Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 30.06.2016, 10:10
Jukeman Jukeman ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 03.05.12
Sijainti: Oulu
Viestit: 99
Perusasetus

Niin ja Palexin jimppa on kyllä (ollut) söötti Nykykunnostakin ois kiva kattella kuvia

Omassa on 50mm korotus, ja 215/75 15 Hankook MT rt 09 tjtn pyörii alla.
Niissäkin otti täysjoustolla etulokarin takakulmasta alareuna kiinni pikkusen. Mutta siellä lokarin takapuolella, siis peltiä vasten siinä roiskeläpän kohdalla oli semmoset muoviputket jonka läpi se kiinnikeruuvi kulki. Leikkasin sen putken vthuun, ja ruuvi vaan takas, jolloin lokarin alareuna siirty muutaman sentin (muistaakseni) taaksepäin, eikä hankausongelmia enää ole ollut.

Monkeylle suosittelen talveksi ihan kunnon kitka-tai nastarenkaita jos lompakko kestää, ja jos asut sellaisilla leveysasteilla, että talvella voi olla liukasta, lunta tai jäätä. On meinaan melko eto peli ajella liukkailla pelkkä takaveto päällä ja ilman nastoja.. ja sitä nelkkuahan ei kannata pitää päällä, jos ei oo hiekalla tai selkeästi muuten liukkaalla pinnalla. Vähän opettelua ottaa sen kanssa, tai sitten nelivedon jatkuvaa kytkemistä/poistkytkemistä.

Ja muutenkin kumien karkeuksista ja korotuksista, tuo on ihan oikeasti meleko eto peli menemään pahoissakin paikoissa ilman niitä uuuberkarkeita renkaita, tai isoja korotuksia. Ota eka talvi rauhassa ja testaa montako kertaa jäät kiinni, niin tiedät ens kesänä paljonko pitää korottaa ja kuinka karkeaa kumia tarttee alle

Ja ainakin oma kon kohtuuhiljainen noilla hankookeilla, satasenvauhdisa pystyy puhumaan puhelimeenkin huutamatta. Ei nää niin äänekkäitä ole kuin SJ:t
__________________
-Särkemällä oppii-
Vastaa lainaten
 

Luokat
jimny, jutustelua, suzuki, yleistä


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty suzuki jimny Pönde O/M/V Ajoneuvot 10 19.05.2013 09:53
Myyty Suzuki Jimny Smäkä O/M/V Ajoneuvot 1 14.06.2012 08:17
Ostetaan Suzuki Jimny ahola O/M/V Ajoneuvot 0 30.01.2012 20:26
Myyty Suzuki Jimny 1.3JLX -02 "Off / On Road Jimny" JER81 O/M/V Ajoneuvot 2 16.09.2009 21:01
M: Suzuki Jimny raw O/M/V Ajoneuvot 0 04.04.2008 11:07


Sivu luotu: 01:32 (GMT +2).