![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Väheniskö uppausten tarve, jos osastoja olis enemmän? Esim. myydään ajoneuvoja vois jakaa kilpi ja kilvettömiin maastureihin, normi autoihin , moottoripyöriin, mönkijöihin yms Eivät vaipuisi alas niin nopeasti kaiken maailman potkulautojen seassa. ![]()
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Noita "väärinkäyttäjiä" on kuitenkin vain muutama, joten lähtisin ihan ekana ojentamaan kyseisiä henkilöitä ihan vaan privaviestillä, jotta tuommoinen sopimaton uppailu loppuisi ja vaikka yhdistäisivät kaikki myynti-ilmonsa yhteen topikkiin. Turha alkaa sääntöjä sun muuta muokkailemaan parin hassun tyypin takia...
![]() Tai sitten modet itse yhdistää tuommoiset viestiryppäät yhteen ilmoon.
__________________
-Pauli- |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Jos uppausta jotenkin rajoitetaan, niin eiköhän siinä noudateta normaalia käytäntöä että viestejä ei poistella tai käyttäjiä bannailla ihan kevyin perustein. Jotkut säännöt tai suositukset voisi olla hyvästä, koska milläs muuten "ongelma-uppaajia" voisi ohjeistaa? Se mikä on häiritsevää riippuu tietenkin monesta asiasta, ainakin lukijasta, kirjoittajasta, myytävistä tuotteista, uppauksen ajankohdasta yms, joten jos mitään suuntaviivoja ei anneta niin pysymme nykytilanteessa.
Mikä sitten on kohtuullinen ja hyväksyttävä taso? 1 uppaus per 4 päivää? 10 uppausta per 4 päivää? 100 uppausta per 4 päivää? 1000 uppausta per 4 päivää? Joku määrä on ehkä liian vähän ja joku varmasti liian paljon. |
#4
|
||||
|
||||
![]() Kannatan
1 uppaus/4 päivän välein per myyntiosasto.
Ja jos rajoittaisi yhden upattavan per myyntiosasto. Tämä nostaisi että yhden ilmoituksen alle useampia myytäviä. Mutta osastoja saisi olla useampikin eli vähän tarkempaa seulontaa kuten esim. Ylläkin ehdotettu. Kilvelliset/kilvettömät kulkupelit, Myydään/Ostetaan varaosia voisi olla erikseen, ja sillä kaavalla. Lisäehdotuksena voisi olla joku Kirpputori osio missä vaikka maksimihinta 10€?
__________________
-82 Vihreä camo patrol -82 Hopea 2+3 projekti patrol -82 Varaosa tekniikanluovuttaja patrol Viimeksi muokannut ajelija : 07.08.2017 16:37 Perustelu: Lisäys |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Täältä ääni lisäosioille. Ei tietenkään poista uppailuongelmaa, mut helpottaisi.
Esim vinssit, tunkit yms. tarvikkeet omaan osioon.
__________________
RASOR |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Voisko olla esim. niin, että samaa ilmoitusta saa upata neljän päivän välein niinkuin nykyisinkin, mutta olisi lisäksi ilmoittajakohtainen rajoitus vaikkapa neljä uppausta per päivä?
Tai voi se määrä olla jotain muutakin kun neljä, mutta olis helppo muistaa.
__________________
"A Jeep,not a car,not a truck,but a Jeep" - Grand Cherokee 5.9 Limited - |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Voisikohan nykyiset myyntitopicit tuplata eli erikseen myynti-ja ostotopikit samalla jaolla kuin nykyäänkin eli varaosat, ajoneuvot, renkaat ja muut.
Vaihto- ja lahjoitetaan valinnat ois lisäks myyntipuolella. Helpottaisi ilmoitusten kattelua mutta ei silti olisi liikaa eri topicceja kauppapaikoilla kuten joillain foorumeilla. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Ulosjouston rajoittaminen | baxxter | Tekniikka & Jutustelu | 16 | 21.12.2015 07:40 |
simpukan liikken rajoittaminen | sami_k | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 22.08.2012 08:31 |
Suzukin ohjauksen rajoittaminen | Esu | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 28.04.2009 10:05 |
Sisäänjouston rajoittaminen.? | ¤Offi-Osku¤ | Tekniikka & Jutustelu | 11 | 02.10.2006 01:33 |