![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Lainaus:
Meillä nyt ajankohtainen tuo Swiftin yksipisteruiskun asennus Samuraihin. Sähkökaaviot löytyivät täältä: http://www.kolumbus.fi/juha.niinikos...Suzuki_ECU.htm Mutta nuo alipainelähdöt on vielä vähän hakusessa. Venttiilikopan puolella olevista kolmesta lähdöstä kaksi on tulpattu, ja kolmas on nyt sitten letkutettu virranjakajalle. Alipaine MAP:ille on nyt samassa paikassa kuin tässä kuvassa (lainattu tuolta GaryRock:in postauksesta): Mistä manuaalista muuten löysit tuon MAP-letkun paikan? Voisiko sen manuaalin jakaa? Mutta eniten hämmästystä herättää imusarjan päässä nelospytyn kanavassa oleva lähtö (kädessä oleva musta letku menee siihen): ![]() Lähikuva ![]() Mitähän varten tuo on, eli mihin letku pitäisi viedä? Bensa tulee siihen paksumpaan putkeen ja lähtee ohuemmasta takaisin välisäiliöön, menikö oikein päin? Vai just väärin? Mitään hajua miten ne pikkuiset jäähdytysvesikanavat pitäis letkuttaa Samuraissa? Kellään orkkiskunnossa olevaa 1.3 TBI Swiftiä Oulun seudulla että vois käydä vakoilemassa? Tai korjaamokäsikirjaa tms. opusta tälle autolle/moottorille? -Paavo Käy laihalla, mutta oli tosiaan vähän koeluonteinenn asennus, lambda-anturikin oli irtaallaan: http://youtu.be/1FhSy2JZpXw
Viimeksi muokannut Paavo : 10.11.2014 15:30 Perustelu: Typoja, youtube linkki korjattu |
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Tai joku tuolla olevista http://www.rhinoman.org/ Jossain saastelaitteita kuvaavassa manuaalissa oli noitden kummallisten letkujen paikat selostettuna jotenkin. Viimeksi muokannut GaryRock : 10.11.2014 16:05 Perustelu: Lisätty urli ja uri |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Mikä suurin/korkein rengaskoko mikä mahtuu muokkaamatta alkuperäiseen sj410 ja miten leveän vanteen vaatii?
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
235/75r15 ja laitat niille omille vanteille mutta käännät vanteet väärinpäin, eli venttiili tulee siis sisäpuolelle. 2" korotuksen kanssa tai pidempien riippujen kanssa ei pitäis olla mitään ongelmia.
Joku korjatkoon jos oon väärässä.
__________________
-MMC- Suzuki Jimny -02 Suzuki sj 413 Ex Toyota Lj -89 Ex Suzuki sj 413i Ex Suzuki sj 410 |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Mulla ei ole noita korotuksia eikä riippuja siksi kyselin vakioon suurimpia mahollisia. Näyttäs nuo parin tuuman korotukset maksavan tonnin luokkaa niin ei raski eikä ole ehkä tarvetta hankkia.
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Pidemmät riiput on ainakin helppo tehdä. Voi olla että menee ilman korotuksia noi pyörät mutta en oo ihan sata varma...?? Mitäs muut on mieltä
__________________
-MMC- Suzuki Jimny -02 Suzuki sj 413 Ex Toyota Lj -89 Ex Suzuki sj 413i Ex Suzuki sj 410 |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Mulla oli 235/75/15 vako vanteilla oikeinpäin vakio alustalla ja otti edessä runkoon kiinni. Sitä en tiedä paljonko rajoitti kääntyvyttä, kun kokemusta lähinnä parin testilenkin verran. Tuo vanteiden kääntö olisi saattanut auttaa. 31" mudzillat otti jo kiinni puskuriin.
__________________
RASOR |
![]() |
Luokat |
samurai, sj410, sj413, suzuki, yleistä |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 5 (0 jäsentä and 5 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Miksi Disco1 tai Defe ei soveltuisi offikäyttöön? | Sirernog | Tekniikka & Jutustelu | 188 | 20.04.2012 20:30 |
Kassillinen tyhmiä kysymyksiä,... | regular | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 13.05.2007 22:13 |
Bj-40 murros ja sarja tyhmiä kysymyksiä | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 25.06.2006 17:18 | |
Bj-75 , kysymyksiä ??( tyhmiä ) | Palde | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 02.02.2005 19:17 |
Tyhmiä kysymyksiä | Kupla | Tekniikka & Jutustelu | 11 | 13.09.2004 13:47 |