![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Lainaus:
![]()
Viimeksi muokannut Kasitonni : 24.09.2019 18:51 |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Kaverin - 07 hilux 2.4d ei puhalla vänkärin suutimista lämmintä.. Kenno on putsattu roskista ulkoo päin ja huuheltu sisältä.. Letkut lämpenee kunnolla.. Omassa samalaisessa puhaltaa tulikuumaa kaikista.. Tuossa ei oikee tuu kun kuskin yläsuttimista lämmintä mutta vänkärin puoli ja jalkotilaan iha kylmää. Kaikki vivut ja vaijerit toimii päälisin puolin oikein. Onko sielä joku läppä joka on nyt irti tms..
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Mites ootte laittanu 110 hiluun moottorin kierroslukumittarin?
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
Mitäs sää sillä?
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
Tarttis penkittää muutoskatsastukseen. Jarruttaja puheli että tarttee
|
#6
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Tuossa joku selittää englanniksi mitä tuo laturin modifioiminen vaatii https://www.youtube.com/watch?v=yguFw2V1F2M
__________________
100% hiilineutraali vuoteen 2086 mennessä |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Morjensta
Asensin - 11 Hiluxiin blokkikorotuksen. Edestä auto nousi 3" ja perästä 2". Asensin myös varulta blokit etuperän kiinikkeiden alle jotta etuperä kallistui hiukan ja vetarien kulma oikeni hiukan Nyt kun lumet suli, huomasin että autoon ilmestyy välillä sellainen vaimea jurina. Yleensä jurina kuuluu alku matkasta, ja häviää noin 10km ajon jälkeen. Välistä jurina ilmestyy ja sitten yhen äkkiä häviää. Neliveto päällä ääni tuntui voimakkaammalta Onko muilla ollu vastaavaa ja mistä tuo voisi johtua? Mahdollisesti vetareista? Auton madaltaminen vakioksi ei oikein huvittaisi |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Mites näissä uudemmissa neliveto on toteutettu, vanhemmilla ei ainakaan passais ajella pitävällä alustalla neliveto päällä kun siitä aiheutuu vääränlaisia rasituksia voimansiirtoon sekä erinäisiä jyrinöitä varsinkin jos etu ja takapään renkaat erikokoiset mm. kulumisen myötä. Onko sitä etuperää siis laskettu vai jotenkin kallistettu? Kallistamalla ei kyllä taida vetarien kulmat parantua kuten laskemalla tekee. Kallistaminen aiheutta kardaanin nivelkulmien muutoksen joka saattaa myös aiheuttaa jyrinöitä, mikäli nivelkulmat menee huonoksi.
__________________
Harbor Cruisers |
#9
|
|||
|
|||
![]()
Etperään asensin sen laskusarjan. Mutta käsittääkseni se vain lähinnä kallistaa etuperää. Jotenkin epäilyttävää, kun kiinikkeiden alle asennetaan vain metalliset blokit. Ei varsinaisesti vakuuta. Jostain syystä joka kohdassa suositellaan tällaisen sarjan asentamista. Varsinainen laskusarja maksaa jo yli 500€.
|
#10
|
|||
|
|||
![]()
Isoin ero vanhojen ja uusien Hiluxien välillä nelivedon toiminnassa on lähinnä se etuakselin vedon katkaisu, vanhoissa käännetään vapaanavat auki jolloin mikään osa etuakselissa pyöränlaakerista sisäänpäin ei pyöri kun taas noissa moderneissa härveleissä katkaistaan veto toiselta vetoakselilta tasauspyörästön vierestä, jolloin etukardaani ja tasauspyörästön varsinainen murikka ei pyöri. Eli vetoakselit jäävät pyörimään vapaana renkaan mukaan ja ne voi aiheuttaa omat äänensä vaikkei olisi neliveto päällä. Ja varsinkin jos ääni voimistuu neliveto päällä tutkisin vetonivelien kuntoa jollain tapaa jos sieltä sattuu olemaan vaikka rasvat kuivahtaneet tai suojakumit rikki ja ajeltu vastikään paljon nelivedolla ja nivelien kulmia jyrkennetty.
__________________
100% hiilineutraali vuoteen 2086 mennessä |
#11
|
||||
|
||||
![]()
L-moottorin (siis 2.2-litraa, vuosi 1983) kanteen ei varmaan käy minkään 2L-T:n pakosarja?
Pojalla on visioita turbotuksesta. |
#12
|
||||
|
||||
![]()
Ei sovi suoraan. Muistaakseni vaatii 2. ja 3. pyttyjen pakoaukkojen kohdalla kierrereikien uudelleenporaamisen kanteen.
|
#13
|
||||
|
||||
![]()
Osaako joku sanoa varmaksi että sopiiko/ei sovi hj61.sen jakiksen takakardaanin lähtö, LN46.sen jakikseen takakardaanin lähdöksi?
__________________
Harbor Cruisers |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 7 (0 jäsentä and 7 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
hdj`iin joudet l´j 70´seen käykö?? | henteri | Tekniikka & Jutustelu | 20 | 02.03.2008 20:02 |
LN 65 Hiluksiin korotus jouset? | -Ville- | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 20.02.2008 21:15 |
käykö HDJ:n jouset LJ:hin? | Jari_M | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 23.05.2007 20:24 |
M: HiLux LN65 jouset+muutakin, JOUSET MYYTY! | A45 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 25.04.2006 18:14 |
MISTÄ UUDET JOUSET BJ40:seen =>Käykö Hj 60 jouset? | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 03.12.2004 21:34 |