![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Ite jos pajeroa, niin 2gen Oli paljon autompi ajaa ja kaikissa lie on jo takana sähkölukko Nelikon saa kytkettyä vauhdissa ja jos vielä superselect, niin on nopea keskilukoton nelikko Niitä jakolaatikoita on kahta mallia perinteinen jäykkäkeskitasauspyörästö ja sit se superselect eli avoin ja lukittava keskitasauspyörästö 1gen pajeroissa mahtaa alkaa olla jo kaikissa kuluneet ne automaattiset etunapalukot, ne saa korjattua, mutta menee tekohengityksen puolelle ja vikatilaantuvat herkästi korjattuna Mutta hakua peliin ja sivujen alalaidassa on linkkejä vastaaviin ketjuihin Sellainenkin ketju taitaa löytyä, missä keskustellaan juurikin 1/2gen eroista
__________________
Positiivinen rasismi? Jos ei natiivi pyytää jotain se pitää antaa ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta. Jos natiivi pyytää jotain se pitää kieltää ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta. |
#2
|
|||
|
|||
![]() I- vai II koppainen pajero
Hei Nikuzai!
Kiitos paljon vastauksestasi ![]() Vaikka hakuja olen tehnyt, niin ei ole osunut silmiin, my bad. Yritetään uudestaan, kirjoittamallasi hakusanoilla ![]() Hyvää jatkoa! T. Jukka |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Alkaa nuo ykköskoppaset olla jo niin vanhoja...että pelti ja rauta työtä piisaa. II on tietenkin hiukan mukavampi ohjaamo, mutta perustekniikka, pois lukien just SS jakolaatikko, on aikalailla samaa. Uudemmissa tietenkin enemmän sähköä ja varusteluita, jotka sitten ajanmyötä voi tuottaa ihmettelyä. Lisäksi nuo 90- alkupuolen II gen on myös ruosteisia. Bensakoneiset on yleensä vähemmän ajettuja ja ehkä vähemmän ruosteessa..siis ehkä!
Tarkoititko pyöränlaakereita? Ainakin I gen on kestäny uitella vedessä. Kolmesta offivehkeestä yhteen on jouduttu vaihtamaan etupyörän laakeri, oli jo tekohengitetty ja aika pahasti sökö...ja taitaa olla !! gen sama akselistorakenne, kun melkein sopivat yhteen. Tarkoititko Jeep Cherokee XJ vai ZJ? XJ:ssä ei mahdu n. 180cm nukkumaan, tai jalat on takaluukkua vasten, muutaman yön niin olen viettänyt. ABS anturit maksaa 15-80e/kpl. Osia on saatavilla vaikka kuinka ja hintaluokkaa on laajasti, kuten esim nokka-akselin asentotunnistin, kiinalainen 15e vs. jenkki(brändi) 100e. - Tietysti jos menet suomessa normi varaosatiskille ja kysyt jotain osaa, niin saat Jeepissä varmasti väärän, ja vielä 3x hintaan. Pajeron osia kyllä löytyy normi AD:ltä. Ainakin tuo XJ jeeppi on niin yksinkertainen että sen korjaukset hoituu ihan kyläpajassa...samoin akselistot ym. Automaatti laatikko on japanilainen ja jakolaatikko on ihan samalla periaatteella kun muutkin.
__________________
---------------------------------------------- Team Tostanoin Facebookissa www.maasturistit.fi www.etsama.com ------Offroad team Over the Hill--------------- |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Ois tommonen 2gen pajero. Vaatii toki hiukan ruuvailuhommaa, että on toimiva. Ei toki mikään ylitsepääsemätön tuo lootan vaihto.
myynti-ilmotus |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Kyllä vaan nämä kakkosetkin osaa mätiä olla. Kivasti ruostuu runko sisäpuolelta, vaikka päältä näyttää siistiltä. Tuolla budjetilla ei helposti löydä hyvää. Nimimerkillä itsekin kokeillut.
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
Kannattaa todella katsoa hytin ja rungon kunto. Nimimerkillä Gen2 pajerossani ainoat paikat jota ei tarvitse pellittää uusiksi on kartaanitunneli ja katto...
|
#7
|
|||
|
|||
![]()
Molemmat löytyy pihalla. 1 näkee kulmat paremmin vähän kapeampi helpompi ajaa maastossa. 2 vähän tilavampi pehmeämpi ajaa kun on kierrejouset takana ja enemmän muovia. ei kun jonnekin suorittaa koeajot.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Ostettu Pajero II jakis | JuKu | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 1 | 07.09.2016 09:59 |
Ostettu Gen II Pajero | khn81 | O/M/V Ajoneuvot | 4 | 07.11.2015 10:06 |
Myydään VW sirocco 1 koppainen | Heikki L | O/M/V Ajoneuvot | 2 | 13.10.2015 19:21 |
patrollin raidetanko160 koppainen | metsämies75 | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 01.11.2013 06:51 |
Disco I vai II ? | Elmor | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 30.03.2006 19:13 |