![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() SJ410 kääntöpalloRuoste on syövyttänyt jonkin verran. Voiko tuon pallo-osan maalata kauttaaltaan paksulla kerroksella että pinta tasoittuu ja ei vuoda vai onko jotain muuta keinoa?
Viimeksi muokannut ETL : 24.04.2016 19:14 |
#2
|
||||
|
||||
![]()
No voihan tuon pinnan aina koittaa saada paremmaks. Ekana käsittelisin jollain fosforihapolla esim, että sais kaikki huokoset puhtaaks, ja sit vaikka jotain plastic paddingia perään ja hiois tasaseks, jonka jälkee maali päälle. Mutta eihän tuota mitenkään varsinaisen tiiviiksi saa, kun ei sitä ole sellaiseksi tarkoitettu edes. Se suojaa vaan ettei mene mitään pölyä ja paskaa sisään, mutta vesi sinne pääsee joka tapauksessa.
__________________
-Pauli- |
#3
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#4
|
|||
|
|||
![]() Mikä meni pieleen samurain kytkimen kanssa
Palstan haun ja googlen avulla värkkäsin täyden koneremontin Samuraihin, oikaisut, hionnat ja laakerit koneistamolla. Kaikki meni hienosti ja kone käy kauniisti.
Joku kuitenkin meni pieleen uuden kytkimen kanssa, jonkun kilometrin ajamisen jälkeen koko paineasetelma hyppäsi pois paikoiltaan ja rouhi laatikosta kytkinakselin ympäriltä tunneliakin 5mm mennessään. Levyt oli oikeinpäin, Vauhtipyörä ehjä, painelaakeri oli kohdillaan. Laatikko nyt irti, kytkinakselilla klappia hieman. Ei tuota nyt kovin helppo väärin ole laittaa, onnistuinko kuitenkin? Vai oliko motonetin westlake liian ohut paketti tms... Kannattaako lodju laittaa takasin laakereita vaihtamatta pienestä klapista huolimatta, haittaako se puuttuva 5mm putken päästä? Ajossa ei mitään huomattavia ulinoita ole aiemmin ollut ja hyvin toiminut. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Siis niinku häh ?? Paineasetelma hyppäs pois paikoiltaan???? Pultit poikki vai miten helvetis se on voinu irrota
__________________
Yhtään en tiiä mitä tapahtu :O |
#6
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]() |
#7
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
![]() |
Luokat |
samurai, sj410, sj413, suzuki, yleistä |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 6 (0 jäsentä and 6 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Miksi Disco1 tai Defe ei soveltuisi offikäyttöön? | Sirernog | Tekniikka & Jutustelu | 188 | 20.04.2012 20:30 |
Kassillinen tyhmiä kysymyksiä,... | regular | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 13.05.2007 22:13 |
Bj-40 murros ja sarja tyhmiä kysymyksiä | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 25.06.2006 17:18 | |
Bj-75 , kysymyksiä ??( tyhmiä ) | Palde | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 02.02.2005 19:17 |
Tyhmiä kysymyksiä | Kupla | Tekniikka & Jutustelu | 11 | 13.09.2004 13:47 |