![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() On off kerttoo: Betoniauto ei vie sitä pois, ellei oo jotain todella erikoista järjestelyä/sopimusta. Kyllä vievät, ainakin toimitusehdoista löytyy ko. palvelu useimmilla yrityksillä.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Ok. Oon ollut siinä uskossa, että eivät vie, mutta hyvä jos rahalla saa.
|
#3
|
|||
|
|||
![]() Ylijäämä betonista "laatikoita"
ainakin taannoin tuo ylijäämä betoni oli helpointa, ja ennen kaikkia halvinta sijoittaa tontille.....
Ja kaikki harjateräksen pätkät on mennyt noihin laattoihin, siis olen aina askarrellut vähintään 100 mm korkean, n.50x50cm, muotin, ja noita valupäivällä varustettuja "kaiken kestäviä" laattoja on muutama... toki niitä löytyy myös "nurkan alta" -> siis kukaan ei ole kertonut, että olisi mennyt rikki.... |
#4
|
||||
|
||||
![]() Ylijäämät
Tilasin betonin tiistaiksi ja kyselin ylijäämistä. Vaihtoehdot.
- Vievät loput kaatopaikalle noin 200€ - Jos heti perään toinen valu johon loput kelpaa, niin vievät mukanaan. - Johonkin tontille pitää kaataa. Päätin tehdä kakun peräkärryn säilytyspaikalle jos jää yli. Olisihan prameaa säilyttää maastokärryä betonikorokkeella. Saa nähdä millaista jälkeä syntyy. Kaksi ensikertalaista tasoittelemassa. Rautainen ammattitaito hankittu katsomalla netistä videon pätkä ![]()
__________________
Just do it Jeep Wrangler Sahara 4.0L 1997 Jeep Wrangler Sahara 4.0L 2000 Jeep Grand Cherokee 4.7L 2000 Quadra-Drive |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Itse kun tein lattiaa niin ylijäämäbetonin veivät lopulta ilmaiseksi pois vaikka alunperin kerrottiin että siitä tulee kustannuksia. Pumppuauto suoritti joka tapauksessa pesun pihassa joten siitä tuli jätebetonia pihaan jota en kyllä olisi kaivannut.
Oletko tekemässä kaatoa lattiaan vai meinasitko tasaista yrittää? |
#6
|
||||
|
||||
![]() Lattia
Ei kaatoja, jos löytyy niin on vahinko
![]() Olin laskenut betoniin 300l ylimääräistä, joten laatta on hieman paksumpi kuin oli tarkoitus. Se ei haittaa. Lopputulokseen olen tyytyväinen varsinkin kun aloittelijat olivat hommissa. Betonimies sanoi että paljon huonompaa tulosta usein syntyy. En tiedä lohdutteliko vain ![]() Hiertämisen aloitin liian myöhään tai olin liian hidas. Puolessavälissä meni vaikeaksi. Sain kuitenkin pienet kohoumat pois. Joitakin pieniä kuoppia jäi ja joitakin kohtia kuhmuraiseksi. Niihin kohtiin laitan vetonit 4400 tasoitetta. Nyt se on kuitenkin tehty.
__________________
Just do it Jeep Wrangler Sahara 4.0L 1997 Jeep Wrangler Sahara 4.0L 2000 Jeep Grand Cherokee 4.7L 2000 Quadra-Drive |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Ite laittaisin edes seinien viereen pienet kaadot vaikka metrin leveydeltä. Omassa tallissa ei ole kaatoja, niin on ärsyttävää kun esim lumisen auton ottaa talliin ja sulamisvedet menee minne sattuu.
__________________
RASOR |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään tallin ovet | synkkä | O/M/V Muut | 2 | 24.05.2016 21:15 |
Myydään Tallin joulusiivousta. | tapsa4x4 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 10 | 30.06.2012 08:31 |
Myydään Tallin tyhjennystä | rhm | O/M/V Muut | 33 | 13.03.2012 20:32 |
Myydään Tallin tyhjennys | Ripe24 | O/M/V Muut | 5 | 14.08.2009 19:31 |
Myydään tallin tyhjennystä | sössö84 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 1 | 05.05.2009 08:34 |