![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Ei saa vaahdota. Vaahtoaminen ja ilmakuplat pahasta hydrauliikalle. Paluulinja saattaa olla liian "pinnassa" jolloin mukaan menee ilmaa. Onko öljymäärä säiliössä oikea?
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Mittatikussa ei oo mitään asteikkoo. Ilmeisesti riittää kun tikku kastuu? Nyt kun katoin koneen käydessä niin ei näyttäny vaahtoavan yhtään. Koitan lisätä vähän öljyä, kun syöttöpöydän syöttörullan moottori vähän tiputtaa niin saattaa aavistuksen olla vajetta.
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Onko öljyn seassa mahdollisesti vettä?
__________________
On epäoptimaalista yrittää elää optimaalisesti epäoptimaalisessa maailmassa. |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Aikanaan ostin appiukolle sellasen halpismallisen halkomuskoneen. Ekana kesänä se toimi normisti mutta seuraavana kesänä se oli tolkuttoman hidas. Vaihdoin siihen öljyt ja johan tuli iso muutos. Se alkuperäinen öljy oli tosi oudon hajuista eikä kädessä tuntunut kunnon öljyltä. Eli noihin varmaan kannattaa vaihtaa öljyt heti uutena.
__________________
Tumpula Racing Team |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Lisäilin ~5l öljyä ja alko toimimaan kyllä paremmin. Ilmeisesti on vaan tarkka öljynmäärästä.
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Vuotaako imupuolelta ilmaa? Jos säiliössä vettä ja imuputki jäässä? Voi öljy kiehuakkin jos sitä on liian vähän.
|
#7
|
|||
|
|||
![]() Toi veden kehittyminen....
Hytikkaöljyn sekaan on riippuvainen säilytyspaikasta........
Ulkona oleviin autoihinkin olis vaihdettava jarrunesteet x vuoden välein et jarrusatulat ja pää sylkky pysyis kuosis. Ja tonne hytikka puolelle käy myös melkeen mikä vaan, vaikka polttoöljy tai diesel..... Mettään hytikkaöljynsä vuotaneet mettäkoneetkin ajetaan sieltä pois lisäämällä hytikkatankkiin poltto- tai dieselöljyy...... Koska hytikkaöljyy siel ei oo letkunvaihdon jälkeen. Polttoainetta on varmasti farmi tai tankkaus säiliös. |