Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 31.12.2015, 00:30
Ruokoton Ruokoton ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 25.01.15
Sijainti: Oulu
Viestit: 32
Perusasetus

Vielä kardaanien nivelistä


Aiemmin kummastelin kun kardaanin niveliä löytyikin useampaa sorttia - aion silloin ottaa kuvan kepeistä ja tässäpä olisi:

https://goo.gl/photos/LFgRespUqpnZAe6r5 - itselle tuo ei sano mitään, mutta erilaiset nivelet tuohon etukeppiin piti olla.

Oikean etukulman korjauspeltikin sisälsi vähän ylläreitä:

https://goo.gl/photos/62aacAtGLyXsBA3U7 - muoto ei ihan täsmää, mutta ei vaarallista, tosin ikävä mutapotero tuohon jää.

https://goo.gl/photos/PPkk87NTv4hH2WGRA - nämä ruuvinreiät eivät taas satu sinnepäinkään. Ehkä hakkaamalla voisi saada pellin ylälaitaa peremmäs, mutta kaikki muut kiinnityspisteet täsmäävät ja ovat kiinni niin saapa nähdä. Piiloonhan nuo jäävät akun taakse

https://goo.gl/photos/NE6PsmQCKASrX4sYA - veemäisin ylläri oli että umpion kiinnitykset ovat jollekin muulle umpiolle kuin tuolle mikä paikoillaan oli. Noh, porakone auttaa. Samaa apua pitää käyttää kun jarruputkien tuelle ei löytynyt kiinnityspaikkaa uudesta pellistä.

Melkein hyvä pelti siis.

Noiden jälkeen pitäisi sitten tohtia alkaa irroittelemaan pakosarjaa kun ei sen pakoputken liitoksen pultteja sovi paikoillaan poraamaan.
Vastaa lainaten
 

Luokat
samurai, sj410, sj413, suzuki, yleistä


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Miksi Disco1 tai Defe ei soveltuisi offikäyttöön? Sirernog Tekniikka & Jutustelu 188 20.04.2012 20:30
Kassillinen tyhmiä kysymyksiä,... regular Tekniikka & Jutustelu 5 13.05.2007 22:13
Bj-40 murros ja sarja tyhmiä kysymyksiä Tekniikka & Jutustelu 2 25.06.2006 17:18
Bj-75 , kysymyksiä ??( tyhmiä ) Palde Tekniikka & Jutustelu 6 02.02.2005 19:17
Tyhmiä kysymyksiä Kupla Tekniikka & Jutustelu 11 13.09.2004 13:47


Sivu luotu: 14:37 (GMT +2).