![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Lainaus:
__________________
Kaikki mikä on paskaa,on perseestä. |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Tossa SSAB on mut en tunne ketään verstaallta.
|
#3
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() Itellä tallissa semmonen "keskimmäinen" poratohtori pikkuterille ja joku kiinalainen heilurituki smirgelinkivelle. Heilurituki auttaa tekemään isommasta porasta helpommin symmetrisen kun käsin, muutoinhan tulos on aika keskinkertanen, mutta toimiva toki. Laittasin liitteeksi kevennyskuvan kiinan poranterästä jolle tapahtu jänniä juttuja mutta enpä löydä mokomaa, kuvaisko uudestaan ![]() |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Joo,se käsin mirkelillä terottaminen ei nyt oo vaihtoehto. Tossa kun on lohjenneita ja kuumenneita teriä ja niitten käsin tökkiminen vie aikaa. Hyvällä koneella kun terottaa on kestävyys parempi kuin käsin terotetulla,kulmat on juuri oikeat ja keskellä,jollain 40mm terällä kun poraa joka on tois puoleinen on kone kovilla ja ei tahdo pysyä kiinni,sama vika pienemmillä terillä pikaistukkaa käyttäessä. Hieman tylsyneen terän voi toki teroittaa käsin monta kertaa. Jollain mikkihiiri teroitus koneella ei onnistu isommat terät jos nyt ei mikään muukaan,koboltti terissä käytetään ristihiontaa ja se ei onnistu käsivaralta. Duunikaverilla oli ainakin hyvä kone joka oli nopeempi kun käsivaralta tähtäily,terät on käytännössä kaikki HSS tai koboltti pitoista joten se ei kummosia säätöjä tarvi. Hyvä terotuskone on jossain parin tonnin luokkaa ja siks mulla ei semmosta oo. Siksi ostopalvelua nyt haenkin.
__________________
Kaikki mikä on paskaa,on perseestä. |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Kannattaa netistä katella niitä koneita. Itse ostin ja makso 350e et ei oo kallis jos vähänkin meinaa jotain porailla. Tosiaan kun tossa on kivi ja timantti voi tehdä kevennyksen isoihin Poriin tai samanlaisen teroituksen pienempiin kun nykyään on tapana.
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
Joo,siltä toi nyt näyttää et oma terotuskone on hommattava. Luulis et jengillä olis vanhoja koneita siellä sun täällä mut ei näköjään.
__________________
Kaikki mikä on paskaa,on perseestä. |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Ostan vaikka kaks jos 350€ saa terotuskoneen jolla pääsee neljänkymmenen millin tienoille.
Harvoin olen myynnissä bongannut, yleensä huutokaupoissa, ja puutteellisista koneistakin on maksettu pöljiä hintoja.
__________________
www.OFFROADOULU.com |
#8
|
|||
|
|||
![]() Teroittajan unelma:Lainaus:
Niissä hiomakivet eivät ole halpoja, muistan kun aikanaan Asentaja-koneistaja puolen opiskelijat kunnosti noita ongelmateriä. esim. yksi noin 25mm terä; terä näytti päällepäin olevan hyvä, mutta lastu-uran reuna oli pyöristynyt. Siitä pojat katkasi rälläkällä (monta kertaa jäähdyttäen vedessä joka välissä) noin 5 cm pois, ja teroittivat käsipelillä, siis perinteisellä smirkelillä, jossa normaali hiomakivi, tulkkien mukaan. Sitten kun terä oli ohjaajan mielestä hyvä, niin viimmeinen hiominen sitten teroituskoneessa. Noita isojen terien teroituskoneita on todella harvassa, ja niiden hinta on yleensä järkyttävä. Ja ne on laadultaan ja ominaisuuksiltaan jotain muuta kuin "bilteman " parin kympin kone... Mutta jos jollain on tuommoinen hyvä kone, edes 20mm yltävä, ja kohtuu hintaan ajaa terästä käsin teroitetut kulmat kohdalleen, niin uskon että pääsee palkoille. Minullakin olisi varmaan parikymmentä terää, suurin osa 5% kobolttiterästä, mitkä pitäs "viimmeistellä" |
#9
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]() ![]()
__________________
Kaikki mikä on paskaa,on perseestä. |
#10
|
|||
|
|||
![]()
No millaista hienotyöstyöä kukakin harrastaa ja millä kamppeilla.
https://www.veistokone.fi/holzmann-b...oituskone.html Tuollaisella teroituskoneella jo saa terän pikkuteriin jos ei osaa käsin teroittaa, tai jos osaa sinneppän niin tuolla loput, toki 13mm max koko,mutta edullinen. Mikäli ei ole pulaa pikkurahasta niin tolla saa jo sitten suuremmatkin terät jiiriin: https://www.veistokone.fi/holzmann-b...oituskone.html Toki joku puuilo myy alle kympin ![]() |
#11
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
__________________
Kaikki mikä on paskaa,on perseestä. |