Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 04.03.2005, 13:02
JiiPee JiiPee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 13.08.03
Sijainti: Janakkala
Viestit: 6.384
Perusasetus

Hakkiksen LT:t 245/75R16 (n. 30.5") nastoilla ensimmäistä talvea alla, vähän liukkaampi jäisellä pinnalla kuin edelliset pinnatut 205R16 Ässät (joihin Pauli heti nähdessään selvästi ihastui <img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle> ja joissa taisi olla peräti kahdessa sama runko). Lumessa eteneminen on parempaa kuin niillä Ässillä, akseli ei pompota juuri ollenkaan hangessa kahlatessa eika kaiva itseään niin helposti syvälle. Jääpitoa paransi paineen laskeminen 1.8:sta 1.5-1.6 paikkeille. Ilmeisesti tuon kokoinen talvimunkki on tehty oikeasti jonkun raskaamman auton alle kuin meikäläisen tyhjänä paritonninen ja toimii paremmin kevyen alla kun laskee ilmaa pois.

Parhaillaan edessä on toisella puolen vararengas, Dueler M/T ja jarruttaessa talvisella polanteisella ja vähän lumisella tiellä (missä nasta ei kovin paljon pääse tulokseen vaikuttamaan) sekin pitää pakkasilla yllättävän hyvin. Kun liustoraja ylittyy ja se kulma menee lukkoon, alkaa kampeamaan tietysti toiselle puolelle. Molemmat etupyörät lukitsevan jarrutuksen jälki on Duelerin puolella liukas kiiltävä luistinrata ja Hakkiksen puolella kiillotettua jäätä ei juuri näy, ihan kuin olisi jollakin raspilla pyyhkäisty. Ilmeisesti lamellien reunat pikkuisen jyrsii polannepintaa, kun palakuvioinen M/T luistaa yli.

Kyllä ne hakkikset toimi ihan kiitettävästi mm. tapaninpäivän ajoissa (kuski himmaili isossa mäessä, olisi muuten varmaan noussut viimeisen kinkamankin tuuppaamatta) ja on niillä kymmenkunta kilometriä auraamatonta metsäautotietä tullut ajettua ilman lapioapua (akseliputkeen asti lunta). Pitää vaihtaa näille lumille vielä Dueler M/T:t alle ja verrata.

Arvosanat samalla autolla kokeilluista sekalaisessa talvikelissä:
Nämät uudet Hakkikset: 9
Pinnatut sirkkelinterät (205R16): 8
Bridgestone Dueler M/T: 7
SS TSL: 6 (menettelee uutena ja pehmeänä)
Vanhat AT:t: 5-6


EDIT: testasin viikonlopun aikana Dueler M/T:t 225/75R16 jäisellä tiellä ja hankiajossa. Testipaine oli n. 1.5bar edessä ja 1.3bar takana. Häviää selvästi nastarenkaalle jäällä, mutta pieni yllätys oli, että päihittää pari senttiä leveämmän Hakkiksen hankietenemisessä (n. 30-40cm lunta). Duelerit saa taka-akselin pompottamaan siinä vaiheessa kun meno hangessa on juuri loppumaisillaan, kun taas Hakkikset jää rauhallisesti pyörimään tyhjää. Peilijäällä Duelerit on liukkaat, kuten mitkä tahansa nastattomat. Nastojen karhentama jää taas antaa pitoa ihan kohtalaisesti. Ei pöllömpi talvirengas (uudehkot, eli ei vielä kovettuneet ja nappulat on teräväreunaiset). Voisi nastoitettuna olla harkinnan arvoinen talvikumi.

Korjasin swampperin pykälän alemmas, koska Dueler kiilaa selvästi sen edelle.


Edited by - JiiPee on 06/03/2005 21:25:52
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Maasturin korottamisesta.. makkus Tekniikka & Jutustelu 9 21.09.2006 21:28
Maasturin kaksoiskansalaisuus offroadjouni Tekniikka & Jutustelu 14 26.04.2006 09:55
maasturin välitykset Tekniikka & Jutustelu 17 05.03.2006 22:29
ostaisitko "maasturin"? arsenix Chit-Chat 21 21.10.2005 07:52
O:maasturin vanteet!! Wago-78 O/M/V Muut 0 20.10.2003 21:19


Sivu luotu: 11:10 (GMT +2).