Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 30.11.2014, 16:03
JiiPee JiiPee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 13.08.03
Sijainti: Janakkala
Viestit: 6.384
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja nyyperi Näytä viesti
Se suurin ongelma on siinä että kun henkilö ostaa jonkun routterin ja kytkee sen kiinni, jakamaan taloonsa internetin ihmeitä, niin plug&play toiminne tekee kaiken ihan helkutin helpoksi. Hienoa! Mutta kun se henkilö ei tule muuttaneeeksi niitä valmiita 0000 tyylisiä salasanoja, niin verkonpuolelta saa sen hyvin helposti auki. Tai sitten se salasana on tyyliin password, tai seesamaukene.
Ne laitteisiin jätetyt valmistajan oletuskonfikset ja niiden julkisesti tiedossa olevat salasanat on lähes sama kuin koko nattia tekevää laitetta ei roskaverkon ja sisäverkon välissä olisi. Käsittämätöntä miten monissa kotikäyttöön myytävissä laitteissa oletuskonfis sallii laitteen säätämisen ulkoverkosta tai (oletuksena suojaamattoman) WLANin kautta. Salasanatkin löytyvät Googlesta ja WLAN-verkon nimi on laitteen valmistajan nimi tai peräti tarkempi tieto laitteesta. Jos tuollainen laite on oletuskonfiksella käytössä niin tosiaan se natti ei mitään auta, kun sen voi ohittaa pysyvästi laitetta säätämällä. Säätämään pääsee kuka tahansa, jos on kaikki ovet auki. Silloin ei tosin kannata puhua mistään natilla saatavasta tietoturvasta, kun se on jo lähtökontaisesti tehty palomuurina toimivassa laitteessa kyseenalaiseksi.

En kuitenkaan tarkoittanut tuollaisia "ovet auki"-juttuja, kun kysyin, miten palomuurin natin voi ohittaa tuupatakseen paketin jonkin tietyn sisäverkon laitteen tiettyyn porttiin ilman palomuurin sisäpuolista apua tunkeutujalle. Tarkoitan oikein säädettyjä laitteita ja niiden ohi pääsyä - varmaan paljon kapeammin rajattua casea kuin mitä muut ovat ajatelleet?

__________________
Jukka
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 30.11.2014, 17:08
nyyperi nyyperi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 08.02.10
Sijainti: Ristiina
Viestit: 434
Perusasetus

Kysypäs vaikka muro bbs:n tyypeiltä Joo, totta on etten todellakaan tiedä miten se tehdään, mutta sen tiedän että se onnistuu. Tai ainakin onnistui vielä vähän aikaa sitten.
Miulla loppu oikeastaan tietokoneiden kanssa pusaamiskiinnostus joitain vuosia sitten, ja oikeasti olen tippunut vauhdista jo ihan tykkänään. Miun pojat hoitaa nykyään perheen tietokonetuen windows osastolta. ja minä ite hoidan emännän ja omat Applet, joissa ei o oikein enää mitään puuhaa
Enkä minä näitäkään osaa enää oikeasti käyttää. käyntiin saan ja kirjotettua kaikkee paskaa, mutta muuten alkaa olla tietsikat ihan Hebreaa. Ja minä joka joskus väitin että on 3 asiaa joista jaksan puhua kuinka kauan vaan. Eli Pillu, Tietokoneet ja koirat.. Nykyään puhun enää vaan koirista

Mutta kai se edelleen menee niin, että kun firmat tekee jonkuin aukon peiton, menee viikko pari ja joku nörttipoika jostain Intiasta murtaa sen, ja homma alkaa alusta.
Ja se että koneellasi on käyty, etkä huomaa, johtuu siitä, että pro jätkät ei jätä jälkiä. Ja kuinkahan monella jotka kirjoittelee vaikka Offipalstalle, on mitn niin mielenkiintosta, että ne tyypit kiinnostuis? Jotain lapsipornoa ehkä, mutta se ei niitä kiinnosta.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Google Chrome selain mikjus Chit-Chat 7 04.09.2008 08:54
Selain hyppää aina sivun alareunaan. WTF? Palex Chit-Chat 13 08.07.2006 00:54
Selain/aakkos ongelma Chit-Chat 1 28.06.2006 07:01
MÄTÄÄKÖ SELAIN MUILLA? Cental73 Chit-Chat 6 28.03.2006 20:44
Nörteille vah Romance and Relationships 2 22.12.2003 19:48


Sivu luotu: 11:46 (GMT +2).