![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Huomasin että lohkossa on koodina 2L ilman T:tä, googlella Krissellä on samanlailla mutta mites muilla? Onkohan vaihdettu vaparin lohko?
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
HUOMIO. yllä postaamani land cruiser facebookryhmän sivusta tuli vahingossa sivu. sen pitää olla ryhmä jotta siine voi kommentoida normaalisti. alla uusi toimiva ryhmä tykätkääpä siitä.
(poistan aiemman sunnuntaihin mennessä) https://www.facebook.com/groups/1514...96262/?fref=ts
__________________
Salon seudun OFF ROAD Ry |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Lohko tai ennemmin koko moottori mihin sittemmin laitettu turbollisen pakosarja, pumppu jne.
|
#4
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Onko juuri näin että lohkossa pitää lukea 2L-T jos turbo? kun omassa ei lukenu kun 2L.. ja muistaakseni kaverin vanhassa läjässä sama homma.. niin ja mulla kyseessä 2L-T2 mosa.
__________________
PRKL!! Ajetaan viat esille! Toyota landcruiser LJ70 -92 EX. Range Rover Classic -88 3,5 EFI |
#5
|
|||
|
|||
![]()
kyllä mullakin lukee 2L vaikka oli 2LT kone ja uudessa vapari konees lukee kans 2L lohkot kun molemmissa on samat niin veikkaampa että sen takia ei ole kirjattu 2LT
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
palstaa jokusen tunnin selanneena ja searchia käyttäen yritin etsiskellä juttua lj.n pumpuista ja vuodoista. Kaikissa tapauksissa mainittiin että pumppu vuotaa naftaa toisin kuin ko. tapauksessa.
Olisiko kellään tietoa mistä/minkä kannen alta alkaa vikaa etsimään, kun naftan sijaan vuotaa moottoriöljyä?
__________________
"Ei siinä syvää ole, pohjakin on ihan kova" |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Jos söttöpumpun yhteydestä jostain tulee moottoriöljyä, niin ainoat mahdollisuudet taitaa olla et ahdonalaisensyötönsäätimeen ajautuu öljyä turbolta letkua pitkin tai sit on jäähdytysnesteen joukossa todella rankasti öljyä ja vuotaa pumpunkyljessä olevasta kulmäkäynnistin hässäkästä tai jos jakopäässä paljon öljyvuotoa niin saattaa tietty mahdollisesti tihkua pumpunkiinnityslaipan välistä. Nää oli tooosi kaukaa haettuja mahdollisuuksia joihin en oikeen itsekään usko. Jos varmasti pumpun yhteydestä vuotaa, niin melkein väittäisin et se on polttoainetta tai sit jäähdytinnestettä.
Moottoriöljyä voikin sit vuotaa kaikkialta öljyntäyttökorkin ja tyhjennyspropun väliltä, siin tapauksessa paras kun pesee koneen huolellisesti ja sit seuraa mistä alkaa kostumaan ensimmäiseksi.
__________________
Harbor Cruisers |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Onkos kellään käryä 89 mallisen lj:n historiasta, rek nro bmc-787 ?
__________________
-MMC- Suzuki Jimny -02 Suzuki sj 413 Ex Toyota Lj -89 Ex Suzuki sj 413i Ex Suzuki sj 410 |
#9
|
|||
|
|||
![]()
Tää nyt varmistui jotenkin kun perimätieto kertoi että kone on vaihdettu
|
#10
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]() |
#11
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#12
|
|||
|
|||
![]()
voin kaikki katsoa huomenna töiden jälkeen ja ottaa vaikkapa kuvat mutta esim turbon puolelta öljynsuodattimen jalan alla on sellainen tasopinta jossain pienessä kulmassa turbossa on tässä kohtaa esim crankshaft valve vaparissa se on ummessa kokonaan. sitten öljykello on eri kohdassa turbo ja vapari kohdassa. ei muita nyt mieleen tule huomenna katselen uudestaan niitä.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
hdj:n omistajat tänne. | Kratz | Tekniikka & Jutustelu | 2309 | 03.09.2025 06:41 |
4Runnerin omistajat tänne | Daddy's Toy | Chit-Chat | 34 | 12.10.2022 09:51 |
Suzukin omistajat tänne | Suzukisj410K | Chit-Chat | 260 | 17.06.2015 12:01 |
Volvon omistajat tänne | hoojii | Chit-Chat | 77 | 12.12.2014 23:54 |
Pehmolelukoiran omistajat tänne!!! | baxxter | Chit-Chat | 16 | 24.05.2013 20:27 |