![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Hieman harmitti kun jäi safari väliin, ihan vaan kun oli päässyt unohtumaan pari remonttia vaativaa kohdetta voimansiirrossa.. Etuakselin vetarin stefa kusee öljyt kankaalle ku oikean puolen pyörä on alempana, stefan uusiminen ei auta kun sisempi tikku on paskana, onneks nyt Rockautossa on kohtuulliseen hintaan uutta tarjolla. Samalla tilata taakse poskilaakerit ja shimmisarja, joko shimmaus pettäny tai poskilaakeri painunu akseliputkeen. Elikkäs seuraavat kun laittaa kuntoon niin uskaltaa lähteä tietä pitemmälle mettään: etuakselin vetotikku, takaperän poskilaakerit, etukardaanin liuku + ristikko, laatikon lämpömittarin anturi ja jakiksen panssari. Etukardaanin liuku on hieman väljä, sieltä on teflon tms pinnoite kulunut ura-akselilta: Onneksi tallista löytyi Suburbanin takakardaani, jossa on astetta järeämpi liuku. Tosin putkikin on suurempi, joten ihan heittämällä ei mene nippuun: Jakolaatikon panssariakin hahmottelin, takakannatin ois tossa. Vaihteiston kannatinkin olis hyvä olla enemmän maavaraa antava, senkin vois periaatteessa muokata tässä yhteydessä kun tuon panssarin etukiinnitys tulee siihen kiinni. Muutta ensin pitää tehdä vaimon Jeeppin katastusremonttia, helmoissa oli hieman ruosteen syömää koloa joten ne tarvii peittää ![]()
__________________
Montenegro Offroad Club #21 Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96 Viimeksi muokannut HeikkiH : 09.02.2015 13:38 |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Jatketaan tänne, ettei mene likaa OT:ksi tuolla toyota topikissa. Onko sulla hukkaportin ohjaus vielä afc-koteloon menevässä t-haarassa? Suosittelen tulppaamaan sen afc-kotelon lähdön ja siirtämään hukkiksen ohjauksen muualle, esim. imutorveen tai kompurakoteloon.
Itse sain tämän vinkin tuolta Fata:n puolelta. Muistaakseni Hooveen rakentelu topikista. Nyt kun ahtopaine nousee niin soppaa tulee ihan eri tavalla kuin ennen. Itse tein tämän muutoksen viime syksynä ja olen ollut tyytyväinen siihen.
__________________
Dodge Ram 2500 SLT 4x4 Reg Cab -95 Gearman, TH-Matic, Sonnax, Hx50 |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Tällä hetkellä hukkiksella ei ole ollenkaan ohjausta, letku on tulpattu heti AFC:n jälkeen. Testimielessä tulppasin sen jonkin aikaa sitten ja siellä se tulppa vieläkin on. Suht rauhallisesti tulee ajettua ja ahtopainemittari on, niin ei ole huolettanut yliahdot. Vaan oishan se hyvä olla toiminnassa jos joskus oikein alkaa leikityttää
![]() Sieltähän se Hooveen topikista löytyi, pitää funtsia notta mihin letkun kiinnittää kun tossa turbossa ei ole liitäntää.
__________________
Montenegro Offroad Club #21 Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96 |
![]() |
| Luokat |
| cummins, dodge, ram |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Käyttis LJ | Gulo | Maasturiprojektit | 36 | 24.03.2018 17:53 |
| Ostetaan käyttis | JariTi | O/M/V Ajoneuvot | 4 | 07.03.2011 13:40 |
| Ostettu Dsl käyttis | ranke | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 03.04.2010 18:20 |
| Ostettu Halpa käyttis | karvanoppa | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 23.10.2009 10:32 |
| NORT:in safarointi päivä 29.8.09 | JV73 | Tapahtumat | 63 | 22.10.2009 09:18 |