Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 21.03.2020, 22:38
AnttiJuhani AnttiJuhani ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 17.08.16
Sijainti: Sirkka
Viestit: 71
Perusasetus

Toi tieto riittää niin tiedän seurata oikeaa, kiitos. Mulla oli yllättävän hyvässä kunnossa kyllä kaikki ja takakyljen maapiste oli nätti. Käytin sitä irti kyllä ja katsoin kunnolla mutta ei sille ihmeitä voinut tehdä mitä nyt liittimeen sprayta. Ainoa että tankin päällä toki paskaa ja ruostettakin löytyy. Silti liitin ja johdot oli yllättävän hyvin säilyneet. Koskemattomia tähän asti varmasti olleet. Konehuoneessa asiat sitten hieman erilailla, mutta tähän projektiin liittyen kaikki tuntui olevan kunnossa johtojen osalta sielläkin. Täytyy varmuuden vuoksi tehdä piuha silti uusiksi.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 22.03.2020, 07:26
AnttiJuhani AnttiJuhani ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 17.08.16
Sijainti: Sirkka
Viestit: 71
Perusasetus

No niin ensimmäinen työpäivä vapaiden jälkeen tänään ja aamulla sai varastaa avovaimolta auton. Sama vika tuli takaisin kahden päivän ajeluiden jälkeen noin vain ja liekö syynä pakkanen. Pumppu taas hiljaa. Rele tulee huomenna joten ensimmäisenä se vaihtoon.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 22.03.2020, 07:32
AnttiJuhani AnttiJuhani ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 17.08.16
Sijainti: Sirkka
Viestit: 71
Perusasetus

BJ:lle vielä sen verran että kyllä niitä johtoja, maapaikkaa, liittimiä ja relettä kaikkia on käyty läpi, mitattu, putsattu yms jopa yhdessä autosähkö asentajan kanssa ensimmäisinä päivinä kun vika ilmeni. Johtoa tulee uutta jahka taas alkaisi vapaat ja uusi rele menee paikoilleen heti kun saapuu. Kaitsulta saanu hyvät neuvot ja niillä mennään.

Yllättävän auton toimimisen takia jäi mainittematta että tein myös sen testin hehkun kanssa niihin pumpun johtoihin. En saanut 21w vilkkuhehkua syttymään vaikka laitoin vielä 2kpl lisämaatakin eli jossain virtajohdon välillä se vika on oltava. Suora virta herätti pumpun ja se jäi toimimaan myös auton omalla virtajohdolla mikä oli hieman ihme. Herättikö se sitten rikkinäisen releen vai mitä niin se jäi vielä mystiseksi.

Viimeksi muokannut AnttiJuhani : 22.03.2020 09:25
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 27.03.2020, 08:30
AnttiJuhani AnttiJuhani ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 17.08.16
Sijainti: Sirkka
Viestit: 71
Perusasetus

Eihän sieltä oikeaa relettä tullut ja alkaa jo hermo mennä. Kysynkin että mitäpä haittoja on jos laitan bensapumpun napin taakse hetkellisesti? Uusi johto akulta konttiin, sulake ja katkaisija väliin. Eikös pumppu hoida kaiken tarvittavan itse eli pitää vain sopivaa painetta linjassa ja siinä se vai ohjaako ecu bensansaantia? Tarkoitus siis ei ole tehdä pysyvää ratkaisua, vaan viikon ajaksi että saa ajettua kauppaan ja töihin.

Edit: taidapas muuten kokeilla hehkulampulla sulakkeelle tulevan virran, sitä en hoksannut vielä kokeilla, vain pumpulle tulevan.

Edit: Nyt vasta BJ huomasin tuon sinun otsikon: maadoitusongelma 6/12v. Syy siihen että toinen on 6v on se että sillä kulkee vain signaali bensamittarille, ja sen kuuluukin olla 6v. 4 napaa, 12v, 6v ja 2x maa.

Viimeksi muokannut AnttiJuhani : 27.03.2020 14:01
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 27.03.2020, 15:23
kenppi kenppi ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 18.08.13
Sijainti: Kajaani
Viestit: 501
Perusasetus

Laita vaan katkaisijalla. Tässäkin on varmasti ihan perinteinen mekaaninen paineensäädin, eli pumppu tuottaa mitä tuottaa ja säädin päästää liian paineen takaisin tankkiin.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 27.03.2020, 15:30
AnttiJuhani AnttiJuhani ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 17.08.16
Sijainti: Sirkka
Viestit: 71
Perusasetus

Tankin pumppuyksikössä on sisällään sellainen mekaaninen kello, joten se on luultavasti paineensäädin enkä muuta ole autosta löytänyt. Pitääpä huomenna laittaa suoralla virralla niin saa auton kulkemaan.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 28.03.2020, 16:23
AnttiJuhani AnttiJuhani ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 17.08.16
Sijainti: Sirkka
Viestit: 71
Perusasetus

Positiivisenä yllätyksenä rele tulikin jo tänään vaikka yleensä ei lauantaina ole postipaketit tällä perällä kulkeneet. Siihen se positiivisuus loppuukin sillä bensa ei kulje vaikka releen näppäsin paikoilleen. Täytyy nyt sitten alkaa tarkemmin mittailemaan että mihin se virran tulo katkeaa.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Subaru E12 käynnistysongelma? terppi Tekniikka & Jutustelu 5 30.01.2016 19:41
Hj60:n käynnistysongelma Timoboy Tekniikka & Jutustelu 10 02.06.2015 16:05
rellun käynnistysongelma ärjy Tekniikka & Jutustelu 16 01.08.2013 20:44
King capin käynnistysongelma jakenbj Tekniikka & Jutustelu 4 14.01.2011 00:06
BJ:n käynnistysongelma ei oo enää P.S-77 Tekniikka & Jutustelu 8 03.10.2006 06:27


Sivu luotu: 08:59 (GMT +2).