Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 25.12.2018, 14:44
hutikka:n Avatar
hutikka hutikka ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 28.10.09
Sijainti: Asikkala
Viestit: 1.216
Perusasetus

Toi lähin pikkujärvi viikko sitte 16-18cm teräsjäätä eikä lunta ollu ku sentti päällä. Nyt on satanu 10cm lunta ja ollu 15'c pakkaset ni alettava kehittelemään autoa kevyempää aurauskalustoa,mönkijä auralla olis nyt sopiva peli.

__________________
==================================
Mitä isommat renkaat,sitä pitempi matka hakea traktori.


PäHäMa
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 25.12.2018, 15:06
Bj Andy:n Avatar
Bj Andy Bj Andy ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 14.09.08
Sijainti: Lemi,land of red potatoes
Viestit: 6.242
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja hutikka Näytä viesti
Toi lähin pikkujärvi viikko sitte 16-18cm teräsjäätä eikä lunta ollu ku sentti päällä. Nyt on satanu 10cm lunta ja ollu 15'c pakkaset ni alettava kehittelemään autoa kevyempää aurauskalustoa,mönkijä auralla olis nyt sopiva peli.
Myö ei olla aurattu enää mönkkärillä ihan siksi ettei kukaan älypää pyyhkäise heti perään jollain tila-autolla perhe kyydissä ”kattelemaan”...

Ainakin on syytä sulkea tuloreitti huolella.
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA
V..tut se mitään heikkoa ole...
Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry.
Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine.

Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa.

Jyrsitään Kantoja.
Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt.
0500-752101/Antsa


Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä

Antsan Tuubi
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 03.02.2021, 16:57
POHTO:n Avatar
POHTO POHTO ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 03.08.03
Sijainti: mäntsälä
Viestit: 777
Perusasetus

jokojokp.


Nostetaas tätäkin vanhaa topikkia.
Onko aukeamassa ratoja jäille tai pelloille tehtynä ?
__________________
Mä olen mystinen hopeinen Disco mies...
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 03.02.2021, 17:25
jli jli ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 23.09.19
Sijainti: Keski-Suomi
Viestit: 468
Perusasetus

Penskana tehtiin radat lumikolalla, jos Fiat600:ssa tai minissä ei riittänyt työntövoima. Vähän mikroautoratoja niistä tuli, mutta pysyipähän vaudit kohtuullisina.
Varmain kevein laite millä vielä kohtuudella saisi radan, olisi polttomoottorikäyttöinen lumilinko. Näillä pakkasilla jää paksunee 5 senttiä päivässä jos lumi on aurattu. Jos lumet on päällä, järvi ei tiedä onko pihalla pakkasta vai suojakeli (mittausten mukaan n kahden viikon pakkaskauden jälkeen alkaa jään paksuus kasvaa).
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 03.02.2021, 18:54
wikke:n Avatar
wikke wikke ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 06.04.07
Sijainti: Kupolin alla.
Viestit: 4.039
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja jli Näytä viesti
Penskana tehtiin radat lumikolalla, jos Fiat600:ssa tai minissä ei riittänyt työntövoima. Vähän mikroautoratoja niistä tuli, mutta pysyipähän vaudit kohtuullisina.
Kumpi pärjäsi paremmin Mikki Hiiri radoilla?

Kersana oli kova kiirus jäiden vahvistuessa, että kerkeääkö "naapurin" jantterin kanssa radan auraamaan, vaiko ne "mäentakaiset".

Syykin aika selvä, "naapurilla" Škodia milloin milläkin padalla, itsellä kasipätkä Fiudea (jälkimmäisin oli kyllä Seat).

Heillä toisilla taasen Escorttia, Taunusta ym. kankivetoista.

Jostain kumman syystä radan profiilin päättivät ensin auraamaan uskaltautuneet! Jos me, niin jonkin ihmeen takia rata oli aika kumman syheröä täysin vailla pitkiä loivia kaarteita, saati "Ns. satasen suoria"...

Mökillä toissa kesänä liiteriä siivoillessa perusteellisemmin, löytyi taaimmasta nurkasta muutama 98mm jaolla ja 13" vanteella oleva piikkipyörä. Hyvin osin irtosi hapertuneesta ja korppuuntuneesta kumista piikit sorminkin. Vaan olivatpa ne kovia kokeneita jo ennen kersojen käyttöön joutamistakin.
__________________
On epäoptimaalista yrittää elää optimaalisesti epäoptimaalisessa maailmassa.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 04.02.2021, 19:04
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Jäätilalle ainakin pohjois-pohjanmaalla vaihteleva, Jopa huono


Siis useammalta taholta olen kuullut, että jään paksuus, nimenomaan teräsjään, vaihtelee huomattavasti jopa parin metrin matkalla.

Ja nimenomaan sillä tavalla, että kohdissa missä normaalisti on kunnon jäät, niin nyt ohut teräsjää, ja pahiimmillaan rehellistä lunta jopa yli 10 senttiä , ja sitten toinen jää/hankikerros päällä.

MM. Livojoessa hukkui hiljattain hirvi heikkoihin jäihin, vaikka jonkin matkan päässä on monesti avattu jäätie jouluksi.

En ole käynyt katsomassa, meneekö jäätie merellä saareen (en usko) vaikka joskus on ajettu HJ-60:llä uudenvuoden vastaanottoon.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 12.02.2021, 16:11
Vormula77 Vormula77 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 06.10.14
Sijainti: Whitlake, Suami
Viestit: 389
Perusasetus

Jäärataa tekemään


Mistä pitää kysyä lupa jos tekee jäälle radan? Vesialueen omistajalta, kalastuskunnalta vai kunnalta?
__________________
Näin kerran unta, ettei vi#u##anut yhtään!
Toyotalla ei saa toosaa!
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit


Sivu luotu: 18:49 (GMT +2).