Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 11.01.2016, 10:40
WinChester:n Avatar
WinChester WinChester ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 15.07.09
Sijainti: Viiala (Akaa)
Viestit: 1.901
Perusasetus

Autosta, laatikosta ja sen jäähdyttimien ja letkujen koosta riippuen kokonaismäärä on luokkaa 9L ± "jotain". Vaihtomäärä on tietysti pienempi, kun erinäisiin paikkoihin jää öljyä, vaikka kuinka liruttaisi.

Jos epäily poistuneesta määrästä on vaikkapa 5L, niin laitat kolme, laitat käyntiin vapaalle, mittaat tason ja lisäät puolen litran määrillä niin kauan että täyttyy vähintään alamittaan. Ala- ja ylämitan välihän on n. litra. Sitten ajat auton kunnolla lämpimäksi - niin että nelonenkin menee päälle - ja täytät lämpimään ylämittaan. Vaihteiden vemputuksella ei ole hirveitä merkityksiä pinnan tasoon, paitsi jos täyttää ihan umpityhjästä.

Auto liikkuu jopa kahden litran vajauksella (kokemusta on) joten jos on aluksi alamitassa, niin et saa ehjää laatikkoa ajamalla hajalle. Kannattaa kuitenkin tehdä se lämmitysajo rauhallisesti.
__________________
Raha ja romut rauhottaa.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 4 (0 jäsentä and 4 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myydään / Vaihdetaan Jeep Grand Cherokee 4.0 Jeeep O/M/V Ajoneuvot 6 02.02.2012 21:06
M: JEEP GRAND CHEROKEE 5,2 -95 O/M/V Ajoneuvot 0 08.03.2008 13:40
Ostetaan jeep cherokee/grand cherokee vanteet O/M/V Muut 5 16.12.2005 21:50
M: Jeep Grand Cherokee O/M/V Muut 1 01.11.2005 19:27


Sivu luotu: 10:45 (GMT +2).