Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 05.12.2015, 08:08
Nikuzai Nikuzai ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 02.12.12
Sijainti: Suomussalmi
Viestit: 3.863
Perusasetus

savikontero;n kannalla
Rikosilmoitusta vaan niin oppii, mitä sit jos siellä ois ollut joku 4v lapsi välissä

Kannattaa muuten käyttää puskuri irti ja kattoa kuin solmussa se on sieltä alta
Monesti muovipuskurin kuoret kestää vaikka keulakolarin ja autohan on kokonaan solmussa

Muutama auto tullut vastaan joissa on pikku parkkispusu annettu joku ajovalon korvake alapuolelta pikkasen lohjennut syylari kiero ja kostuu päädystä, sumarin johdot kuorettomana ja ainoo mistä ulospäin näkee, et on pusun saanut on joku pikkunippeli joka puuttuu maskista

Niin se miksi se on tullut huomattua on se, että puskuri on tipahtanut tielle kun palkin pää on ruostunut pois eli maalit halkeillut kolarissa ja sit suola/loska sotku sinne pesiytynyt

__________________
Positiivinen rasismi?

Jos ei natiivi pyytää jotain se pitää antaa ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta.
Jos natiivi pyytää jotain se pitää kieltää ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta.
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 05.12.2015, 08:30
perkei:n Avatar
perkei perkei ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 28.07.12
Sijainti: Savolax
Viestit: 1.152
Perusasetus

Joo luulen kans, ettei kannata alkaa mitään viisastelemaan, kun sellainen tuntuu kalahtavan aina omaan nilkkaan kuitenkin.
__________________
- En pidä teistä.



Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 05.12.2015, 11:18
bluevan:n Avatar
bluevan bluevan ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 31.03.08
Sijainti: Rauma
Viestit: 4.234
Perusasetus

Jos käydää vaa antamas pikku pusu takas ...on tos noit palkkipuskurisia hollil
__________________
Yhtään en tiiä mitä tapahtu :O
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 05.12.2015, 12:23
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.023
Perusasetus

Kulutusta paremmin parkkipaikalla kestövö rakenne olisi mielestäni tervetullutta. Nykyautoissa on jotain hassuja alhaalla roikkuvia alahuulia ja kaikessa näkee, että näyttävä ulkoasu on ollut päällimmäisenä.

Itse olen tehnyt omaan autoon takaosan osaksi filmivanerista ja kyljet on 18 millisiä. Vanerit on toisissaan tukevasti kiinni. Luulen, että parkkipaikkakäyttöä kestävä rakenne olisi nykyinsinööritaidolla toteutettavissa!
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 05.12.2015, 13:11
kellukka kellukka ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 14.01.13
Sijainti: joensuu(Uimaharju)
Viestit: 1.074
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja tekniikkamies Näytä viesti
Kulutusta paremmin parkkipaikalla kestövö rakenne olisi mielestäni tervetullutta. Nykyautoissa on jotain hassuja alhaalla roikkuvia alahuulia ja kaikessa näkee, että näyttävä ulkoasu on ollut päällimmäisenä.

Itse olen tehnyt omaan autoon takaosan osaksi filmivanerista ja kyljet on 18 millisiä. Vanerit on toisissaan tukevasti kiinni. Luulen, että parkkipaikkakäyttöä kestävä rakenne olisi nykyinsinööritaidolla toteutettavissa!
Onko tuosta kansalle kuvia tarjolla?
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 05.12.2015, 14:45
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.023
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja kellukka Näytä viesti
Onko tuosta kansalle kuvia tarjolla?
Jos joku haluaa tehä samantapasen, voin esitellä vehettä livenä face to face!

Päältäpäin vaneri perä sulautuu autoon hyvin koska olen maalannut sen samalla maalilla kuin autonkin. Sehän on kiinni tavallisessa peltilavassa.

Mieleen tulee kuitenkin, että parkkipaikkakolhuja kestävää rakennetta voitas tehdä jos haluttas. Olen hankkinut sopuhintaan myös käytettyä alumiinista turkkilevyä.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 05.12.2015, 17:03
qaw qaw ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 18.08.07
Sijainti: Kempele
Viestit: 155
Perusasetus

Törmäilijälle vaihtoehdot: 500e käteen tai rikosilmoitus.

Kyllä siihen puskuriin aina vähintään naarmut tulee ja 500e on nykypäivänä ihan käypä hinta puskurin maalauksesta. Kalliimmaksi se törmäilijälle kuitenkin tulisi vakuutuksen kautta omavastuun ja bonusmenetysten jälkeen.

Rahalla voi sitten maalauttaa puskurin tai lievittää sen naarmun katselemisen tuottamaa mielipahaa muilla keinoin
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 05.12.2015, 19:31
Mutis:n Avatar
Mutis Mutis ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 08.04.08
Sijainti: Rauma
Viestit: 1.176
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja bluevan Näytä viesti
Jos käydää vaa antamas pikku pusu takas ...on tos noit palkkipuskurisia hollil
Harmi kun ei tiellä ollut vastaavaa alla. Olisi voinut pakohalut karista, kun puskuri olisi mennyt Corollan takavalosta läpi.

Mut mitään isompaa ei tosiaan autoon tullut. Puskurin mustaan osaan pari pientä viirua, mitkä lähtee varmasti vahan avulla pois, jos alkaa häiritsemään.
Rikosilmoitusta en ala tällaisen takia tekemään. Poliisia kiinnostaa varmaan ihan tolkuttomasti, kun joku mielensäpahoittaja ilmoittelee mitättömiä vahinkoja.

Ja tu Nikuzain pointti on ihan hyvä. Jos sinne väliin olisi jäänyt joku pienempi ihminen , niin tilanne olisi muuttunut aika paljon. Taitasi tulla kaiken muun lisäksi heitteille jättö syyteluetteloon.
__________________
RASOR

Viimeksi muokannut Mutis : 05.12.2015 19:40
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 05.12.2015, 19:49
FinnDRZ:n Avatar
FinnDRZ FinnDRZ ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 25.01.05
Sijainti: Karkkila, Finland.
Viestit: 1.521
Perusasetus

Jos mulle olisi käynyt noin, ettei pysähdy selvittämään osumaa, niin soitto smurffeille tyyliin: "varmaan kännissä peruutti päin".
__________________
------------------------------------
Etelä-Suomen Offroad ry
------------------------------------
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 05.12.2015, 20:30
jeeppi-eki:n Avatar
jeeppi-eki jeeppi-eki ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 18.05.04
Sijainti: keminmaa, Finland.
Viestit: 976
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja FinnDRZ Näytä viesti
Jos mulle olisi käynyt noin, ettei pysähdy selvittämään osumaa, niin soitto smurffeille tyyliin: "varmaan kännissä peruutti päin".



"Soitto smurffeille"?????? SAAKO POLIISIN KIINNI PUHELIMELLA????? En usko ... ehkä vielä yhdeksänkymmentä luvulla sai ... Edes kolaripaikalle niitä ei välttämättä saa, ja tuskin parkkipaikka juttuihin ... netissä ehkä rikosilmoitus.
__________________
muistaakseni en ole koskaan ajanut ylinopeutta..
Vastaa lainaten
  #11  
Vanha 06.12.2015, 11:26
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.880
Perusasetus

Tuossa on nyt sellainen ongelma että tämä törmäillyt mulkku saattaa taas itse tehdä rikosilmoituksen ja väittää että sinä törmäilit siihen.

Itsellä takana tullut auto ajoi ruuhkassa perään. Vaihdettiin tiedot ja soitin oikein poliisille. Ei niitä kiinnostanut tulla käymään kun vastapuoli myönsi kaiken. Noh. Soitin vielä varuiksi omaan vakuutusyhtiöön ja ne kirjas tiedot ylös. Vastapuoli ei sitten tehnyt mitään ilmoitusta koko kolarista. Joten odotin 2pv ja soitin vastapuolen vakuutusyhtiöön ja kerroin mitä on käynyt. Ne varmisti tilanteen omasta vakuutusyhtiöstä ja ilmeisesti ne sai myös hätäkeskuksesta tietää, että olin soittanut siitä. Meni 2vk minkä jälkeen vastapuolen vakuutusyhtiö soittaa ettei vastapuoli ole edelleenkään tehnyt mitään ilmoitusta, eikä vastaa heidän pyyntöihin. Joten korvaavat meikäläiselle puskurin korjauksen.

Tuosta menee n. kuukausi pari ja vastapuoli onkin nillittänyt ilmeisesti vakuutusyhtiöön ja kieltänyt koko kolarin edes tapahtuneen. Ja nyt meikäläisen pitäisi kuulemma todistaa kolarin tapahtuneen tai vakuutusyhtiö perii rahat takaisin. Minä sitten ilmoitan että olen soittanut siitä omalle vakuutusyhtiölle, hätäkeskukseen ja olen saanut vastapuolen itse kirjoittamat yhteystiedot. Autokin on jo korjattu, joten on vastapuolen tehtävä todistaa ettei kolaria muka tapahtunut. Vielä kun itse otin kuvia oman auton vaurioista ja vastapuolen vaurioista. Kysyin myös että onko vastapuoli vaatinut sitten etupuskuria ja syyläriä vakuutusyhtiöltä korvattavaksi kun mun vetokoukku upposi sinne? Tätä eivät kertoneet, mutta eipä tuosta ole sen jälkeen enää mitään kuulunut.

Mutta mitä me tästäkin opimme? Ihmiset on ihan mulkkuja. Ota itse aina mahdollisimman paljon todisteita ja todellakin kannattaa aina soittaa vähintään hätäkeskukseen. Tuo mulkku voi nimittäin nyt vaatia sulta uutta puskuria sun muuta kun sinä olet törmäillyt ja paennut kolaria.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Parkkipaikalla voi pitää hauskaa Bruno Chit-Chat 8 06.09.2006 21:45


Sivu luotu: 01:19 (GMT +2).