Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 12.10.2018, 09:55
astalo astalo ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 20.02.12
Sijainti: Kajaani
Viestit: 417
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja tekniikkamies Näytä viesti
Siihen on vähän vaikea päästä käsiksi mikä tekniikka on parasta, eli mikä pumppu on kuin HJ61?
Sähköpatteri.

Tai jos vaan tykkää vanhasta tekniikasta niin ottaa sen vanhimman mitsun jos taas testeissä parhaita tuloksia antaneen niin sitten mitsun Ln-sarja lainen.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 13.10.2018, 08:19
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.019
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja astalo Näytä viesti
Sähköpatteri.

Tai jos vaan tykkää vanhasta tekniikasta niin ottaa sen vanhimman mitsun jos taas testeissä parhaita tuloksia antaneen niin sitten mitsun Ln-sarja lainen.
Kumpihan on parempi vehje LN 50 vai AP 50?

LN on hienomman näköinen. Miksihän tehokkaammassa mallissa SCOP tuppaa olemaan huonompi kuin vähemmän tehokkaassa?
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 13.10.2018, 22:09
astalo astalo ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 20.02.12
Sijainti: Kajaani
Viestit: 417
Perusasetus

Kuinka isoa tilaa ajattelit lämmittää tuolla
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 14.10.2018, 07:06
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.019
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja astalo Näytä viesti
Kuinka isoa tilaa ajattelit lämmittää tuolla
Meinasin taloa, jossa on ehkä 75 neliötä, joka ei sinänsä paljon, mutta tarkoitus on laittaa sisällä ilma vaihtumaan tavallista rivakammin ja saada mahdollisuus muutella lämpötilaa. Pumppu on tarkoitus olla päälämmönlähde ja todennäköisesti talo ensi talven ylläpitolämmöllä, josta tarvittaessa nostan sitä. Lisäksi on varaava takka. Sähköpatterit on purettu pois. Aluksi on kunnostustoimenpiteitä suunnitteilla. Talossa on vesivessa ja vesi tulee talon kautta ja jonkinlainen lämmitysratkaisu on pakko tehdä. Tähän mennessä olen testaillut mikä varaavan takan vaikutus.

Hyvä puoli on, että ilman voi laittaa kiertämään kunnolla, enkä tarvi mihinkään kovin montaa erilistä huonetta.

Kylmillään olevassa rintamamiestalossa ei alakerrassa perus lämpöpumppu mahdollistanut ainakaan kylmillä olevan talon nopeaa lämmitystä, vaan lisäksi piti laittaa 9 kilowatin puhallinlämmitin. Muutenkin oma käsitys on, että perusilmalämpöpumppujen teho ei päälämmönlähdeluokkaa ainakaan kylmillä ilmoilla.

Ratkaistavanani on jonkinasteinen sisäilmaongelma ja olen tuumint, että osa ratkaisua on normaalia tehokkaampi ilmanvaihto, jolloin lämpöä tuhlaantuu.

Kuvio on sellainen, että lisäksi on pienempi saunatalo, joka on hyväkuntoinen ja uudempi. Tämä toinen talo on sellainen, jota toistaiseksi haluaisin pitää talvella jollain 10 asteen lämmöllä ja jos siitä tulee hyvä, niin on mahdollista, että siitä tulee pääasiallinen koti.

Viimeksi muokannut tekniikkamies : 14.10.2018 07:10
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 14.10.2018, 15:10
Onegear Onegear ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 15.07.16
Sijainti: -
Viestit: 85
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja tekniikkamies Näytä viesti
Muutenkin oma käsitys on, että perusilmalämpöpumppujen teho ei päälämmönlähdeluokkaa ainakaan kylmillä ilmoilla.
Riippuu hyvin pitkälti siitä, että kuinka esteettä ilma pääsee liikkumaan ja kuinka talon raitisilmanvaihto on hoidettu.
Mutta omalla kahden OK-talon ja kahden pumpun kokemuksella sanoisin, että vähän tapauksesta riippuen riittää.

Edellisessä kämpässä oli käytössä silloisen Ultimatemarketin inverttereistä kallein malli ja hyvin se painoi -28 pakkasilla lämmintä 80-luvun lopun hartiapankkitikkutalon kahteen kerrokseen (yhteensä 150m2), pohjaratkaisu avoin alhaalta ylös.
Kerroin oli kyllä siinä vaiheessa jo varmaan nolla, mutta kuitenkin halvempaa, kuin pistää 6kw:n sähkövastukset vesivaraajassa tulille.

Nykyinen kämppä taas on ajalta ennenkuin oli edes sähköjä koko maakunnassa. 120 neliöö yhdessä kerroksessa, pohjaratkaisu taas mallia avoin ja varmasti olisi nykyisessäkin pumpussa potku riittänyt viime talven pakkasillakin (mutta koska puu ei maksa meillä kuin tekemisen vaivan...)

Eli itse summaisin, että tänä päivänä pumpuissa kyllä riittää potku ja ne toimivat myös kovissakin pakkasissa. Eri asia sitten mitä niiden käyttöön tarvittava sähkö maksaa ja kuinka varmaa on sen saanti.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 14.10.2018, 19:26
Hessu888:n Avatar
Hessu888 Hessu888 ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 14.10.07
Sijainti: Finland
Viestit: 2.949
Perusasetus

Ainakin itellä Mitsu kyllä toimii ihan peruslämmönlähteenä, mutta kovemmilla pakkasilla toki seinät alkaa hohkaa kylmää jolloin sähköpattereilla saa hohkaamista pois jos se häiritsee. Jos sillä ei ole väliä, niin pelkällä ilpilläkin pärjäis.

Oon sitä mieltä, että kylmillään tai ylläpitolämmöllä olevaa kämppää jos alkaa lämmittää, niin on ihan sama mikä on lämmönlähde, niin päivä siinä menee ennenkuin rakenteet alkaa olla lämpimät. Tätä tehty 2000 luvun talolla jossa sähköpattereita parin metrin välein, takka ja puukiuas.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 15.10.2018, 16:42
astalo astalo ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 20.02.12
Sijainti: Kajaani
Viestit: 417
Perusasetus

75 neliölle mitsun 50 on aivan ylimitoitettu. Taitaa 25 olla riittävä ja 35 jo yläkanttiin.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty Sähkövinssejä 12v ja 24v mallit. tapsa4x4 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 6 13.07.2019 17:02
Myydään / Vaihdetaan Ilmalämpöpumppu Holsethx55 O/M/V Muut 4 07.08.2015 10:13
Patrol Gr ARB mallit ? PatrolGR Tekniikka & Jutustelu 6 01.03.2009 21:07
Cruiseri-mallit IironSika Tekniikka & Jutustelu 1 08.11.2003 04:40


Sivu luotu: 08:50 (GMT +2).