![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Suivan laturinvaloMikä hemmetti on kun vaihdoin laturin ja ohitin suikan oman säätäjän hyppyjohdolla ja valo palaa kokoajan. Mistä vois vikaa hakea? Kyseessä boscin laturi. Auttakaaaaa!
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Lataako se? Maadotus? Tai sit akun ja laturin välinen plussa?
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Mulla palaa kans himmeästi. Laturina on Boschin kopio ja säätäjä poistettu ja hyppyjohdolla mullakin toteutettu. Mutta kyllä tuo lataa normaalisti vaikka valot päällä, puhallin täysillä ym. latausvalo himmeänä loistaakin.
__________________
Kyllä tuosta Toyotalla yli mennään, ku menin minä siitä talvella yli Lynxilläkin! |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Väärä hehku? Eikö sen pitäs järkiään sammua jos tulee lampulle enemmän volttia ku hehku haluaa (hehku 12v laturi ~13v?)
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
Meinaakko hehkulla latauksen valoa? Latauksen merkkivalo on 3 watin luokkaa, joka saa jännitteen virtalukon takaa, ja maadoituksen laturista. Siinä vaiheessa kun laturi alkaa ladata, se pukkaa merkkivalon maajohdon jännitteelliseksi jolloin valo sammuu.
__________________
Montenegro Offroad Club #21 Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96 |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Näinpä juuri, mutta siis meinasin et onko se 12v vai 24v se hehku
|
#7
|
|||
|
|||
![]()
Nojuu kun eisenyt sitten lataamaan oikeastaan mitään tyhjäkäynnillä reilu kaksitoista ja kierroksilla saman verran.voisiko valovikaan auttaa virtalukonpohjan vaihto?
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myyty Suivan talvirenkaat | suiza projekti | O/M/V Renkaat ja vanteet | 7 | 29.10.2015 22:03 |