesti epäoptimaalisessa maailmassa. |