Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 04.11.2015, 12:01
toyopet:n Avatar
toyopet toyopet ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 10.03.14
Sijainti: Äijälä, Keski-Suomi
Viestit: 535
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja TsKo Näytä viesti
Ollaan ajateltu siirtyä litliin ostoksille kerran viikossa keskitetysti ku se on viereisessä kaupungissa ja näppituntuma on että silleen voi säästää hieman, kun se on selkeesti halvempi ku nää pikkupitäjien kaupat. Tarvii koittaa
Kävin eilen lidlissä katsastamassa heräteostoshyllyt (siis ne viikoittain vaihtuvat romppeet). Samalla vähän muutakin ja totesin, että Smarketin halpuutus on sen verran tehokasta ollut, että ennen L-kaupassa halvemmat tuotteet ovatkin nyt samanhintaisia tai kalliimpia.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 04.11.2015, 14:24
Defemasiina Defemasiina ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 14.06.13
Sijainti: Kangasala, Suomi
Viestit: 74
Perusasetus

Usein Lidlistä. Pyrin sielläkin ostamaan suomalaista. Isommat ostokset kun tekee niin aina on lasku 20 ekee halvempi kuin muissa, K:ssa ja S:ssä varsinkin.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 04.11.2015, 18:04
H_Nietu H_Nietu ei ole kirjautuneena
Banned
 
Rekisteröitynyt: 28.02.04
Sijainti: Helsinki, Finland.
Viestit: 1.994
Perusasetus

Tänään töistä kotiin palatessa "natsisiwan" kautta


2pkt. reissumiestä ja 2l kevytmaitoa. 1,95€.
Samat K-kaupasta noin 4€.
Eli puolet halvempaa.....
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 04.11.2015, 19:21
eilhik eilhik ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 10.11.08
Sijainti: skavaböle
Viestit: 582
Perusasetus

Alepa-Lidl yleensä ja isommat kierrän kaukaa ainoastaan jonkun ihmeellisen tarjouksen kahvi yleensä vie kitumarkettiin ei muuten, edellä mainitut vielä lähikauppoja.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 14.11.2015, 14:52
nyyperi nyyperi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 08.02.10
Sijainti: Ristiina
Viestit: 434
Perusasetus

Lidliä tullee paljon käytettyä, ja ei pelkästään hinnan takia. Kun esim. valion jugurtti on minusta pahaa. Ja lidlissä taasen oikein hyvää. Samoten moni muu tuote on jotenkin mehevämpi saksalaisena versiona.
Olen näetsen päätellyt sen näin. Saksassa kaupoilla ja tuottajilla on oikeaa kilpailua, ja jos myyt ihan paskaa, et pärjää. Kun Suomessa on totuttu sellseen tsaarinaikaiseen virkamies systeemiin että sinä ostat ja syöt sitä mitä puolueesi mukainen kauppajärjestelmä tarjoaa. Ja kun mentiin kaksikauppa systeemiin, ne pakoitti taas tuottajat tuottamaan mahdollisimman halpaa tavaraa kilpailuttamisella ja keskenään sopimisella, ja ruoan laatu meni ihan paskaksi.
Joku pässi vielä uskoo Suomalaiseen ylivertaiseen Valioon ja muihin isoihin suuren propaganda koneiston omistaviin systeemeihin, mutta luulen että pikkuhiljaa ihmiset rupeavat vaatimaan myös laatua.
Se tukku ja kauppaporras on pilannut Suomalaisen ruuanlaadun ihan nokko. Alkutuottajat on ihan kusessa kun yrittävät tuottaa meille hyvää safkaa, mutta kun tukkurit (jotka on siis vähittäiskuaupan omia ostajia) painavat hinnat niin alas, on myös alkutuotannossa pärjättävä vähemmällä, joka tarkoittaa paskempaa lihaa ja viljaa ja juureksia.
Syy miksi luomu on monesti paremman makuista vois olla se, että se kasvaa hitaammin ja kiinteämmäksi, eli siinä on enenmpi syömistä. Tehotuotettu ruoka on täynnä erilaisia suoloja jotka sitovat vettä, ja se tuote on painava ja vesirikas mutta paha. Tai jos ei paha, niin mauton.
Ite söisin mielelläni vaikka pelkkää riistää, mutta ko olen niin vitu huono metästäjä....
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 14.11.2015, 15:30
mäksä:n Avatar
mäksä mäksä ei ole kirjautuneena
Mestari
 
Rekisteröitynyt: 21.05.09
Sijainti: nakkila
Viestit: 4.925
Perusasetus

Vastaus kysymykseen mistä hankit ruokasi on KAUPASTA

Mutta lidliä muijan kans suositaan aikas paljon ,, kun nuo 4 mukulaa ja me aikuiset tota sapuskaa kulutetaan ja liiteri tarjoaa tuoretta halvalla
__________________
vapari ei ole vaihtoehto
Ahdin takaa tahdin ja ilo alkaa kilosta,, riemu kahdesta mutta kone remppa kolmesta
No worries, mate !
Hojossa on sitä jotai
Pensselit pestään bensalla ja dieselillä tehdään VOIMAA
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Mitä ostat tyttöystävälle/vaimolle joululahjaksi? Temuu Chit-Chat 100 25.12.2012 11:20
Mistä spacereita tai sorvauspalvelua ? KimmoH Tekniikka & Jutustelu 11 10.09.2012 07:21
Rasvapoistoaine tai Jarrucleaneri mistä HiluMiks Tekniikka & Jutustelu 21 22.03.2011 17:49
Mistä manilla- tai hamppuköyttä ? hanes Tekniikka & Jutustelu 8 19.11.2007 15:43
O : Nelipistevyöt tai tietoa mistä löytyy Heguli O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 6 03.08.2006 21:00


Sivu luotu: 07:54 (GMT +2).