![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
Lattian kaadotMitäs mieltä olette jos jättäisi tallista kaadot kokonaan pois ja tekisi lattiasta suoran? Tällä hetkellä pyörittelen mielessäni että lattiakaivot tulevat kummankin auton keskelle, ja veden poistaminen hoidettaisiin pääasiassa lastalla. Tasainen lattia olisi kiva kun pöydät ei keiku ja erilaisten rakenteiden suoraan saaminen on helpompaa. Tai onnistuisiko niin että laittaa mahdollisimman vähän kaatoa pelkästään autopaikkojen ympärille? Luulenpa että autoa ei tule kovin paljoa pestyä sisällä, joten vettä tulee sisään lähinnä lumen ja jään muodossa. Sokkeliin tehdään sisäpuolelle korotus, niin että alajuoksu lähtee 200 mm lattiapinnan tasolta. Tästä syystä ei ole mikään katastrofi jos vesi pääsee joskus leviämään tallin lattialle kun puurakenteet on ylempänä.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Ei sinne mitään semmosia kaatoja kannata tehä et alkaa huimaamaan kävellessä. Toimiskohan jos laittais kaivot 1cm alemmas kun lattiataso.
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Pitäähän sitä kaatoa olla niin että piisaa, tein ite kylppäriinkin kaks metriä leveeseen reilut kaajot
![]()
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Laita ny eres kaivosta metri molempiin suuntiin lattiavaluun ura jossa kaato kaivoon.
Uran reunat jätät hieman alas jotta sen varaan voi heittää tukevan ritiläpellin, tunkinkestävän. Menee vaan hermo huonoon kuntoon jos yrittää tasalattialla osua lastan kanssa pieneen reikään. |
|
#6
|
||||
|
||||
Laittaisin pienet kaadot
Itse laittaisin pienet kaadot koko alueelle, mutta niin pienet että vaikka prikoilla pelaamalla sais tarvittavat pulttaukset vaateriin.
|
|
#7
|
|||
|
|||
|
Mä tein aikanaan tasasen lattian ja nyt jos tekisin niin laittaisin pienet kaadot. Ei mullakaan tule kuin sulamisvesiä autosta mut sitä tulee yllättävän paljon ja ei toi lattia niin tasainen ole että se vesi pysyisi paikallaan vaan sinne seinän viereen se aina haluaa.
|
![]() |
| Luokat |
| autonostin, autotalli, autotalliprojekti, lattialämmitys, maalämpö, nosturi, pitkästä rakentaminen, rakennusohje, rakentaminen, siltanosturi, talliprojekti, vilp |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| hj-61 käynnissä pysymis ongelma! | datsun 3.3d | Tekniikka & Jutustelu | 20 | 10.07.2014 21:36 |
| OHI: 11.10. Hakumoottorin uudelleenindeksointi käynnissä | Lars | Uutiset | 0 | 11.10.2012 04:53 |
| Jeep 2.1 TD ei pysy käynnissä | Mikedeus21 | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 02.10.2009 16:33 |
| salainen operaatio käynnissä poliisilla ja puolustus voimilla suomen ilmatilassa | toyota4x4 | Chit-Chat | 5 | 14.06.2009 09:47 |
| Range 3.5 efi, lievä notkahdus käynnissä | Paavo | Tekniikka & Jutustelu | 15 | 24.05.2006 16:22 |