Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 14.08.2016, 11:28
fordson fordson ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 25.07.15
Sijainti: suomi
Viestit: 217
Perusasetus

Siisti homma on myös sellainen rosterisäiliö johon laitetaan paineilmaa ja digitaali mittari letkun päässä josta on hyvä vielä varmistaa öljy määrä.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 14.08.2016, 12:56
JiiPee JiiPee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 13.08.03
Sijainti: Janakkala
Viestit: 6.384
Perusasetus

Joskus myytiin (tai tuli tarjouksessa mukana?) Mobilin pyöreään litran pulloon sopivaa kikka-korkkia, jossa oli letkunippa. Pullosta korkki pois ja kikka-korkki tilalle, niin sillä sitten olisi muka saanut ruutattua öljyt laatikkoon. Eihän se tuollaisiin paikkoihin mahtunut, mutta vähän virittämällä tuli toimiva: tyhjästä pullosta pohja pois ja pidempi letku. Pullo toimi sen jälkeen siis suppilona.

Kikkakorkki oli näppärä apuväline myös pienkoneiden öljynvaihdossa, kun niihin on muuten melko hankala saada osumaan öljyä pullosta kaataen.

Kai sen peräruisekepussin olisi voinut käyttää alkuperäiseen tarkoitukseen vielä öljyhommien jälkeenkin - olisi ainakin satsi lähtenyt liukkaammin liikkeelle
__________________
Jukka
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
öljynvaihto ohjeet junnu78 Chit-Chat 1 12.10.2007 22:15
Rangen olkatappikotelon öljynvaihto Niko Tekniikka & Jutustelu 11 04.11.2006 22:41
Öljynvaihto imemällä pkarlstedt Tekniikka & Jutustelu 1 05.12.2005 16:09
Öljynvaihto wallu Jokes 0 12.08.2003 12:33
Öljynvaihto-ohjeet Wille Jokes 0 23.07.2002 13:43


Sivu luotu: 02:44 (GMT +2).