Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 07.03.2019, 15:14
H&K:n Avatar
H&K H&K ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 20.10.05
Sijainti: kuusisto, Finland
Viestit: 2.624
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja tekniikkamies Näytä viesti

Omassa pihassa nyt tänä talvena testannut onko hyvä idea jättää lumityöt suurelta osin tekemättä. Vaikuttaisi, ettei ihan huonokaan varsinkin jos apuna on joku väline kuten lumilinko, jolla voisi lumen ollessa pehmeää uudelleensijoittaa enimmät lumet sopivasti. Piha on nyt jonkin verta epätasainen kun lumi ei optimaalisesti. Pressutallin katolta olen poistanut lunta aktiivisesti, lämpöpumpun ympäriltä, liittymästä ja tehnyt kapean polun. Muu on tamppaantunut ajamalla.
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja veijon-esso Näytä viesti
Tätä taktiikkaa olen itse visioinut joskus, mutta viisaammat on pelotelleet että keväällä tulee katastroof kun kolkytsenttinen lumijääkerros alkaa vihdoin pehmenemään ja pettämään renkaan alla. Ja vesi lainehtii pihalla ja valuu mihin satttuu yms.

Pistä kommenttia miten homma etenee!
Tätä mää olen noudattanut jo parisen vuotta. Kahteen kertaan olen lanannut ajoväylän kun lunta oli sen verran että T4 nelivetotransportteri kulki vain vaivoin eteenpäin. Parkkipaikka ja muu piha lumen peitossa ja saa sulaa rauhassa paikoillaan. En usko että muillakaan tulisi ongelmia jos vaan pihalla maa kaataa pois päin talosta. Ja lisäksi karsii vieraita kun pihalle pääsee ainoastaan 4x4 autolla.
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Kerro mikä vituttaa vuonna 2013 Ewerglade Chit-Chat 1816 01.01.2014 17:16
Kerro mikä vituttaa vuonna 2012! Rompe1 Chit-Chat 1140 03.01.2013 18:50
Ostettu HALPA, eli lähes ilmainen auto kuningaskulkuri O/M/V Ajoneuvot 6 07.12.2012 12:46
kerro mikä vituttaa tjl Chit-Chat 4977 12.04.2012 08:28
pajeron kardaani ihmetyttää... Rekisteröimätön Tekniikka & Jutustelu 6 26.08.2009 17:55


Sivu luotu: 19:27 (GMT +2).