Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Viestiketju on lukittu
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 13.01.2019, 11:35
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.024
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Luoppis Näytä viesti
Ei lapsia voi tynnyriin sulkea, koska se ei ole myöskään kehityksen kannalta hyvä, mutta ei voida myöskään olettaa, että he osaisivat varoa tämän jyrkästi muuttuneen turvallisuustilanteen tuomia uhkia, koska asia on vaiettu koulussa, mediassa ynnä muualla. Kyllä nuoretkin osaisivat järkeä käyttää, jos siihen olisi annettu eväät. Mutta jos pääministeri tasolta alkaen kielletään ongelman olemassaolo ja jatketaan vaikenemista, ei tietoa ole yksinkertaisesti saatavilla. Vanhempien pitää toki suojella lapsiaan, mutta pitäisi opettaa lapsia suojelemaan myös itseään. Älä mene tuntemattomien seuraan yms. Varo pahaa setää. Nuoret hakevat huomiota, ja sitähän on tarjolla niiltä, jotka osaavat tuota tarvetta hyväksikäyttää.
Olemme samaa mieltä. Mitä viimeksi on tullut kauppakeskukseen kuljettua, matkan varrella on monenlaista, johon ei kannata jäädä. Siellä näkyy myös muista maista tulleita.

Vaikuttaisi siinä tapahtuneen jotain, että ennen oli ehkä selvempää kenen kanssa kannattaa ja voi kommunikoida. Lapsille ja nuorille pitäisi paremmin tehdä selväksi, ettei kaikkien kanssa kannata olla tekemisissä. Kysymys ei ole välttämättä syntyperästä tai ihonväristä, muttei lasten ole ehkä olla tekemisissä tuntemattomien ulkomaisten aikuisten kanssa.

Myös tietyt paikat on sellaisia, joissa ongelmia muita enemmän. Lahdessa vaikka Liipolan Salen edustalle ei tulisi jäätyä ylimääräisiä kommunikoimaan, eikä isoihin kauppakeskuksiin, K-Raudassa, Puuilossa, kirjastossa ja Sibbetalossa voi kommunikoida. Negatiiviselta tilanteelta on vaikuttanut jos ulkomaalainen tulee selittämään jotain tankkausautomaatin luona.

Nuoret voisi mennä jonkun fiksun harrastuksen pariin.

  #2  
Vanha 13.01.2019, 11:42
hj 60/61:n Avatar
hj 60/61 hj 60/61 ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 15.01.12
Sijainti: Ruupanperä
Viestit: 2.685
Perusasetus

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4...f-a0401470a0d0

Nytkös se vyyhti lähtee purkautumaan....
  #3  
Vanha 13.01.2019, 11:48
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.024
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja hj 60/61 Näytä viesti
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4...f-a0401470a0d0

Nytkös se vyyhti lähtee purkautumaan....
Ei ihan uutta tietoa ollut, että Helsingin itälaidalla jotain ongelmia.


https://www.vauva.fi/keskustelu/3137...at-asuinalueet
Viestiketju on lukittu


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit


Sivu luotu: 02:13 (GMT +2).