![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Tulihan käytyä hiluxilla Helsinkissä asti leffakuvauksissa,ei se mikään kaupunkiauto kyllä ole ![]() ![]() Vanhaa nelostietä ajelin sinnepäin ja yöllä motaria n. 80-90 km/h takas. http://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=137509 Tällästä tälläkertaa http://www.48dayfilm.com/ ![]()
__________________
================================== Mitä isommat renkaat,sitä pitempi matka hakea traktori. PäHäMa |
#2
|
||||
|
||||
![]()
__________________
================================== Mitä isommat renkaat,sitä pitempi matka hakea traktori. PäHäMa |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Hiljasta on ollu,työnteko/perhe/muut harrastukset haittaa harrastamista
![]() Punkan kymppiajoilla käytiin Luoppiksen kanssa hiluksilla kokeilemassa,jonkunhan täyty olla se viimenenkin.Koukun irrotin punkan reisua varten ja pakarin katkoin ennen taka-akselia koska roikku niin ottavasti takana, "eihän diisselissä voi pahat äänet olla kun on yks änkkä viel välissä" Ei sitten sitä änkkää ollukkaan mutta äänet oli karut.saatana.Perjantain hitsailin väliin jonku vaimentimen ja sain vähän hiljasemmakskin sitä.Koukun pulttasin takas ku pitäs sillä kiskoa patukka safarille lauantaina. Patroolille ei ole tarvinnu muuta välttämätöntä tehä muutaku nesteitä lisäillä liki joka reikään.Niinku yks asiakas sano tos töissä että "katos sitte että kaikissa hinkeissä on liemiä" ![]() No vähän koritöitä piti Tatsuniinki tehä ![]()
__________________
================================== Mitä isommat renkaat,sitä pitempi matka hakea traktori. PäHäMa Viimeksi muokannut hutikka : 26.10.2015 20:34 |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Olihan toi hiluski parkour voltti hyppylavana tolle meidän 9v poitsulle ku ei ole sitä trampoliinia.Pahnakasan päälle pressu ja hilun katolle heinäpaali ni onnistu voltit ja kaikki
Onse monikäyttöne auto vaan,se on ollu hääautona,hyppyalustana,leffassa,laituien teossa,rehupaalien kuljetuksessa ja hinausautona.Autokilpailussa se vielä ei ole ollu koska Punkan kisa ei ollu kisa vaan "ohjattu safari jossa mitattiin aikoja"
__________________
================================== Mitä isommat renkaat,sitä pitempi matka hakea traktori. PäHäMa |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Perinteinen pyhäinpäivän paikallissafari tuli ajeltua liki kokonaan läpi butcheri apparina,siinä isossa mäessä mitä en vuos sittenkää ylös päässy,hajos taka kartaani tänää. Kierteelle vallan meni ryökäle,ristikot ja muut pysy ehjännä. Tuli kartaanin mukana käpäjarrun rumpu ja muut hilppeet ku ol se mutteri irronnu jossain välissä lootan perästä. No mut mitää ei hajonnu muutaku se kardaanin putki. Hauskaa taas oli koko rahan eestä ja tuli todistettua että halvallakin voi harrastaa
![]() Hiluksilla raavittiin patrooli mestoille,tosin pikkupuolella piti lähteä liikkeelle ku ei tuo noilla kolmekolmosilla mikää tykki ole muutenkaan..
__________________
================================== Mitä isommat renkaat,sitä pitempi matka hakea traktori. PäHäMa |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Tänään jatku patrollin osalta remontin korjaus,käpärumpu kiinni ja öljyt jakikseen.Myös se vinssin vaijeri oli "mätää" eli ei kestänny sitten yhtään.Siellä oli naru sisällä ja tosi pehmeää vaijeria... minä en noista kauheesti tiedä.
No uus kieppi parempaa (ainakin ilman sitä keskinarua) ja kovemman tuntusta olis odottamassa,tais olla 10mm halkasijaltaa. Kardaanin löysin ja Lahen miehet tuo sen lauantaiaamusta kun tulevat meille ajamaan.Äkkiä sitten vaan vaijeri rummulle ja kartaani alle ni pääsee esittelemään uusia reittejä Tojotamiehille ![]() Hiluksille ei ole tehty muuta kun työkaveri laitto takapyöriin rikkinäiset tarvike pölykapselit,on pirun komee!
__________________
================================== Mitä isommat renkaat,sitä pitempi matka hakea traktori. PäHäMa |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Safarihan meni kivasti,vähä rajumpiakin reittejä löyty,pätkin sen uuden "paremman" vaijerin sataan osaan ku ei menny ojan ylitys niinku piti.
No koska on kiirusta ja rahaa vähän niin päätin alottaa yhen pikkurojektin.. Eli keulakolaroitu range rooveri josta koppi pois ja putkea tilalle,alkuusa ainakin vakioalustalla ja v8+automaatilla.Nyt sieltä löytyy fiatin diesel joka on särki ja manuaaliloota. Siellä oli muutes takana sen kolmiohärdellin välissä joku "iskari",onks noissa ollu jotain ilmajousitusta joskus? Kuvia laittelen rankesta myöhemmin mutta korin purku on jo aloteltu. Nyt jos joku tarvii saatanan vanhan rangen korin osia ni saa kysellä. Siinä muute lukee nokkapellissä GAME OVER ![]()
__________________
================================== Mitä isommat renkaat,sitä pitempi matka hakea traktori. PäHäMa Viimeksi muokannut hutikka : 18.11.2015 21:21 |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myyty pitkä offi patrol | matti.v | O/M/V Ajoneuvot | 14 | 10.02.2014 22:49 |
Myyty Offi Patrol | Rolpatti | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 01.05.2013 21:09 |
Myyty offi Patrol GR MYYTY | fintroll | O/M/V Ajoneuvot | 6 | 23.12.2011 09:31 |
Myydään offi patrol | fordisti | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 24.07.2011 21:38 |
Myydään offi patrol -89 | härtsveli | O/M/V Ajoneuvot | 12 | 05.11.2009 00:52 |