![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Katopa kuukelista "moottorisaha lankun sahaus". Löytyy osviittaa aiheeseen...
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Vw pornstarter t4 tuli hommattua.
__________________
"I love to drink beer, I need one bottle a beer a day" |
#3
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
minkä ostit ja mikä saha? ittellä 550xpg husse ja sille suunitellu vastavaa.4hv on omassa koneessa noin.
__________________
alumiini ja erikoishitsaukset palstalaisille edullisesti. |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Noita sahaohjaimia löytyy moneen lähtöön, riippuen lompsan paksuudesta...
![]() Itselle kelpasi tämä edullinen, koska poikani sai vielä 15% henkilökunnan alennusta... ![]() http://www.clasohlson.com/fi/Sahaohjain-Logosol/30-8980 Tuolta "ominaisuudet" -välilehdeltä löytyy ruotsinkielinen ohje. Kuvat on riittävän hyviä, että niistä saa jonkinlaisen käsityksen laitteen käytöstä. Laatikossa oleva kasausohje oli kyllä erikoisesti tehty, mutta maalaisjärkeä käyttämällä kasaus kyllä onnistuu. Periaate on se, että tehdään kahdesta 5" laudasta mukana tulevien ruuvien ja kulmarautojen avulla ohjuri, jota sitten käytetään tukin kahden sivun oikaisuun. Itselle tein kaksi eripituista ohjuria, reilu 5m ja toinen on vajaa 3 metrinen. Noita tukin päätyyn tulevia palikoita en käytä lainkaan, vaan ruuvaan akkukoneella muutamasta kohtaa tuon pitkän lautaohjurin suoraan tukin kylkeen kiinni. Loppu tukin siivutus tehdään ohjurin omalla, portaattomasti säädettävällä tuella. Foorumeilla suositellaan sahaksi väh. 60ccm/5Hp, jotta työ olisi sujuvaa, ilman turhia jäähdyttelytaukoja. Itsellä on toi wanha Jonssin 520 ammattisaha (ostin uutena -81) ja se on kyllä tukin halkaisuun liian pieni. On minulla muitakin ammattisahoja, mutta toi Jonssi kiekuu kaikista iloisimmin ja vääntää sitkeimmin. Silti se on liian pieni. Tosin en ole vielä viilannut terän sahauskulmaa tylpemmäksi, vaan ketjuissa on se normaali puun katkaisuun käytetty teroituskulma. Tukin halkaisua varten myydään myös ohuempia laippoja ja ketjuja, joissa on 10* teroituskulma. Tuo tylpempi teroituskulma vähän armahtaa sitä sahaa, eikä vaadi niin paljon voimaa koneelta. Itellä on ostoslistalla jokin tuollainen 60-70ccm:n kunnostuskelpoinen ammattisaha, niin jatkossa sahaus on sujuvampaa. En ole ajatellut sijoittaa reilua tonnia isoimpaan Stihliin, koska toi käyttö on niin vähäistä. Itse asennoiduin siten, että kun tulee ensimmäinen teroitushetki eteen, niin siinä vaiheessa teroitan teräkulmaa tylpemmäksi. Myös purupiikin pituudella on oma merkityksensä, koska toi halkaisu syö niin paljon tehoa koneelta. Homma on vielä testauksen asteella, kun on ollut monta muuta askaretta päällimmäisenä. Hyvää tuossa on se, että saat heti tukin kaatopaikalla tehtyä pölkyt määrämittaan, halkaista laudoiksi ja lankuiksi. Valmis puutavara on kevyttä kantaa kärryyn, eikä tarvii palkata ulkoista koneurakoitsijaa roudaamaan tukkeja ensin omalle takapihalle tai ostaa omia koneita muutaman tukin takia. Valmista 5" lautatavaraa saa alle euron/m, joten ihan parin tukin sahauksen takia tuotakaan halpaa ohjuria ei kannata ostaa. Jos vaan metsää on enemmänkin, niin tällä on tosi kätevää tehdä yksittäisiä tukkipuun harvennuksia ja tuulikaatojen korjuita ihan kannon vieressä. Noihin "ylimääräisiin" kuljetuskustannuksiin hukkuu äkkiä kaikki "katteet" ja hommasta menee se "säästämisen" mielekkyys... ![]() Tämäkin on vaan asennointikysymys. Kukin taaplaa tyylillään. Eläkeläisellä on aikaa säästää... ![]()
__________________
Musta vyö romujen rassaamisesta... ![]() |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Hinta näkyy logosollilla olevan sellainen, et josson tarvetta niin ei paljoa kannata ite alkaa rakentelemaan
![]() Ainoo mikä itteä huolettaisi tossa on, ettei laipalle ole mitään tukea ulkopäähän ja nykyset marketti laipat tuntuu olevan sellaisia, että ovat kieroja kun koivu on katki Niin miten sitten joku 40cm runkopaksuudesta oleva mänty kun 6m lankkua tehdään Mistäs muuten saa 5" leveetä lankkua 1" paksuna alle euron metri?
__________________
Positiivinen rasismi? Jos ei natiivi pyytää jotain se pitää antaa ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta. Jos natiivi pyytää jotain se pitää kieltää ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta. |
#6
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
"Valmista 5" lautatavaraa saa alle euron/m". Esim. noi ohjurilautojen tarpeet maksoivat Bauhaussissa 99senttiä/m. Lankku- ja parrutavara on tosiaan koosta riippuen 2 - 10,-/m. Eli "Säästöä" syntyy joka sahauksella. Tukki kannattaa ensin miettiä, että mitä siitä sahaa. Reunoilta lautaa ja ytimestä lankkua/parrua. Tarpeen mukaan. Pääasia mielestäni on, että ei laiteta hyvää tukkitavaraa ihan hellapuuksi, jos kerran tarvetta olisi sahatavaralle. Latvuksista ja paksummista alaoksista kyllä tulee runsaasti klapuja. Jos tuon tukin pyörähtämisen sahauksen aikana estää noilla tukikalikoilla, niin se itse halkaisutoiminto on varsin helppo tehdä. Puussa ei enää ole sellaisia jännityksiä, kuimn esim. konkelossa tai roikkuvassa latvassa. Pitkää parrua tehtäessä napautan kevyesti halkaisukiilan sinne railon alkupäähän, niin silloin ei se sahausrako pyri parrun painon takia kaventumaan ja ahdistamaan sahausta. Toi laipan alkupään tuenta pitkällä (20" ja yli) laipalla on kyllä ongelma. 16" laipalla ei vielä tarvii kärjen tuentaa. Jenkkilässähän käytetään 1,5m laippoja ihan yleisesti ja niissä on jo kärjen tuentasysteemit. Valmiita laitteita isoonkin sahaan noihinkin löytyy, mutta hinta heti pompsahtaa. Maltillisesti vaan syöttöä, niin laippa pysyy kyllä hengissä. Riuhtominen ja sahan vääntely on pahasta, paitsi keinuttelu laipan suuntaisesti helpottaa kyllä sahaamista. Tekniikan kyllä oppii nopeasti.... ![]()
__________________
Musta vyö romujen rassaamisesta... ![]() |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Eurotrial 2016 Saksassa 30-31.7.2016 | HannuNurminen | Tapahtumat | 36 | 14.08.2016 13:40 |
OFFROAD KILPAILUKALENTERI 2016 | Byrocrat | Tapahtumat | 10 | 16.06.2016 18:15 |
WORRYSUUNNISTUS 2016 6h 9.1.2016 | Patu925 | Tapahtumat | 41 | 11.01.2016 17:03 |
Punto ei käy,ei käsitä VIKA LÖYTYI,UUSI VIKA? | kersantti | Tekniikka & Jutustelu | 40 | 20.04.2012 14:34 |
Nelivedon hankinta | MLempinen | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 09.03.2012 22:16 |