Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 22.09.2017, 06:52
Ara Ara ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 06.08.16
Sijainti: Jyväskylä
Viestit: 129
Perusasetus

Hyviä ehdotuksia joo...olisi vaan pitänyt alussa selostaa tarkemmin että kyseessä on konttirykelmä jonka kaksi takimmaista konttia pitäisi saada auki eikä sinne oikein välistä ja sivuilta mitään viritelmiä pysty laittelemaan. Ainut keino on kiskoa ne taaksepäin jotta ovet saisi auki ja niihin mahtuisi kulkemaan, joten lisää ehdotuksia saa laittaa. Niin ja kyseessä on hankalasti vielä ylämäki vetosuuntaan. Raakaa vinssausvoimaa tarvitaan nyt tässä tapauksessa.


Viimeksi muokannut Ara : 22.09.2017 06:55
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 22.09.2017, 12:09
Topi1982 Topi1982 ei ole kirjautuneena
Banned
 
Rekisteröitynyt: 25.01.06
Viestit: 3.077
Perusasetus

Ota autonosturi/iso "hiiabbi# ja lado vaikka kolomeen kerrokseen.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 22.09.2017, 12:37
jmk jmk ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 08.11.15
Sijainti: Miehikkälä
Viestit: 1.453
Perusasetus

taitaa vaan tuo 13tonnin paino pikkusen rajoittaa nostelua tietysti jos viereen pääsee mut siltikin voi loppua tehot hyvin nopeaan
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 22.09.2017, 12:49
jokke-76 jokke-76 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 02.09.08
Sijainti: Tammisaari
Viestit: 254
Perusasetus

Mites jos ankkuroi ketjutaljan tai 2 sinne kallioon
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 22.09.2017, 16:04
hutikka:n Avatar
hutikka hutikka ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 28.10.09
Sijainti: Asikkala
Viestit: 1.216
Perusasetus

Ootko edes piruuttas kysyny mitä sellasen ison nosturiautonosturin tuntihinta olis? Menis joutusaan ilman kikkailuja,tosin ei ilmasiks.. + - 0

E: muistaaksen Helakosken 5-akselinen oli joskus 300€/h. Millä ne kontit siihen on siirretty?
__________________
==================================
Mitä isommat renkaat,sitä pitempi matka hakea traktori.


PäHäMa

Viimeksi muokannut hutikka : 22.09.2017 16:06
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 18.10.2017, 23:54
smgt:n Avatar
smgt smgt ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 10.01.12
Sijainti: kajaani
Viestit: 1.696
Perusasetus

6metrinen merikontti painaa alle 2500kiloa. Onko sulla romua ne täynnä vai 35metriä pitkiä
__________________
Kun taitamaton laittaa haluttoman tekemään tarpeetonta, tuntuu vähän siltä, että turha työ menee hukkaan!
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 20.10.2017, 12:07
Topi1982 Topi1982 ei ole kirjautuneena
Banned
 
Rekisteröitynyt: 25.01.06
Viestit: 3.077
Perusasetus

50 tonnisella menee noin 10 metriin (käännön keskiöstä koukkuun) ja 70 tonnisella noin 12 metriin ja akseleita on vasta 4 kpl.
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 21.10.2017, 23:02
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Ara Näytä viesti
Hyviä ehdotuksia joo...olisi vaan pitänyt alussa selostaa tarkemmin että kyseessä on konttirykelmä jonka kaksi takimmaista konttia pitäisi saada auki eikä sinne oikein välistä ja sivuilta mitään viritelmiä pysty laittelemaan. Ainut keino on kiskoa ne taaksepäin jotta ovet saisi auki ja niihin mahtuisi kulkemaan, joten lisää ehdotuksia saa laittaa. Niin ja kyseessä on hankalasti vielä ylämäki vetosuuntaan. Raakaa vinssausvoimaa tarvitaan nyt tässä tapauksessa.
Siis kuinka lähellä ne viereiset kontit on?

Jos konttien välissä, siis ovien edessä, on edes 25cm väliä, niin siihen saa hydraulitunkin lappeelleen työntämään konttia erilleen. (muista tunkata niistä nurkkanapeista)
ja jos/kun väärä kontti pyrkii liikkumaan, niin pitää saada joku muukin siirtämään oikeaa konttia ylämäkeen.... tai pönkätä se väärä kontti paikalleen esim. pyöräkuormaajalla?
Ja jos sivulla on edes puolimetriä, niin hitsaa asfaltin ja kontin välissä olevaan putkeen iso hylsä, ja tuohon voiman kertojaan runko-osaan 1-2m pitkä tukivarsi, niin saat pyöritettyä sitä putkea voimalla, siis siirrettyä sitä konttia, joka on putken päällä.

Jos saat edes kontin toisen pään ilmaan, niin voi helpottaa paljon....

Jos minun pitäs tehdä "vinssi" tuommoista hommaa varten, niin tekisin sen hydraulitunkista: siis tunkille semmoinen "pesä", esim. sisäkkäin menevistä rhs-putkista, 100x100x4 ja 120x120x4, ja pikkasen kulmarautaa täytteeksi pienemmän kulmiin... rinnakkain molemmille puolin, että tuo nostokyky saadaan muutettua vedoksi.

Toinen vaihtoehto olisi katsella 2-toiminen hydraulisylinteri, ja käyttää sitä vetämiseen. ja paineista öljyä saa tehtyä esim. korinoikaisusarjan pumpulla... taikka sitä voi ottaa jostain letkulla, hintaluokka letkulla 2-4e/m

Ja jos pitää saada mahdollimimman halvalla, niin joku 16-20mm kierretanko ja pari mutteria ja ketjukiinnikkeet hitsaamalla romuraudasta... noillakin saa normityökalilla niin paljon vetoa, että kontti varmaan liikkuisi?

Siirsin käsin, siis maastotunkilla ja taljalla vetämällä, ja 30 tonnin tunkilla nostamalla/kaatamalla noin 5-6 tonnia painavaa konttia useita metrejä maastossa, jossa tunkin alla oleva maa oli niin pehmyttä, että lankkupedistä huolimatta ensimmäisen 5-10cm tunkkauksen aikana kontin pää ei noussut ilmaan, mutta viimmeisten senttien mukana nousi.
Siis kontin toinen pää ilmaan, ja tunkattiin/vinssattiin tunkki nurin. ja taas siirtyi vajaa 10 cm.
p.s tuo 30 tonnin tunkki oli 10x liian riski tuohon, mutta kun ei ollut pienempää toimivaa.... meinasi käydä terveyden päälle tuo tunkin " vispaaminen"

Ja kaiken eniten tympäsi se, että toiseen suuntaan olisi ollut mahdollista vetää 2 kpl 16mm vaijerilla, joiden hydraulimoottoria ruokkii n. 300 hv tdi pyörittävä hydrauliikkapumppu.... (Vaijeri- vaihtolavalaitteet)
Olisi pitänyt muistaa ottaa mukaan pari taittopyörää, 10mm vaijeria ja vaijerilukkoja....
No, ei mennyt täysin hukkaan, nukutti illalla oikein kunnolla
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty Tarvikkeita vinssaukseen. Defender 110 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 18.11.2014 09:31
Apuja auton vinssaukseen Kuopion seudulla la 24.10 Racingrabbit Chit-Chat 5 21.10.2009 12:26
HJ60:n Voima/ sen puute? Tekniikka & Jutustelu 1 13.10.2005 21:11
O: hj60 voima ulosotto offturisti O/M/V Muut 0 03.03.2004 21:36
"M" VOIMA MOOTTORI O/M/V Muut 0 03.11.2003 22:55


Sivu luotu: 17:12 (GMT +2).