Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tapahtumat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tapahtumat Kisat, kisatulokset, safarit, ajopäivät, kokoukset, yms.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 08.01.2015, 18:15
Jeepula Jeepula ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 20.11.14
Sijainti: Jäppilä
Viestit: 62
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja kellukka Näytä viesti
Mitäs arvon kanssa harrastajat mieltä? Lunta n.45-50cm, onko liian haastavaa pikku pyörille vai miten..?Saattais olla mahdollisuus saada järee offi kampe polun tallaajaks jos lumi tilanteesta huolimatta ajo halut polttelee.
Terve!

Laitoin äsken tankin panssarin takaisin paikoilleen ja kävin testaamassa Jeeppiä tuossa lähimetsässä ja kotiniityllä. Niityllä lunta n.45cm ja hyvin eteni kun sai vaan pidettyä vauhtia. Vaan sitten se välillä pudota hupsahti ja alkoi mahasta kantamaan eli pakkia vaan ja uutta vauhdinottoa! Toki se on ihan eri asia jos metsässäkin on noin paljon lunta, siellä kun on kaiken maailman kivet ja kannotkin riesana ja saattaa olla jokunen mäkikin! Vaan onneksi kävin testaamassa sillä tuo jakiksen pudotus ei riitä tuolle alkuperäiselle kardaanille uudella korotuksellani, olisi ollut turhan pitkä matka käydä se Uimaharjussa toteamassa ja kääntyä saman tien takaisin. Siinä kohtaa kun maha alkaa Jeepissä kantamaan, perä uppoaa ja ulosjoustot kasvaa niin takakardaanin kaulat kalisee ikävästi toisiinsa jakiksen päässä ja koko auto "hakkaa". Ei kehtaa autoa varsin särkeä ja maanantaina pitäisikin UPS:n kautta tulla SYE-kittiä ja "centering-yokea" tuplaristikkokardaanin kiinnittelyä varten.

Eli joudun perumaan tuloni, vaan joku toinen kerta sitten jos siellä teillä päin saa tosiaan ajaa porukan mukana myös ns."villillä kortilla". Hauskaa ajopäivää niille jotka osallistuu!
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
MMC:n ajopäivä Team Urbo Tapahtumat 8 31.08.2014 09:44
Nokialla ajopäivä 2.7. TeroK Tapahtumat 22 08.07.2011 17:46
Nortin ajopäivä JV73 Tapahtumat 6 26.07.2010 19:04
Nokia ajopäivä 1.7. impala67 Tapahtumat 9 30.06.2006 06:30
Ajopäivä jyväskylässä? joker Chit-Chat 4 11.04.2005 22:14


Sivu luotu: 10:44 (GMT +2).