Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 22.08.2020, 00:11
Säätäjä_setä:n Avatar
Säätäjä_setä Säätäjä_setä ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 07.12.08
Sijainti: Espoo
Viestit: 714
Perusasetus

induktiokuumennusta


Terapiahommina tuli poistettua ketkenneita ruuveja eri paikoista. Esimerkiksi tällaisessa paikassa induktiokuumennin toimii erinomaisesti. Muoviosat vaan pitää malttaa purkaa pois jotta eivät sula.
Takalampun pidikkeet saivat tuota Alkyton soosia ja mustaa spray maalia.

Liitetiedostot
Click image for larger version

Name:	katkenneita_ruuveja.jpg‎
Views:	175
Size:	80,5 Kt
ID:	96742   Click image for larger version

Name:	induktiokuumennusta.jpg‎
Views:	170
Size:	106,9 Kt
ID:	96743  
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 22.08.2020, 00:39
Säätäjä_setä:n Avatar
Säätäjä_setä Säätäjä_setä ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 07.12.08
Sijainti: Espoo
Viestit: 714
Perusasetus

Tassut


Irroitin tassujen suojapellit maalausta varten. Pellit on kiinni tietenkin "peltiruuveilla" tässä tapauksessa M16. Taas sai hakea jatkovartta avaimiin.

Krouvi hionta, pohjamaalit ja keltaista päälle. Tämä oli minun ensimmäinen ruiskumaalausharjoitus. Työkaluna Bilteman halpa yläsäiliöruisku. Pohjamaali tai paremminkin ohennus ja säädöt sille meni helposti. Keltainen väri ei oikein meinannut onnistua. Pisaroi ja räki vaikka mitä yritti säätää. No välttää kiven kolhimiin pelteihin hyvin.

Kierteiden korjauksia ja uuden M16 peltiruuvit peliin.
Liitetiedostot
Click image for larger version

Name:	tassujen_pellit.jpg‎
Views:	187
Size:	293,4 Kt
ID:	96744   Click image for larger version

Name:	tassujen_pellit_s.jpg‎
Views:	177
Size:	294,7 Kt
ID:	96745   Click image for larger version

Name:	hionta.jpg‎
Views:	154
Size:	299,8 Kt
ID:	96746   Click image for larger version

Name:	pohjat.jpg‎
Views:	177
Size:	178,7 Kt
ID:	96747   Click image for larger version

Name:	valmista_tavaraa.jpg‎
Views:	161
Size:	197,2 Kt
ID:	96748  

Click image for larger version

Name:	valmista_tavaraa_2.jpg‎
Views:	167
Size:	168,5 Kt
ID:	96749   Click image for larger version

Name:	tassut_paikkamaalattu.jpg‎
Views:	169
Size:	166,3 Kt
ID:	96750   Click image for larger version

Name:	Biltema_ruisku.jpg‎
Views:	170
Size:	121,1 Kt
ID:	96751   Click image for larger version

Name:	kierteen_korjauksia.jpg‎
Views:	173
Size:	137,8 Kt
ID:	96752   Click image for larger version

Name:	M16_peltiruuveja.jpg‎
Views:	172
Size:	73,8 Kt
ID:	96753  

Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 22.08.2020, 01:17
Säätäjä_setä:n Avatar
Säätäjä_setä Säätäjä_setä ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 07.12.08
Sijainti: Espoo
Viestit: 714
Perusasetus

Nokka + peltejä


Seuraava homma oli öljytankin ja keulan peltien sekä peitelevyjen maalaus. Krouvi hionta, ruosteet pois, pohjaväriä ja keltaista päälle.

Nuorempi kundi (Make) sattui maisemiin ja näytti faijalle miten ruiskulla maalataan. Keltaisen värin kanssa mainas Makellakin olla ongelmia. Väriä piti vaan ohentaa enemmän miltä ensin tuntui niin rupes piirtämään.

Kaksi litraa meni maalia. Pohjaväriä hieman vähemmän. Mustia osia tuli vedettyä aiemmin mainitulla Alkyton töhnällä sekä spray maalillam

Tollanen siitä sitten tuli. Ehkä se nyt on siistimpi kuin viime viikolla.
Liitetiedostot
Click image for larger version

Name:	nokka.jpg‎
Views:	384
Size:	267,4 Kt
ID:	96754   Click image for larger version

Name:	oljytankki_hionta.jpg‎
Views:	369
Size:	239,2 Kt
ID:	96755   Click image for larger version

Name:	nokka_keltaisena.jpg‎
Views:	328
Size:	278,1 Kt
ID:	96756   Click image for larger version

Name:	Make_demoaa.jpg‎
Views:	318
Size:	286,4 Kt
ID:	96757   Click image for larger version

Name:	Make_demoaa_2.jpg‎
Views:	328
Size:	281,9 Kt
ID:	96758  

Click image for larger version

Name:	peitelevyja.jpg‎
Views:	314
Size:	294,8 Kt
ID:	96759   Click image for larger version

Name:	Valmis_tavara.jpg‎
Views:	341
Size:	257,6 Kt
ID:	96760   Click image for larger version

Name:	Valmis_tuote_2.jpg‎
Views:	304
Size:	257,1 Kt
ID:	96761   Click image for larger version

Name:	Valmis_tuote_3.jpg‎
Views:	292
Size:	262,6 Kt
ID:	96762  
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 22.08.2020, 01:23
Säätäjä_setä:n Avatar
Säätäjä_setä Säätäjä_setä ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 07.12.08
Sijainti: Espoo
Viestit: 714
Perusasetus

Kaivinkoneen osat


Ilmanottoputki ja sen päällä oleva tatti kerjäsivät myös maalia päälle ja saivatkin sitä. Tässä vehkeessä kun kaikki osat näyttää olevan heavy mallia niin oli tämäkin. Tuo perhanan ilmanottoputken 20cm pätkä painaa muutaman kilon.
Liitetiedostot
Click image for larger version

Name:	tatti.jpg‎
Views:	239
Size:	61,1 Kt
ID:	96763  
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 22.08.2020, 09:26
Kartse1 Kartse1 ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 09.07.06
Sijainti: Ylöjärven Kuru, Finland.
Viestit: 1.064
Perusasetus

Jos enemmänkin maalailee noilla työkonemaaleilla, niin kannattaa ostaa erikokoisia isompia suuttimia siihen maaliruiskuun.
Halvastakin ruiskusta alkaa tulla tavaraa, kun löytää sopivan suuttimen.
Alkuperäinen suutin on luokkaa 1,5. Viimeksi ruiskutin kuorma-auton rungon 2K-maaleilla, niin siinä suutin oli 2.0.
Riippuu paljon siitä, että maalaako julkisivupeltejä vai toisarvoisia rakenteita.

Liian pienellä suuttimella saa vain sitä pölyharsoa aikaiseksi, eikä se liian ohut maalikerros kauaa pysy nättinä.
Vuoden päästä on ruskeita ruostelaikkuja, varsinkin jos on jotain kohtaa hionut/puhaltanut paljaalle pellille asti.
__________________
Musta vyö romujen rassaamisesta...
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 22.08.2020, 21:43
Jeep-Ukko:n Avatar
Jeep-Ukko Jeep-Ukko ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 26.10.04
Sijainti: Kuopion seutu, Finland.
Viestit: 702
Perusasetus

Tankin hitsaamiseen, diesel ja löpö, ei pala ja räjähdä samalla tavoin kuin bensa.
Tankkia ei välttämättä edes tarvii tyhjätä, kuin hitsattavan pinnan alapuolelle.
On useampaankin työkoneeseen tullut hitsattua tankkauspumpun ylitäytön estimen tasoanturille muhveja ja tankkausletkun sisään meno muhveja, jne.

Jonkun väitteen mukaan, jopa tyhjä löpö säiliö on vaarallisempi, kuin täysinäisempi. Tyhjässä säiliössä, kun ei ole ainetta tarpeeksi nesteenä, niin kaikki se jäämä höyrystyy lämmöstä ja voi reagoida ikävällä tavalla. Mutta minkä enemmän nestettä on, niin pysyy viileämpänä ja ei höyrysty niin herkästi.

Joskus FSJeepin tankkia hitsailin ja jäähdytin kääntämällä hitsatun kohdan alaspäin, dieseliä hitsaus kohdan päälle, näki samalla ettei vuotanut.



Bensan kanssa sitten vaarallisempaa, kunnon läpi hönkä paineilmalla. Tai tuo hiilidioksidi avuksi, jne. Mieluiten antaa tyhjäämisen jälkeen olla useampi päivä, ennen kuin alkaa hitsata, että bensa höyryt olisi mahdollisimman hyvin poissa.

Toki jokainen tekee, niin kuin parhaimmaksi näkee, koskaan ei voi olla liian varovainen.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 24.08.2020, 22:16
Säätäjä_setä:n Avatar
Säätäjä_setä Säätäjä_setä ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 07.12.08
Sijainti: Espoo
Viestit: 714
Perusasetus

Tankin kurlaus


Tänään tyhjensin tankin hitsausta varten. Ensimmäiset ja viimeiset tavarat laskin tarkoituksella läpinäkyviin kannuihin. Kyllä tossa väri muuttu aika tummaksi loppua kohden.

Vasemman puoleisesta tankistakin sai jotain roskaa pois kun irroitti huohotinlinjan ja laski siitä paineilmaa vasempaan palkkiin. Kuvassa keskellä näkyvä paksu hydrauliletku on tankit yhdistävä linja. Vasemmassa tankissa (palkissa) ei ole muita yhteitä kuin huohotin ja tuo yhdysletku. Yhdysletkin nipat näytti senverta ruosteisilta, että en ruvennu vääntämään auki vaikka tänään ostinkin 46 ja 50mm avaimet tota varten. Tolla ilmapistoolilla 10bar paineella saa kyllä aika hyvän virtauksen. Täyttöputkesta tuulee ulos oikein kunnolla.
Liitetiedostot
Click image for larger version

Name:	tankin_kurlausta.jpg‎
Views:	278
Size:	405,9 Kt
ID:	96772  
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 24.08.2020, 22:33
Säätäjä_setä:n Avatar
Säätäjä_setä Säätäjä_setä ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 07.12.08
Sijainti: Espoo
Viestit: 714
Perusasetus

Ohjaus- ja vaihteiston hydraulipumpun letku


Vaihdoin jo pitkään varoitelleen ja vähän vuotaneen ohjaus/vaihteiston hydraulipumpun paineletkun kun kone oli sopivasti purettuna. Tuossa vähän hämää vaihteiston työpaine 20 baaria. Ohjaus-systeemillä kuitenkin maksimit on 110 baaria. Kun kudokset oli jo paskana ja tihkui pumpun puoleisesta liitoksesta niin H-hetki vaihtaa.

Taas iski tuo "remontit persläven kautta" ilmiö. Onneksi on aika pienikokoiset kädet. Kaivelin jo eilen remonttikohteen paskan alta esiin. Asennuksessa letkun joutui kuitenkin pujottamaan sellaisten paikkojen läpi mitä ei saanut siivottua. Mietin miten päät kannattaisi suojata. Satuin kysymään hytikkaliikkeessä. Laittoivat letkun päihin tollaset kertakäyttäsuojat. Kestää pujotuksen ja aukeaa/lähtee pois kuten menneen maailman limupullon korkit. Saa repäistyä ahtaassakin paikassa. Hyvä keksintö.

Piirissä on enempi osia mitä kirjassa olevassa hydrauliikkakaaviossa. Tuo purkki mihin pumpulta lähtevä letku menee ei ole kaaviossa. Lienee paineakku. En muutakaan funktiota keksi. Filtterit on erikseen eri paikoissa..
Liitetiedostot
Click image for larger version

Name:	ohjaus_vaihteisto_letku.jpg‎
Views:	257
Size:	273,4 Kt
ID:	96773   Click image for larger version

Name:	letku_vaihdettu_1.jpg‎
Views:	271
Size:	89,0 Kt
ID:	96774   Click image for larger version

Name:	letku_vaihdettu_2.jpg‎
Views:	237
Size:	68,6 Kt
ID:	96775   Click image for larger version

Name:	letku_vaihdettu_3.jpg‎
Views:	246
Size:	66,2 Kt
ID:	96776  

Viimeksi muokannut Säätäjä_setä : 24.08.2020 22:38
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 24.08.2020, 23:18
Säätäjä_setä:n Avatar
Säätäjä_setä Säätäjä_setä ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 07.12.08
Sijainti: Espoo
Viestit: 714
Perusasetus

Lämpömittarit


Tämä tarina lähti kehittymään lapissa kun mökkinaapuri kyseli millä saisi selville onko hänen C110:n vaihteiston lämpömittari ehjä. Heti selvisi, että anturille menevä johto on jostain poikki tai anturi paskana. Tämä jäi selvittämättä kun ei mihinkään päässyt käsiksi. Senverran sattui löytymään vastuksia ja poweri, että pystyin testaamaan itse mittarin. Mittarin anturi on NTC vastus minkä vastus putoa lämpötilan noustessa. Mittarin toiminta-alueella 40-120 astetta vaihtelu on noin 300 ohmista 20 ohmiin. Liitteenä netistä löytynyt huonolaatuinen kuva anturista mikä todennäköisesti tässä vehkeessä on. Piirsin mittarista vasteen käytössä olevia vastuksia hyödyntäen. Ei tieteellisen tarkka, mutta tällä selvisi, että itse mittari on terve.

Omassa koneessa tuo mittari ei ole koskaan neljästäkympistä noussut. Tein saman tutkimuksen omalle koneelle. Mittari on juuri sama VDO. Laitoin vertailun vuoksi mitareiden ominaiskäyrät samaan graaffiin. Mittausmenetelmä huomioiden ovat samanlaisia. Omassa koneessa anturikin näytti mittarin päästä tutkittuna ehjältä. Kylmänä 680 ohmia ja pienen ajelun jälkeen 430ohmin luokkaa. Anturin taulukosta tulkiten 20...30 asteen välillä mentiin.

Tänään paneuduin asiaan lisää kun koneesta on kylki auki ja paikkoja vähän putsattu. Lämpöanturi löytyi vaihteiston pumpun imuputkesta.

Ei vaan ollut mittarin anturi, vaan lämpökytkin mikä sytyttää hälytysvalon. Hälytysvalo on lämppärin merkkivalon (vihreä flektin kuva) alapuolella oleva punainen lamppu.

Mittari onkin hydrauliöljyn lämpötila. Anturi tankissa ja toimii hyvin/oikein.

Kaiken tämän olisi saanut selville kun olisi lukenut ohjekirjaa oikein tarkasti.

Moottorin lämpömittari on tuossa monitoimikellossa ja tuntuu toimivan ok.

Liitteenä vielä mittareista piirretyt Excel käppyrät zipattuna foorumi kun ei hyväksynyt xls formaattia.
Liitetiedostot
Click image for larger version

Name:	C110.jpg‎
Views:	244
Size:	167,6 Kt
ID:	96777   Click image for larger version

Name:	C110_lampomittari.jpg‎
Views:	227
Size:	101,6 Kt
ID:	96778   Click image for larger version

Name:	C110_lampomittarin_testaus_lapissa.jpg‎
Views:	216
Size:	115,0 Kt
ID:	96779   Click image for larger version

Name:	James_vaihteiston_lampomittari.jpg‎
Views:	224
Size:	158,4 Kt
ID:	96780   Click image for larger version

Name:	James_lampomittarin_testaus_sipoossa.jpg‎
Views:	244
Size:	189,1 Kt
ID:	96781  

Click image for larger version

Name:	vdo-coolant-temperature-sender-120c-m16.jpg‎
Views:	214
Size:	36,6 Kt
ID:	96782   Click image for larger version

Name:	vaihteiston_lampoanturi.jpg‎
Views:	202
Size:	115,0 Kt
ID:	96784   Click image for larger version

Name:	lampomittari_ja_valo.jpg‎
Views:	216
Size:	171,0 Kt
ID:	96785  
Attached Files
File Type: pdf VDO_cal_2.pdf‎ (5,5 Kt, 120 lukua)
File Type: zip VDO_cal_2.zip‎ (3,3 Kt, 126 lukua)

Viimeksi muokannut Säätäjä_setä : 24.08.2020 23:26
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 25.08.2020, 20:54
Säätäjä_setä:n Avatar
Säätäjä_setä Säätäjä_setä ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 07.12.08
Sijainti: Espoo
Viestit: 714
Perusasetus

Terapiahomma mysteerijohto


Purkaessa löyty tollanen irtonainen johdonpää. Heti pati vihjettä. Sytyttää muuntimen varoitusvalon (punainen neliö flektisymbolin alla) ja johdosta löyty #88. Sähkökaavion perusteella imusuodattimen tukkeutumisesta ilmoittava painekytkin.

Eikun hakemaan ja löytyhän se sieltä paskan alta kun aikansa putsaili. Nyt toimii tämäkin yksityiskohta.
Liitetiedostot
Click image for larger version

Name:	mysteerijohto.jpg‎
Views:	234
Size:	211,5 Kt
ID:	96797   Click image for larger version

Name:	mysteerijohto_88.jpg‎
Views:	240
Size:	99,4 Kt
ID:	96798   Click image for larger version

Name:	mysteerijohdon_merkkivalo.jpg‎
Views:	259
Size:	143,0 Kt
ID:	96799   Click image for larger version

Name:	painekytkin_loyty.jpg‎
Views:	252
Size:	79,1 Kt
ID:	96800   Click image for larger version

Name:	korjattu.jpg‎
Views:	241
Size:	70,3 Kt
ID:	96801  

Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 2 (0 jäsentä and 2 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Kokemuksia kaivataan Suzuki grand vitarasta. GrapL Chit-Chat 2 28.04.2017 08:32
Aga tig neuvoja kaivataan. Pecos Tekniikka & Jutustelu 6 27.03.2007 18:28
Kokemuksia Super Swamper LTB:stä kaivataan okkiM Tekniikka & Jutustelu 16 07.08.2006 19:08
Vinkkejä / kokemuksia kaivataan ttimonen Tekniikka & Jutustelu 71 11.09.2005 10:15
Kokemuksia offimiehiltä kaivataan : PMR puhelimet! Hujane Tekniikka & Jutustelu 15 03.11.2004 20:03


Sivu luotu: 22:28 (GMT +2).