Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 19.08.2015, 00:15
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.446
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja PunisherFIN Näytä viesti
noita makuja on aika monia, miten kukakin mieltää auton ajokäytöksen, mutta sanotaan silleensä, että jollain 3,5" korotuksella ja vakiota raskaammalla keulalla (vaik vinssi lisäpainona) kun raapasee vakaajan irti tai siellä on loppuun ajetut puslat niin ei se liikenneympyröissä ja urissa ajaminen mittään nautintoa ole
Jeps.. Se ero on juurikin siinä, että etuvakaaja kiinni sillä korotetullakin autolla uskaltaa ja pystyy ajamaan liikenneympyrät, motarin rampit yms. ihan samaa laillista ja järkevää nopeutta kuin henkilöautolla. Ylipäätään on mutkateilläkin mukava ja turvallisen tuntuinen ajettava ilman turhia kallisteluja.

Vakaaja irrotettuna ei todellakaan. Korotusta ei tartte olla ollenkaan, kun sen vakaajan aukiolemisen jo huomaa selvästi.. Grandillä ajoin joskus kuukauden päivät ilman etuvakaajaa 1.75" korotuksella (alusta/ ohjaus oli timmissä kunnossa, ei mitään väljää), ja oli lähinnä vittumainen ja ärsyttävä lulla. XJ oli ihan sama juttu.
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Hilux LN65 jousitusmurheita...pikaisia vastauksia toivoen. 754 Tekniikka & Jutustelu 9 17.09.2010 09:10
Taasen jeep xj kysymyksiä NORT Tekniikka & Jutustelu 2 11.12.2009 09:09
Jeep Grand Cherokee (kysymyksiä) Rekisteröimätön Tekniikka & Jutustelu 6 13.09.2008 11:40
Boorittamista (kysymyksiä/vastauksia/kuvia) SuurSyömäri Tekniikka & Jutustelu 24 23.11.2005 19:59
Jeep Wrangler kysymyksiä Tepa Tekniikka & Jutustelu 8 12.01.2004 14:13


Sivu luotu: 15:41 (GMT +2).