![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
^ x2
__________________
- En pidä teistä. |
|
#2
|
||||
|
||||
|
KAS:in kanssa samoilla ajatuksilla mennyt tähänasti.. Luulin tosiaan että tämä hjo on muuttanut afrikkaan mut ei, täällähän joku seppä herättää sen henkiin... Loistavaa jälkeä..
__________________
PERKELE! Pääsponsori---> Joki-Pub
Lahjattomat lukottaa |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Kovin vaikeaa suhtautua tämmöisiin positiivisiin kommentteihin kun koko laitos tuntuu vastustavan heti kun vähänkin kääntää päätä ja luulee homman etenevän sillein kun kuvittelee.
![]() Opinnot jatkuu ja tämä projekti hiukan hidastuu. No on sentään jotain kehitystä kuitenkin tapahtunut. Keulamaskin koko alareuna tuli rakennettua uusiksi kun on periaatteessa kätevää että ajovalot pysyy mukana matkassa. ![]() Ja tulihan tuosta maamoottorista otettua testisavutkin reilun vuoden seisonnan jälkeen. Startin avulla tuli konetta pyöritettyä tovi ennen ilman ja syötön kytkemistä. Ei ainakaan pahasti savua tule tyhjäkäynnillä..... No suutintestipenkki on jo työlistalla. Tulee varmaan tyrkättyä tuon projektimoottori 12H-T:n turbo 2H:n viimeiseksi voiteluksi kunnes saan tuon suoraruiskumoottorin kasattua ehjäksi. Ja se on varmasti pitkä aika se.
__________________
Ruoste on ystävä. Viimeksi muokannut Vilbo : 14.09.2015 21:28 |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Joopa. Melkoista rakentelua taas tuli vastaan 2H:n pakosarjaa irroittaessa. No kun homma on jo kertaalleen kustu niin eipä tuota turbon pakosarjaakaan enää jaksanut puolikkaan ginipullon jälkeen muuten ihmetellä vaan kumivasaralla meni paikoilleen. Peltitiivisteet ehkä tiivistää ehkä ei.
Siis näyttää pahasti siltä että nyt rakentuu moottori käyttäen aihiona -82 vuoden 2H moottoria ja lisäten siihen romuja 12HT moottorista. Syöttöpumpunhan on Pemaripoju onnistuneesti asentanut tämmöiseen, joten kait sen on oltava mahdollista.
__________________
Ruoste on ystävä. |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Itse laitoin siihen udempaan 2 h koneesen 12 ht syöttöpumpun kävi helposti
![]()
|
|
#6
|
|||
|
|||
|
Joo uudemman malliseen 2H maamoottoriin varmasti menee heittämällä. Tossa ekan sukupolven lohkossa on öljynsuodattimen jalka eri mallinen ja 12HT:n pidempi pumppu ei mahdu käsittääkseni millään järkevällä tavalla paikoilleen. Eli 12HT:n moottorista kun ottaa öljynjäähdyttimen niin siinä on öljykanavat vähän eri tavoin ja pitää täytehitsata että sen saa tiivistymään. Mutta osaakos joku guru vastata että onko se syöttöpumpulle tulevan öljyvoitelun banjopultti ihan normaali isolla reiällä vai onko siinä jonkunlainen suutin/sumutin/pikkureikä? Ei ole mun moottorissa enää sitä alkuperäistä jäljellä..
__________________
Ruoste on ystävä. |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Lohkosta tulevan reijän tulppaa, ja suodatin jalalta tulee sit putki jos pumpun vaihdat...
|
![]() |
| Luokat |
| hj60, lyhennys |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| King Cab -92 ehostus (turbotus) | pesix | Maasturiprojektit | 24 | 25.09.2011 01:04 |
| Vinssin jarrun ehostus. | revu | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 02.03.2010 17:52 |
| Bertan ehostus, Irokit alla | Coutsi | Maasturiprojektit | 31 | 26.02.2009 14:32 |
| Hiluxsin ehostus | HUTUA | Maasturiprojektit | 4 | 07.09.2008 22:15 |
| Dalmaatialaisen ehostus | k81 | Maasturiprojektit | 9 | 16.10.2007 13:28 |