Joka autossa oma kakskilonen jauhesammutin ja EA-laukku. Ja käyttöäkin on ollut.
Kyllä 2-kilosellakin tulen saa sammumaan, ensin pitää vaan harkita 2sekuntia ja pohtia mihin kohtaan sen 5-sekuntisen jauhesuihkun suuntaa. Maltti on valttia.
Nestesammuttimista tuli joskus työmaalla huonoja kokemuksia. Sillon kun sammutin toimi, se oli ihan tehokas. Mutta usein ne eivät toimineet ja niinpä niillä viskattiin kuikkaa. Epäkelvon sammuttimen kanssa tunatessa menetetään niitä tärkeimpiä sekunteja liikaa, siksi jauhesammuttimetkin kannattaa huoltaa vähintää kahden vuoden välein. Autokäytössä oleville kai suositellaan vuoden tarkastus/huoltoväliä.
Ja Rölli, kyllä minulla on nestesammuttimen sotkevuudesta aivan toisenlaisia kokemuksia, mutta voihan niissäkin olla erilaisia nesteseoksia. Tärkeintä on kai että tuli sammuu?
|