Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #33  
Vanha 05.02.2016, 10:38
tare:n Avatar
tare tare ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 17.07.03
Sijainti: Riihimäki, Finland.
Viestit: 3.052
Perusasetus

Mikäs sen mukavampaa kun väliprojekti(t)..

vuodenvaihteen tienoilla mentiin Faijankaa kattoo yhtä Nissanin King Cab:ia niin kuinkas kävikään.. niitä tuli samantien kaks


KC nro1
Tässä oli se peruslaakerivika josta aiheutunut kampiakseli vaurio, autosta oli jo jonkun toimesta moottori purettu niin että oli vika paikallistettu


Ehjä kampura löytyi jo hakureissulla


hetki meni kun lajitteli ruuveja ja osia laatikoihin kun perinteisesti kaikki nippelit ja osat oli pakattu yhteen laatikkoon.


Siinä sitten tutkiessa muutenkin autoa ja purkaessa moottoria niin että pääsee remontoimaan koko koneen, niin löytyi huoltokuitit remontista Tammer dieselistä 2014 vuodelta, silloin yksi laakeri kaula hiottu -050 ja vaihdettu yksi runkolaakeri ja 2 kiertokangen laakeri liuskaa ja on tehty kansityö, oikaisu ja venttiilit hiottu.. yms yms..
niin kyllä ihmetystä herättää että kannessa nokka-akselien keskimmäiseltä pukilta on keskimmäinen pultti menny poikki niin se on vaan jätetty niin ja kierretty väkisin lyhyt 8mm pultti siihen reikään päälle tulpaksi?
Oli myös suuttimen kiinnitys pultti muuttunu "pehmeämmäksi" ja kierteet venyneet siitäkin, mutta että ihan moottorikorjaamon jäljiltä jos jää tämmöiseksi niin parempi on vaan tehdä itse!



Osia tuli jo kasa että pääsee pikkuhiljaa jo niputtaa


Ja lohkokin on jo siinä kunnossa että voi alkaa pistää kasaan




Sitten KC nro2.
tää kyllä tuli enempi faijalle projektiksi mutta kyllähän siihen joutu sormet pistää kiinni myös.
eli pikku pusun saanu oikealle puolelle



No Faija ottikin sen viimeviikolla työn alle, rungon pää oli piru vääntynyt/kiertynyt sen verran että joutuu kyllä runkoa oikasemaan



Ja sitten saatiin vinkki että pulttaa se vaan lattiaan kiinni jos on mahdollisuus..
no siitä se ajatus sitte lähti ja ei muuta kun palkkia lattiaan ja kokeilee onnistuuko



Rautaa ristiin rastiin ja oikaisemaan





Hyvin suoristu.. Peltejäkin jo hiukan oiottu ja nehän alkaa jo istumaan paikoilleen
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty Datsun "talvisota" Patrol " 499e tapsa4x4 O/M/V Ajoneuvot 11 05.09.2013 21:39
Ostettu 35",36" tai 37" renkaat 15" reiällä ja 10", vähintään -44 et japsijako vanteet Dectane O/M/V Renkaat ja vanteet 1 19.01.2013 15:02
DATSUN 4X4 YONEZAWA RC "porttaalein.." Kylmit Chit-Chat 2 13.03.2011 15:42
Myydään Patrol "super roof" VM-88 "purettu" +muuta palikkaa Pörö O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 21 13.02.2010 21:22
Ostetaan datsun-83-85 sd25 pakoputken "alkukäyrä". woogie O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 1 05.10.2008 20:24


Sivu luotu: 07:57 (GMT +2).