Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #24  
Vanha 18.07.2016, 23:37
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.019
Perusasetus

Jos vehkeelle ajaa talvella paljon, oma koeajo 7,3 Powerstroke vehkeellä loi vaikutelmaa, että vehje olis mahdollisesti aika huono lämpeämään talvella, tosin termostaatin yms. kunnosta ei mitään tietoa, eikä tullut lämmitettyä konetta millään webastolla tai muulla.

Talvikokemukset 2,8 HDI Jumperista sellasia, että sen talvitoimivuus on paljon webaston varassa. Kone kuitenkin kokoonsa nähden vetää kohtuullisesti ja ehkä suurin sanominen johonkin vähän raskaampaan työkäyttöön on pakin välityksissä.

Hiluxi vanhanaikaisella esikammio turbollisella koneella on talvilämpiämiseltään ollut suorastaan ylivertainen jos näihin kahteen vertaa. Alennusvaihde tuo työkäyttöön soveltuvuutta.

Pickupissa kuorman kantavuus on paljon taka-akselin varassa. Jos sille tekee jotain, saa kantavuutta. Nyt on tullut tämä päivä ajeltua kierreapujousien kanssa ja vaikka ei tullut mitenkään hirveän hienosti asennettua, tuntuu olevan vaivaan ja hintaan nähden melko hyväkin kantavuuden lisäys.

Oisko niin, että toistaiseksi mikään vähän isompi paku tai nelivetopickup ei ole kuluttanut huikeen vähän millä on tullut ajettua. Jos talvella Hiluxin kulutus voi nousta 15 litraankin, en olis kovin yllättyny jos se jenkis on 20. Nyt on kesäkulutuskin riittoisa Insa Saharoilla.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Ostetaan jenkki Aro O/M/V Ajoneuvot 3 27.01.2016 11:45
Ostetaan Paripyörä dually jenkki vanteet pickup ym. 8x165mm dodge chevy ford psychobilly O/M/V Renkaat ja vanteet 0 28.12.2013 10:49
Bertta työautoksi (käyttöehostelua) FunJam Maasturiprojektit 9 11.08.2010 19:38
Ostetaan Neliveto JENKKI Rekisteröimätön O/M/V Ajoneuvot 8 09.03.2009 23:24
o:jenkki maasturi O/M/V Muut 0 24.03.2005 16:10


Sivu luotu: 12:23 (GMT +2).