Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #14  
Vanha 15.12.2004, 14:02
Paavo Paavo ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 16.01.03
Sijainti: Oulu, Finland
Viestit: 4.366
Perusasetus

Moi,

Moi,

> Tuo paavon ulkopuolinen ohjaus on hienosti toteutettu

Miten niin mun ulkopuolinen ohjaus? Tai no joo, onhan sekin olemassa, oon sen kanssa naimisissa... <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Lainaus:
quote:mutta minulla ei ole sisäohjauksen asennuksen jälkeen ollut tarvetta auton ulkopuoliselle ohjaukselle. Periaatteessa kaukosäädintä en tarvisi välttämättä mukana sfareilla ollenkaan. mm warn-trophy, Ultimate adventure, ylläs-trophy jne. vinssattiin käytännössä pelkällä sisäkytkimellä. Olikos sulla paavo vielä lisäksi sisäohjauskin?
On tietenkin myös sisäohjaus, ja sitä tulee käytettyä lähes poikkeuksetta kun vinssinvaijeti on tiukalla, eli kuski ohjaa vinssiä. Mutta samalla tavalla lähes poikkeuksetta jokaisella vinssauskerralla tarvitaan myös ulkokytkimiä, kun appari kelaa vaijerin sisälle, mulla kun ollut tapana säilyttää vaijeria kelalla eikä hässäkkävyyhdellä auton keulalla.

Vinssin omaa kaukosääsintä olen käyttänyt tasan yhden kerran, kun kokeilin että vinssi toimii oikein silläkin ohjaussähköjen teon jälkeen, nyt en edes tiedä missä se on, ei oikeastaan kiinnostakaan, ei sille ole ikinä käyttöä, pois joutais myydä jos olis tallessa.

Tässä vielä kuvia:

Sisäohjaus, kytkimenä rangen orkkis lasin ylös/alas-kytkin, vinssin päävirran merkkivalo kans:



Ulkokäyttö, napit siis taaksepäin, kuvassa näkyy myös vinssin päävirran merkkivalo ja se kaukosäätimen liitin:



-Paavo

"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Omavalmistevalojen laillisuus??? veejii Tekniikka & Jutustelu 3 27.06.2005 20:28
Kemppi lukon laillisuus akke Tekniikka & Jutustelu 21 02.03.2005 15:16


Sivu luotu: 12:29 (GMT +2).