Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 19.01.2016, 15:05
WinChester:n Avatar
WinChester WinChester ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 15.07.09
Sijainti: Viiala (Akaa)
Viestit: 1.901
Perusasetus

Aikoinaan haastattelin Jamantia nimenomaan WJ:stä ja vastauksena tuli melkoinen lista WJ:n huonoista ominaisuuksista verrattuna ZJ:hin tai WK:hon. Ei ole kyse ominaisuuksien paremmuudesta, esim. jarruteho, vaan osien kestävyydestä.

Männät, kannet, jne. on rakennettu keveämmästä materiaalista ja/tai ohkaisemmilla materiaalivahvuuksilla mm. pienemmän kulutuksen ja päästöjen saavuttamiseksi kestävyyden kustannuksella. Sama ajatus kulutuksen vähentämiseen oli v.-96 siirryttäessä 46RH:stä 44RE-askeihin ZJ:n pikkukasikoneissa ja kuutoskoneen männäthän oheni samoin jo -96. Mulla oli mäntävikanen -96 4,0L, vaikka tajusin vasta auton myytyäni, että kilinä tulikin männistä eikä nostajista. Ensimmäiset 4,7L kasin perässä olevat askit kärsi jostain materiaalipaksuusongelmaisesta levystä. Sama koskee blend-door/recirc-läppiä, perien laakerointia, jne. Vari-lokit ei kestä offausta, eikä muutenkaan paljoa kovaa rääkkäystä verrattuna ZJ:n lukkoon. Jarrutapeissa / -kumeissa on selkeä suunnitteluvirhe, koska ne ovat jo uutena niin tiukkoja, että asennuksessa saa käyttää paljon enemmän sormivoimaa kuin käytetyissä ja likaisissa XJ/ZJ:n jarruissa.

Niin edistyksellinen kuin WJ:n tekniikka onkin verrattuna ZJ:hin, on joidenkin osien kestävyys ja toimivuus selkeästi huonompi. Nämä on faktoja ja perustuu omaan ja muutamien Suomessa olevien harrastajien kokemukseen (mm. palstan "fomoko") sekä netistä löydettyihin korjausohjeisiin yms.

Kuten jo kuultiin niin ei jokainen WJ ole kärsinyt näistä ongelmista, kun onhan niillä erilaisia omistajiakin, joista toiset on tunnollisempia huol(lat)tamaan autojaan ja toiset ei niistä edes piittaa. Ja kyllä se vanha -90 pomminvarma 4,0L kutonenkin hajoaa, kun oikein huonosti pidetään; nähty on. Ugh!
__________________
Raha ja romut rauhottaa.

Viimeksi muokannut WinChester : 19.01.2016 15:22
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Unimoggeja ja jutustelua aiheesta pee Tekniikka & Jutustelu 694 26.07.2025 22:25
Myyty jeep grand cherokee wj korotuspalat ja iskarit jämtilaika O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 7 13.11.2013 10:11
jeep wj simpukka? pikkujussi1 Tekniikka & Jutustelu 0 24.02.2013 18:52
Ostetaan Ostetaan Jeep WJ 2" korotuspalikat ja spacerit! Jeepp O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 4 03.10.2012 20:34


Sivu luotu: 18:17 (GMT +2).