Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #27  
Vanha 07.09.2015, 10:47
Heguli:n Avatar
Heguli Heguli ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 22.06.06
Sijainti: Espoo / Suomusjärvi
Viestit: 7.324
Perusasetus

Kaarien asennus pääsi vihdoin käyntiin. Vanhat kaaret ovat olleet toisen Suzukin päällä, safariteline on omasta autosta ja vähän uutta putkea.



Auto halliin ja kaaret nosturilla päälle, ei oikein istuneet. Tämä projekti osoitti, että putkien taivutus ainakin näin amatöörille on vaiketa ja ottaa ainansa. Mutta sinänsä hyvä aihio, siitä oli hyvä rakentaa. Aloitettiin takakaaren muokkauksesta. Osien irrottaminen oli helppoa, koska hitsaukset oli tehty vain ulkopuolelta.



Kaarista tulee irrotettavat. Jokaisen tolpan alle tehtiin tollanen tappi, johon tolppa kiinnitetään pulttiliitoksella. Takapuskuria piti levittää vajaa 10 senttiä puoleltaan. Pikkusen tulee noi kulmat ulos mutta näillä mennään.



Tuossa takakaari alkaa olemaan kohdillaan.



Etulokasuojien suojarauta tulee vanhaan puskuriin kiinni pultilla (joka kuvasta puuttuu). Muutenkin vielä viimeistelemätön toi lattarauta.



Takapään kehikko alkaa olemaan kunnossa, samoin muokattu etukaari odottelee alapään kiinnityspaikkoja.



Takapäähän tehtiin muutama jäykiste liitoksiin. Ja kyllä, monen mielestä vinotuki on väärin päin mutta toimii noin yhtä hyvin.



Vanha safariteline ei sopinut kaarien päälle, olisi tullut tosi mölön näköinen. Niinpä siitä otettiin vain valojen kiinnikkeet turvakaariin.



Siinä lopputulos. Vanhoista kaarista puuttui toi ikkunan yläpuolinen vaakaputki kuin myös katolta etuosan vinotuki. Käytössä ei ollut taivutuskonetta, vaan putket piti taivuttaa perinteisesti isolla rautakangella ja runsaalla voimalla. Pikkusen oli haastavaa mutta saatiin rauta tottelemaan kohtuullisen hyvin.



Kun kehikko oli valmis, nostettiin se pois auton päältä ja hitsattiin osat takapuolelta. Hitsauksen jälkeen nostettiin kehikko takaisin paikoilleen, pelättiin hitsauksen vetelevän kehikon niin vinoksi, ettei enää mene paikoilleen. Pelko oli turha, meni paikoilleen ilman väkivaltaa.

Siinä lopputulos matkalla hiekkapuhallukseen ja maalaukseen.

__________________
Tumpula Racing Team

Viimeksi muokannut Heguli : 07.09.2015 12:03
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
M.sj410 T.T.T O/M/V Ajoneuvot 4 14.01.2008 14:18
m:sj410 KG O/M/V Muut 10 24.09.2005 21:36
O: sj410 Arska-tehtaalta O/M/V Muut 4 31.08.2005 20:00


Sivu luotu: 13:37 (GMT +2).