![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Vmt:n jousi on vissiin Diamondin infinite edge? Ite haaveillut spot hogin hog faterista jo pitemmän aikaa metsäjouseen, se noin 450€ tänne rahdattuna on vähän hidastanut hankintaa. Ja syksylle pitäs vielä päivittää oma nuolihylly QAD HDX altatippuvaan, niin päässis flutareita ampuun Nyt nyt kaverilta tollanen vaistovastakaari lainaan. Tuota voi jo sano kunnon vastakaareksi, 62# pitäs irrota 28" vedolla. Aika hauska jousi ampua, kun tähän asti oon ampunut pääsääntöseti vain taljalla.
Viimeksi muokannut Lord of flies : 09.07.2017 15:03 |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Pro siihen vielä lisäksi.
![]() Eilen tuli testailtua, että Chrony luodinnopeusmittarillani saa nuoletkin mittailtua. 70# ruuvattuna tuo antaa vauhtia 390 gr nuolelle n 260 fps, eli aika paljon jää tuolla varustuksella ja nuolella luvatusta 310 fps IBO vauhdista, mutta sepä odotettua. Kiva jouskari kyllä ollut ja voin suositella, jos joku hankintaa pohtii! |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Ipohan mitataan mahdollisimman kevyellä nuolella ja pisimmällä vedolla. 350grainia 70# jouselle.
Mun Hoytin powerhawk heitti 67# 400grainin nuolta 28" vedolla 257fps. Pitäs päästä mittaan mitä nää uudet saa vauhtia, kun tippu paino uusista nuolista, nyt ammun 382grainin eastonin bloodlinea Noi infinitit on kyllä hyviä alotusjousia, todella laajat säädöt. ja pärjäähän niillä pitkällekkin, mutta tahtoo vaan nälkä kasvaa syödessä. Lisää nopeutta, kevempää runkoa, hiilikuitua... Pari kertaa oon tollasta käsissä pyöritellyt kun pitänyt säätöjä tehdä ja ton edeltäjällä, razor edgellä, ammuin muutaman laukauksen. Kivan olonen jousi kyllä, tollanen pitäs olla jokasella vakavasti lajia harrastavalla seinällä niin sais helposti kavereita käännyttää, kun aika varmasti löytyy oikea veto ja saa paunat tarpeeksi alas |
#4
|
|||
|
|||
![]()
2011 ostin bowtech assassinin uutena ekaksi jouseksi. Sillä tullut ammuskeltua pilkkaa ja muutamana vuotena tullut kierrettyä sjml-cupin 3d-kisoja. Keväällä sain emännän houkuteltua ostamaan itselleen jousen. Diamondin infinite edge löytyi edullisesti saksasta. Ampumaton 2015 vuoden malli.
Kesällä herättelivät paikallista jousimetsästysseuraa, Kainuun jousimetsästäjiä toimintaan taas ja siihen tuli liityttyä. Tätä voi suositella kaikille. Treenaaminen porukassa on aina mukavampaa ja monilla seuroilla on laadukkaita 3-d ratoja käytössä. |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Porukalla ampuminen on kyllä hauskaa. Ite kuljin talven Virroilla ampumassa ja nyt välistä tulee käytyä seuran maastoradalla kans.
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
Metsästyslakiin on tullut ihan hiljakkoin muutoksia ja täsmennyksiä mm. jouseen liittyen. Pääsääntöisesti uudessa lakitekstissä metsästysjousi on rinnastettu ampuma-aseeseen.
Yksi käytännössä tärkeä huomioitava on jousen kuljettaminen. Koska metsästysjousi rinnastetaan uudessa laissa aseisiin, ei sitäkään saa kuljettaa moottoriajoneuvolla maastosssa pääsääntöisesti missään eikä ilman suojusta jalkaisinkaan sellaisella alueella, jonne ei ole metsästysoikeutta tai -lupaa, poislukien metsästysalueeseen rajoittuva yleinen tie. Uudessa laissa on kuljetussääntöjä moottoriajoneuvolla maastossa kuitenkin lievennetty aiemmasta tietyissä tapauksissa. Nyt on mm. sallittu kuljettaa asetta/jousta lataamattomana suojuksessa saalista noudettaessa tai mm. elävänä pyytävää loukkua koettaessa, vakiintunutta kulku-uraa pitkin "tiettömälle" kiinteistölle siirryttäessä ym. Jos vanhat merkit paikkansa pitävät, tulee lakimuutos luettavaksi Finlexiin linkillä http://finlex.fi/fi/laki/alkup/2017/20170504 mutta vielä se ei toimi. Kyseessä on siis eilen julkaistu laki metsästyslain muuttamisesta, säädös 504/2017. Sinne säädöskokoelmaan se tulee sivulle http://finlex.fi/fi/laki/alkup/ aikanaan, kun ehtivät päivittää sivua. Lausuntokierroksella on vielä MMM:n asetus ampumakokeesta, jossa on huomioitu uutena metsästysjousella suoritettava ampumakoe. Siinä määritellään lajit, joita metsästettäessä on oltava suoritettuna ampumakoe jousella. Niissä on mukana myös varmasti monia jousimetsästäjiä kiinnostavat villisika, metsäkauris ja valkohäntäpeura. Osa lajeista vaatii pyyntiluvan, joten pelkkä ampumakokeen suorittaminen ja metsästysoikeus alueella ei esim. peuralle riitä. Uusi ampumakoeasetus on tarkoitus saada voimaan jo tämän vuoden elokuun alkupäivinä. Sen jälkeen riistanhoitoyhdistyksillä on ohjelmissaan uuden astuksen mukaisia ampumakokeita myös jouselle, mutta ei varmasti kaikilla luotiasekokeen pitopaikoilla. Kannattaa siis selvittää ennalta, onko ilmoitetussa ampumakoetilaisuudessa mahdollista suorittaa jousikoe. Ampumakoekalenterit on laadittu aikana ennen asetusmuutosta, eikä kaikilla paikoilla välttämättä ole mahdollisuuksia jousikokeen pitämiseen, jolloin jousikoe järjestetään jossakin muualla.
__________________
Jukka |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Mukavan lepponen se koetulee oleen, ainakin tähtäin ja talja-ampujille. 18m matkaa, 3 nuolta 23cm nippuun jos oikein muistan.
Pitää kiusalla koittaa saako tällänen talja-ampuja kuinka nopeesti vaistojousella ton nipun aikaseksi. Mukava lisä kyllä noi hirveä pienemmät hirvieläimet ja villisika jousella pyydettävien listaan. Vieläkö saatas hirvi... |
#8
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
---------------------------------------- If it works, tear it apart and find out why! https://roverfriends.fi/palsta/ ![]() 3 Amigos-never travel alone Viimeksi muokannut Kaitsu67 : 03.09.2017 22:04 |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Harrastajia lisääntyy | offipete | Chit-Chat | 35 | 09.03.2007 19:25 |
Raumalta harrastajia? | rulppa | Chit-Chat | 4 | 10.11.2006 08:59 |
Heinolan seudun harrastajia? | jnu | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 03.02.2006 16:29 |
OFFI HARRASTAJIA RAAHESSA? | mato | Tapahtumat | 8 | 09.06.2005 09:22 |
Harrastajia Salon suunnalla | sippis | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 12.09.2003 09:04 |