Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 23.04.2019, 07:55
turakki turakki ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 28.11.03
Sijainti: Hämeenkyrö, Finland.
Viestit: 939
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Nisseriina Näytä viesti
Oli todella tiukassa ja viä tiukemmassa oli se pohjaroppu jossa se johto.Olin jo ottamas rälläkkää käteen ja palastelemassa sitä suodatinta et saan sen pohjaropun siitä vanhasta.Sairasta kiristää tollain.Se suodatin oli vaihdettu vittusaatana veljeksillä (Dieselpojat..tuo vs on heidän vakio ku ne möykkää siä hallissa.Tullu vaa naurettua pariinki otteesee niille).Olkoonkin kuinka diesel ni ei tuollane kirraaminen mitään hyödytä.Ei ole mersutkaan happee haukkonee vaikka ihan käsin kiristäny suodattimen.

Tulipa siinä kurkattua tankkiinkin ja imuputket iha ok tankin sisällä ja tankki puhdas.Silti suodattimesta löyty jotai mököö.Mistähän se sen on sinne vetäny kun pumppurempassa ollessaan se asentajas setä sano et sillä oli jotai paskaa pumpussa asti.Ei se sitä ainaka tankista ole vetäny.Imuputken päässäki sihti tallella.Päätin nyt sitten et pitää hakee 100m letkua ja uusin koko ruokatorven alusta loppuun joka julmetun letkun pätkän mitä ikinä siihe liittyy.Sitä en tiä voiko vika olla sitten se imuputkihässäkkä tankin päässä mutta kyllä se käpistelyn ja putsaamisen kesti iha komeesti.Iso kiviki oli putkien väliin menny joskus. Nyt ku ekan kerran Pajeroon tuli jotain vikaa ni se tappo sen heti.

Ai nii jäi kysymäti et mitä se mahtais tuumata jos laittas karkeesuodattimen ennen varsinaista?
Ai niin. Tarkista vielä tankin täyttöputken kunto. Takarengas rappaa sen aika mukavasti. Oma oli hapantunut paperin ohueksi, mutta ei vielä ollut puhki. Siitä tulee äkkiä hiekat ja vedet tankkiin.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 28.04.2019, 17:40
Nisseriina:n Avatar
Nisseriina Nisseriina ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 12.12.08
Sijainti: Akaa,Finland
Viestit: 737
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja turakki Näytä viesti
Ai niin. Tarkista vielä tankin täyttöputken kunto. Takarengas rappaa sen aika mukavasti. Oma oli hapantunut paperin ohueksi, mutta ei vielä ollut puhki. Siitä tulee äkkiä hiekat ja vedet tankkiin.
Tankki on putipuhdas. Ei muruaka törkyä. En joutanu sotiin sen kans ny vkl ku oon ollu töissä.
Vastaa lainaten
Vastaus

Luokat
pajero


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 6 (0 jäsentä and 6 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty mitsu pajero huoltoauto 5D PAJERO TURBO STW-L049GW-M-4X4/2700 Hype O/M/V Ajoneuvot 3 16.04.2013 22:45
Pajero miehille kysymyksiä Pauli_Antero Tekniikka & Jutustelu 19 05.11.2011 17:06
PAJERO V6 3.0 Aut.vm.1989 --> Kysymyksiä! TOPPAHOUSU Tekniikka & Jutustelu 5 31.07.2008 10:41
"Voiman tuntu'" Pajero gen2 vs. Pajero gen1 Propulsion Tekniikka & Jutustelu 8 22.04.2008 16:30
Pajero kysymyksiä Juniori83 Tekniikka & Jutustelu 0 28.09.2005 11:20


Sivu luotu: 15:33 (GMT +2).