![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Moro. Mä laitoin omaan toyotaan24v peruutussummerin. Laturin merkkivaloliittymästä johto summerin + napaan ja öljyn paineanturiin johto -navasta. Paineanturi kytkee paineettomana. Eli kun auton käynnistää, kojetaulunalla oleva piipitys kertoo,että laturi toimii. Muutaman sekunnin päästä öljyn paine nousee ja piippa loppuu. Ei releitä.
|
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Toimii sillä hetkellä. Mites kun hihna lentää vauhdista ??
__________________
- Levannon We(l)ho - |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Mittaristosta löytyy kyllä öljynpainemittari ja latausjännitemittari myös. Rakensin ton piipparin ihan huvikseen.
|
#4
|
|||
|
|||
![]()
Hj:ssa ainakin toi öljynpainemittari on lähinnä resistiivinen ja öljynpainemittarihan mittaa joko virtaa tai jännitettä. En oo tutkinu tarkemmin. Mutta lisäämällä äänimerkin laturin ja painemittarin anturin kytkentään niin eikö se öljynpainemittaus mene pieleen. Tämä tyhmä kysymys kevyellä elektroniikkatietämyksellä
|
#5
|
|||
|
|||
![]()
Mul on ö-painemittari mekaaninen ja toi anturi on on/off tyyppinen 0,3 bar. Ja hj:n laturi on bj:n moottorissa.
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
No tämähän kytkentä tulikin selväksi tuolla selityksellä. Kyllähän tuo toimii jos äänimerkkin on pieni virtainen.
|
#7
|
||||
|
||||
![]()
Nyt uudet akut kun jännite ei pysynyt yli 12,5V. Joutu välil lataan akkuja. Tyhjäkäynnillä vain 24,5V navasta. Nyt uusilla akuilla 27;5V navasta 1100rpm. Tämä kuten ennen kun toimi normaalisti. Nyt kuitenkin laturi viiden minuutin käytön jälkeen niin kuuma ettei pysty pitään sormea siinä. Onko ok vai laturista jotain kaput. Latauksen merkkivalon relettä ei ole kun ehjää ei ole löytynyt. Ei vissiin vaikuta itse lataukseen.
__________________
SLCK #364, HDJ100 2006 HJ-61 1989 ex |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
kysymys | jäbätsy83 | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 27.05.2015 21:21 |
kysymys? | ärjy | Chit-Chat | 5 | 22.07.2012 18:49 |
kysymys | ärjy | Ongelmia palstalla? Kysyttävää ylläpidolta? | 4 | 21.11.2010 18:22 |