![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() LN65 käynnistysongelmaTuli hankittua hazardina ln65 -88 2.4d, joka ei lähde käyntiin. Pikaisten testailujen löydökset: -Starttaa rivakasti mutta ei lupaakaan käynnistyä. -Nokka-akseli pyörii. -Virrat päällä palaa vain latauksen merkkivalo. Muut merkkivalot ei pala missään vaiheessa. -Ainakin pyyhkimet, pissapoika ja töötti toimii. Myös hehkuille menevä johdin tuntui lämpenevän. -Konepellia alla olevat sulakkeet ehjiä, myös pääsulakkeet. Muuta en vielä ehtiny kokeilla. Myyjän mukaa oli sammahtanut keskenkaiken tyhjäkäynnillä. Silloin myös varoitusvalo ongelmat alkoivat. Syöttöpumpussa lienee polttoaineen katkaisu solenoidi, joka sulkeutuu, jos ei saa sähköjä. Se saattaa liittyä ongelmaa. Yritin etsiä sähkökaavioita, josta voisi hahmottaa missä on vika, kun osa sähköistä on kadonnut. Pitänee hankkia korjaamokäsikirja. Voiko virtalukon pohjan vikaantuminen tehdä tämä. Tai joku rele. Pääsen juhannuksen tutkimaan tarkemmun mutta olen jo sen verran intopiukassa, että yritän ennekolta selvittää vikaa. Tietenkin jos jollakulla on ollut vastaava ongelma, helpottaisi se minun hommaani. Mutta eiköhän se juhannuksen käynnistyne.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Mitä ootte miltä että minkä merkkiset iskarit kannattaa ostaa taakse? Roughit, OME:t, trail masterit vai noi amadat mitä offitarvike myy vai jotkut muut? Kiitos jo etukäteen.
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Ja tarkennuksena että auto on hilux 110
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
Itel ollu omea... cros4wd ei pahaa sanottavaa
__________________
PäHäMa Pamaas SLCK Toyota Landcruiser BJ40 4.0 1980 Ex. Toyota Landcruiser BJ42 4.0 1982 Ex. Suzuki Jimny 2006 Ex. Toyota Landcruiser RJ70 Ex. Mercedes-Benz 300GD 1981 Ex. Hilux LN65 Ex. Volvo C303 Ex. Hilux LN65 Ex. Suzuki 413 Ex. Range 3.5L +hj akselit Ex. L200 |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Mulla on edessä roughit ja tuntuu vähän turhan jäykiltä. Oon kuullu et omet olis hyvät mutta ittellä ei oo kokemuksia kyseisestä merkistä.
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Mulla oli L200 omet
Rangessa puslat ja iskarit Susukissa jouset+pusla+iskarit Nyt hiluksissa koki alusta omea.. Takapumpusta tullu nyt ölppää kai ulos mutta 8v ollu ajossakin, alkuun työajossa nyttemmin maastossa, leimalla iskari kuitenkin pelas vielä.
__________________
PäHäMa Pamaas SLCK Toyota Landcruiser BJ40 4.0 1980 Ex. Toyota Landcruiser BJ42 4.0 1982 Ex. Suzuki Jimny 2006 Ex. Toyota Landcruiser RJ70 Ex. Mercedes-Benz 300GD 1981 Ex. Hilux LN65 Ex. Volvo C303 Ex. Hilux LN65 Ex. Suzuki 413 Ex. Range 3.5L +hj akselit Ex. L200 |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Taidan tilata omet.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 8 (0 jäsentä and 8 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
hdj`iin joudet l´j 70´seen käykö?? | henteri | Tekniikka & Jutustelu | 20 | 02.03.2008 20:02 |
LN 65 Hiluksiin korotus jouset? | -Ville- | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 20.02.2008 21:15 |
käykö HDJ:n jouset LJ:hin? | Jari_M | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 23.05.2007 20:24 |
M: HiLux LN65 jouset+muutakin, JOUSET MYYTY! | A45 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 25.04.2006 18:14 |
MISTÄ UUDET JOUSET BJ40:seen =>Käykö Hj 60 jouset? | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 03.12.2004 21:34 |