![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Teoriassahan painovoimainen kierto tulee avuksi kun korkeusero kasvaa, nostovoimastai sinällään ole kyse koska suljettu kierto. Putkistojen pituudesta tuleva virtausvastuksen kasvu on ensimmäinen asia joka alkaa haitata. Viisaammat saa kertoa kuinka pitkällä putkistojen sillä alkaa olla merkitystä.
__________________
www.OFFROADOULU.com |
#2
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#3
|
|||
|
|||
![]()
Kaikkihan siihen pumpun nostotehoon vaikuttaa, mutta suljetussa kierrossa se ei varsinaisesti nosta mitään kun siellä on se toinen letku jossa neste kulkee toiseen suuntaan.
Eli se vaan kierrättää nestettä.
__________________
www.OFFROADOULU.com |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Kaikki varmaan jossain vaiheessa imenee letkulla bensaa jostakin tankista pönttöön. Ja kun systeemistä on saatu ilmat pois niin tulee se lappoefekti. Alaspäin virtaava neste imee toisella puolella nestettä ylämäkeen, koska tyhjiötä ei voi syntyä.
Sama juttu suljetussa kierrossa. Siinä on yhtä paljon ylä- ja alamäkeä. Eli pumpun ei tarvitse nostaa mitään kun toisella puolen on vastaava alamäki joka imee nestettä ylämäkeen. Lämpöongelmat tulevat juurikin virtausvastuksen hidastamasta kiertonopeudesta. Eli kannattaa välttää liian pientä putkea / jyrkkiä mutkia ja turhaa pituutta. |
#5
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
40,8 mm sisähalkaisija, 1 bar paine, 50l/min virtaus, matka 10m, laskennallinen painehäviö 0,13bar Lainaus:
Paine ja nosto on sama asia. 1 bar on 10 m nostokorkeus, tarkkuus on riittävä muuten paitsi tietenkin täällä.
__________________
www.alanmiehet.com #1 |
#6
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]() |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Varmaan on oikeasti riittävä tarkkuus, mutta odottelen taas paremmin tietävien kommentteja.
Osuu tuo korkin arvokin riittävän lähelle esimerkkiä, 110kPa on 1,1 Bar. Tuo korkki pitää järjestelmän paineellisena, veden ja muidenkin nesteiden kiehumispiste nousee paineen myötä. Ei sillä korkilla oikein pumpun tuottamaan paineeseen voi vaikuttaa. Painehäviön laskemista voi katella vaikka tuolta: http://www.tekniikka.oamk.fi/~mohame...t%20kaikki.htm mutta kannattaiskohan kuitenkin keskittyä auton rakentamiseen, eikä virtausteoriaan? Tämäkään kommentti auttanut taas ketään. ![]()
__________________
www.alanmiehet.com #1 |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myyty Kilpuri | kivinen | O/M/V Ajoneuvot | 4 | 16.09.2018 12:52 |
Ostetaan Suunnistus kilpuri | RIKSRAKS | O/M/V Ajoneuvot | 14 | 21.05.2012 10:22 |
MAC Ry/ Maastoautoclubi Ry | panzer | Linkit | 2 | 20.01.2009 09:04 |
Myydään Taas huutonetissä PILAHINTAISTA laatutavaraa, huutakee PLS** | H2 | O/M/V Muut | 7 | 19.11.2008 23:13 |
*HUUTAKEE PLS *Kodin valaisima yms vuodesohvia pilahintaan | H2 | O/M/V Muut | 0 | 18.10.2008 19:16 |