![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() No joo siis tätä hifiasiaa joutuu kyllä sitten joskus pohtimaan uudestaan, jos mulla ajohalut kasvaa sellaisiin svääreihin, että tarttee snorkkelia ruveta hommaamaan ja sitämyöten sukeltelemaan. ![]()
__________________
- En pidä teistä. |
#2
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]() ![]() |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Nykyiset asennukset ei kestä vettä, mutta täytyy nyt muistaa että mie oon ihan aloitteleva kuskikin ja toisekseen Lällikään ei just tuollaisenaan ole mettäkunnossa (enää) muutenkaan, niin eipä se ole ongelma ainakaan ennen ensi kesää.
![]() Salon seudun offarit on kyllä tarjonneet mulle ihan riittävän pelottavia ajokokemuksia ilman mutasukelluksiakin. Tosin haaveena on joskus ajotaitojen ja rohkeuden kasvaessa se snorkkelikin laittaa. Mutta kuten näkyy, rojektini on pitkä ja hidas, kun tallille on tosiaan se 70km matkaa ja toisekseen kun en mitään osaa, niin joka ikinen asia on valtava operaatio, ihan renkaanvaihdosta alkaen. Joten sukellusvalmius tulee vasta sen piiiiitkän to do-listan häntäpäässä... ![]() Nyt on kaksi talli-iltaa mennyt sen jumittuneen propun avaamiseen. Ja se on edelleen kiinni. Joskus turhauttaa, toisaalta maasturi on opettanut kärsivällisyyttä. ![]() Kysymys: kun rekisteriotteessa lukee, että autossa on takapenkki, niin onko sen sitten oltava siellä? Mulla on siis ihan jäätävä sisustuskriisi nyt Lällin kanssa ja yhtenä vaihtoehtona on purkaa tuo takapenkki pois. Mutta pitäisi tietää tarviiko sen olla siellä aina leimalle mennessä? Vai onko sillä mitään merkitystä. Toinen kysymys: mulla on elämäni eka dieselauto nyt, eli onks jotain mitä tarvis talvella tietää? Mitä se jäänestoaine on ja kuuluuko sitä laittaa? Nyt saa laukoa kaikki itsestäänselvyydetkin vastaukseksi, koska mie en ihan oikeesti tiedä kiisselillä ajamisesta mitään.
__________________
- En pidä teistä. |
#4
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Dieselissä tärkeetä on vaihtaa PA-suodatin ennen talvea jos ei ole hiljakkoin vaihdettu ja tyhjentää vedenerotin jos sellainen autossa on. Ja tietysti tankata talvilaatua, mutta ne tulee yleensä jo hyvissä ajoin huoltamoille. Kesälaadulla menee vielä pikkupakkasilla, ei sekään heti jähmety. En nyt ulkoa muista mikä se suodatettavuus oli sillä, lukee kyllä yleensä siinä mittarissa. Nesteelle tulee talvilaatu vissiin ensimmäisenä. On dieseliinkin omaa jäänestoa, itse en ole käyttänyt, mutta eikai siitä haittaakaan ole, jos silloin tällöin tankkiin pistää. Ja akut on tietysti syytä olla kunnossa.
__________________
---------------------------------------- If it works, tear it apart and find out why! https://roverfriends.fi/palsta/ ![]() 3 Amigos-never travel alone Viimeksi muokannut Kaitsu67 : 14.11.2015 12:12 |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Ok kiitos.
Talvilaatuahan asemilla on jo ja sen PA-suodattimenkin mie oon vaihtanut alle 10 000km sitten ja kohta vaihdan uudestaan kun on taas öljynvaihdon aika. Onko Läjässä se veden erotin? Joku vois valaista tätä asiaa lisää.
__________________
- En pidä teistä. |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Jos veden erotin on,(en tiijä lj:stä) löytyy pötikkä todennäkösesti suodattimen vierestä.
Pohjassa proppu. Tyhjennä se, valuu vedet pois. Pientä rykimistä voi käynnissä tämän jälkeen ilmentyä ku ilmaahan sinne sitte tilalle menee. Sitte se sun öljyroppu. Jollain lailla vissii hitsaat? Täräytäppä siihen tulppaan hitsata vaikka kunnon mutteri kiinni, mistä on sitte hyvä se aukasta. |
#7
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() ![]() T Rohmo
__________________
Missä on tahtoa, siinä on tie hojolla se etanakin arkkiin pääsi Mikkelin Offroad Club ry harborcruisers |
#8
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Juu, mie en tule ens kerralla sieltä autotallista ulos ennenkuin se saakelin proppu on auki. ![]() Lainaus:
Jumittava proppu on vaihdelaatikossa. Siihen mulla on Tojotalta noudettu uusi proppu, nyt vaan täytyy pahoinpidellä, mutiloida ja raiskata se vanha ulos kolostaan. ![]() Edit: tänään kävin itä-suomen murteita puhuvien Corollakuskien kokontumisajoissa Karkkilassa. Eli kaverin kanssa vaihdettiin Corolloihimme nastarenkaat siinä ABC:n pihalla. Lepalta ostettu ehta 80-lukulainen Kukkis oli ihan oikeassa momentissa ja luopui kesärenkaista suosiolla, vaan kappas kun omaani oli joku perkei vetänyt pulttikoneella joka nurkan niin kireelle, että meinas ensin jäädä nastarenkaat vaihtamatta... ![]() Sitten keksin käyttää tunkin vartta jatkovartena ristikkoavaimessa niin johan narahti mutterit auki. Ihme kyllä en paskonut yhtään pinnapulttia, enkä saanut autoa pudotettua tunkilta, vaikka takarenkaat piti irroittaa potkimalla. ABC:n asiakaskunta seurasi kokoontumisajojamme ilmeisen suurella mielenkiinnolla. Kai se on kumma jos huoltoaseman pihalla joku kehtaa tehä jotain oikeaa remonttia?! ![]() ![]()
__________________
- En pidä teistä. Viimeksi muokannut perkei : 14.11.2015 15:04 |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään Lj70 päälaatikko ja jakkis | vv87 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 24.04.2015 05:24 |
Ostetaan LJ70 peilit ja takalyhdyt | Redbull | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 1 | 26.09.2013 19:02 |
Ostetaan LJ70 takalyhdyt ja peilit | Redbull | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 03.09.2013 23:51 |
Myyty lj70:n peilejä ja snorkkeli | koboltti | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 10 | 15.06.2013 22:31 |
Myydään Lj70 startti ja laturi. | ToyotaHj60 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 4 | 17.05.2012 15:41 |