Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #22  
Vanha 02.04.2017, 12:58
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.015
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja PH75 Näytä viesti
päteviä tulijoita kohtuullisemmallakin palkalla johtajaksi, vaikka sillä samalla palkalla kuin pääministerikin saa, jopa jonoksi asti. Vai onko alkon johtaminen todallakin 3x vaativampaa, kuin pääministerin virka?
En ole kuullut, etteikö johtajaksi tulijoita löytyisi vaikka aina ei hakemuksia olekaan suurta määrää. Usein jopa talon sisältä löytyisi kiinnostusta edetä uralla vaan ei haeta avoimesti jos vaarana on, ettei pääsekään. Myös sellaisissa luottamustoimissa, jossa ei varsinaista palkkaa makseta on kiinnostuneita riittämiin jos kyseessä on hyvin vaikutusmahdollisuuksin oleva asema.

Juuson esimerkki vaikuttaa sellaiselta, että markkinat tasapainottaa tilannetta jos liian moni haluaa pelkästään skeitata ja kuunnella musaa. Jos putkesta ei tule vettä, sähköjohdosta sähköä tai kaupassa ei olekaan bisseä, myös konkreettisemmat ammatit lisää kiinnostavuuttaan. Suurkaupungeissa on myös jengejä, jotka tarjoaa etenemismahdollisuuksia samanhenkisessä seurassa. Omasta mielestä skeittaus ja musan kuuntelu voi joksikin aikaa olla ihan hyvä ratkaisu, mutta ei riitä sisällöksi loppuelämää varten. Moni työelämässä pärjännyt toivoo jäämistä eläkkeelle ja siirtymistä vaikka golfkentälle. Työelämään mielekkyyttä tuo jos maailma jalostuu paremmaksi työtä tekemällä ja tulokset on nähtävissä. Aikaisemmilla sukupolvilla jalostava vaikutus oli helpompi saada aikaan jo senkin takia kun oli syytä rakentaa perusinfraa ja asuntoja savupirttien ja kärrypolkujen tilalle - oli konkreettisia ongelmia joiden uskottiin paranevan työtä tekemällä.

Vuosikymmenten vieriessä myös uudenlaiset asiat voivat ruveta kiinnostamaan. Videossa Björn Wahlroos 1969:
https://youtu.be/K17SBFVYriM
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Maahanmuutto politiikka Eetza Chit-Chat 76 24.06.2013 23:00
Ostetaan FEDIMA SIKAROKOT TAI RAILEDITIT 35-37" HINTA POLITIIKKA 500€ KORVILLA psychobilly O/M/V Renkaat ja vanteet 0 15.03.2011 11:27
Suomen politiikka nyt.... Ipe64 Chit-Chat 21 26.01.2010 13:36
Politiikka kumikana Society 2 10.03.2004 08:18
politiikka bono Jokes 0 22.11.2002 16:32


Sivu luotu: 10:52 (GMT +2).