Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Kekkeruusi
Lj:n mittaristosta hajonnut noi turbo valot, mikäs näiden logiikka on? Tuleeko suoraan paineletku mittaristoon ja syttyykö punanen lamppu koska ?
Samoten toi öljynpaineen mittarin toiminta lakannut, viisari makaa pohjassa eikä nouse ( öljynpaine kuitenkin normaali)
Onko mittaristo tullut tiensä päähän vai olisko noi korjattavissa
|
Konehuoneessa vasemmassa lokasuojassa on turbo valojen kikkareet, niihin menee johtoja sekä paineletkut. Oikeassa lokasuojassa tais olla ne nelivedon kikkareet mihin menee myös letkuja.
Taitaa olla aika yleistä et se öljynpaine mittari näyttää omiaan, mahdollisesti anturi sökönä...sähköinen mittari kun on. Ite olen molempiin läjiin laittanu ihan mekaanisen mittarin niin ei tarvii ihmetellä. Sit olen laittanut myös öljynpaine valon, kun ei sitä mittaria koko ajan ketään killitä. Taitaa näissä olla joku (vai muistanko ihan väärin) systeemi joka sammuttaa koneen jos paineet laskee liiaksi, tosin saattaa olla poistettu käytöstä sekin toiminto, ettei vehkeet sammu mettässä just pahassa mäennousussa tms..
http://www.japan-parts.eu/toyota/eu/...lay-computer/1
Oiskohan ollu noit 83381A kikkareet turbo valojen ohjaukseen.