![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Kunnon palkki vaan siihen väliin ja kaikki vanhat sieltä pois. Kestää paremmin sivulta tulevia iskuja... T: kerran junan alle jäänyt ![]()
__________________
-ISORY OFFROAD-
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Mikä on 2L:n syöttöpumpun kiinnityspulttien väli? Jos jollain irrallaan pumppu tai jakopään taustalevy mistä mitata.
Ajatuksena sovitella Pajeron pumppu... Se on tiedossa,että taustalevyn ja pumpun väliin joutuu sorvaamaan holkin ja hihnapyörän modaamaan...unohtu vaan aikanaan mitata tuo pulttijako... Kiitokset jo etukäteen,jos joku jaksaa vastata... |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Käykö LN110 16" orkkis vanne LN65? Vai heittääkö ET vai joku muu?
__________________
PäHäMa Pamaas SLCK Toyota Landcruiser BJ40 4.0 1980 Ex. Toyota Landcruiser BJ42 4.0 1982 Ex. Suzuki Jimny 2006 Ex. Toyota Landcruiser RJ70 Ex. Mercedes-Benz 300GD 1981 Ex. Hilux LN65 Ex. Volvo C303 Ex. Hilux LN65 Ex. Suzuki 413 Ex. Range 3.5L +hj akselit Ex. L200 |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Ei käy, ET:ssä liikaa plussaa
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
Mahtuu kyllä pyörimään, mutta ulkonäkö ei paras.
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
Postataan nyt sen verran että jarruongelma näytti ratkeavan taka-akselin jarruletkun vaihdolla ja rumpujen sisältä reunojen pienen ruostekerroksen hiomisen johdosta, ei enään pamauta kun hipasee polkimeen. Liekö sitten turvonnu jarruletku "takaiskuventtiiliksi" vai ruosteen ollessa kostea hirttänyt paloja kiinni reunasta. Nyt vaa jännäämään onko jarruvoimat puolillaan rajoissa kun katsastelee pian ja koitin liukkaalla pinnalla säätää palat niin, että menee takapyörät lukkoon yhtäaikaa.
Työauto 2000 vm hiluksi tekikin temput, räjähti routaheittoon jarruttaessa voimakkaammin kaksi jarruputkea (eturenkaan vierestä taakse kuormaventtiilille menevät) kerrasta poljin pohjaan ja ilman jarruja kotio. Kannattaa siis noitten kuntoa vähän silmäillä, hengenvaarallinen tilanne jos väärässä risteyksessä / hätätilanteesa käy noin. Nyt selvis pelkästää kauheella pompulla routamöykystä. Yllättävää että metalliputki räjähtää ennen kumiletkua noinkin tuoreessa hiluksissa... |
#7
|
||||
|
||||
![]() Onko tää varmaa tietoa? Itellä epäilys että ottaa kiinni johonkin eikä pyöri ees pelkkä vanne.
__________________
PäHäMa Pamaas SLCK Toyota Landcruiser BJ40 4.0 1980 Ex. Toyota Landcruiser BJ42 4.0 1982 Ex. Suzuki Jimny 2006 Ex. Toyota Landcruiser RJ70 Ex. Mercedes-Benz 300GD 1981 Ex. Hilux LN65 Ex. Volvo C303 Ex. Hilux LN65 Ex. Suzuki 413 Ex. Range 3.5L +hj akselit Ex. L200 |
#8
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
#9
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
__________________
100% hiilineutraali vuoteen 2086 mennessä |
#10
|
|||
|
|||
![]()
mikähän hiluxissa mittarissa, kun kylmänä ei äännä mutta kun lämpee alkaa kauhee nitinä ja vorvotus. mitä enenmän lämpee sitä kovempaa huutaa. Onkohan vaijerissa vai mittarissa vika ?
mistähän sais vaijerin tohon kun paikalinen fixuxs (tanskanen) sanoo ettei saa enää tilattua. |
#11
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Jos näyttää siltä,että on sovitettavissa,niin voisin ostaa/vuokrata tollasen levyn...vois olla helpompi sovitella irto levyyn,kun tohon paikallaan olevaan... Jos ja kun tästä Toyotan ja Mitsun keskenään naittamisesta ei tule mit´n,niin voisin haluta ostaa 2L-T:n pumpun 10mm (tai isommalla) nestepäällä... |
#12
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Multa saat tarvittaessa tulla hakemaa ton levyn lainaa, laita yksityisviestiä tulemaa jos tarviit ![]()
__________________
100% hiilineutraali vuoteen 2086 mennessä |
#13
|
||||
|
||||
![]()
voisko joku selventää. kun kattelen kaikennäköstä palikkaa ln65 hiluun niin miten ku muka 4-veto ja takavedossa on erilaiset mm. etulokarit ja takavalot??
|
#14
|
||||
|
||||
![]()
Takavaloista en tiedä mutta etulokarit on ainakin ihan erimalliset takatuupparissa (LN56) ja neliveturissa (LN65)
|
#15
|
|||
|
|||
![]()
4-vetosessa on isomman raideleveyden ansiosta pullistetut lokarit ja etupuskurin paikka/muoto on erilainen. Käytännössä yhteensopivuus takavetosen lokareiden kanssa loppuu heti sen etuoven ja konepellin saumojen jälkeen.
__________________
100% hiilineutraali vuoteen 2086 mennessä |
#16
|
|||
|
|||
![]()
Ja onhan se 205-16 rengas aika paljon suurempi, kuin 185-14, ja elää enemmän, joten tarvitsee isomman tilan.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 14 (0 jäsentä and 14 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
hdj`iin joudet l´j 70´seen käykö?? | henteri | Tekniikka & Jutustelu | 20 | 02.03.2008 20:02 |
LN 65 Hiluksiin korotus jouset? | -Ville- | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 20.02.2008 21:15 |
käykö HDJ:n jouset LJ:hin? | Jari_M | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 23.05.2007 20:24 |
M: HiLux LN65 jouset+muutakin, JOUSET MYYTY! | A45 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 25.04.2006 18:14 |
MISTÄ UUDET JOUSET BJ40:seen =>Käykö Hj 60 jouset? | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 03.12.2004 21:34 |