![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Minkäs kokonen reikä on sylinteriputkessa? Eipähän se nippa kauheesti virtausta kurista ku on lyhyellämatkaa, se 3/8 letku varmaan ihan riittävä.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Kuristaa riittävästi. Tuossa kun laitoin hytikkaletkuja sora-auton uuden lavan perälautaan, nii tuli varttisella letkulla vedettynä pikkasta vaille hätänen liikkeissään. Kuristettiin nopeutta laittamalla pienellä reiällä olevat peltirikat (ulkohalkaisija 10mm) helmiliitokseen teräsputken etupuolle. En muista oliko 2mm vai 3mm reikä, mut perälaudan liikkeet hidastu reilusti.
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
sylinterissä on 6mm reikä? riittääkö? vai pitääkö purkaa ja porata isommaks?
kai tosta pumpusta vois sitä holkkia porata vähän vie isommaksi... pumppu on uusittu parivuotta sitten... |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Ei kellää kuvia ole poratuista hjn simpukoista?
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
tuollain ne nipat tuli laitettua simpukkaan.
tollainen korva tuli raidetankoon, vähän mietin olisko pitäny laittaa päälle vie kolmas putki päästä päähän ja siihen korva kiinni. tuohon vielä jotain pantoja kiristään 4kpl. ja tollaset pienet haitat hitsasin ettei rupee korva lipsuun... |
#6
|
||||
|
||||
![]()
mitähän leimasetä sanoo sylinteristä? vai onko se vaan ohjaus iskari
![]() |
#7
|
|||
|
|||
![]() Josko kuitenkin kommentoisin....Lainaus:
Siis jos on masentunut/masentaa mielensä jostain kumman syystä, niin helppo pistää ajokieltoon tai pomppauttaa.... Vuosien takaisen ohjeen mukaan (siis konttorilta suullisena) Raidetangon vahvikkeen piti olla ns. irti, toki sai kiinnittää nivelen säädön klemmarin pultin alle, siis vahvikkeeseen lattaraudasta "prikka", joka "maalaisjärjellä ei voi heikentää rakennetta" tms. Mutta voi mennä läpikin, jos tähdet sopivassa asennossa... Edit:---------------------------- Oli niin nätisti tehty tuo putken vahvistus, että ei heti huomannut... eihän tuo suojaputki/sylinterin kiinnike pääse pyörähtämään? siis kiinni juurikin tuossa kiristimessä Viimeksi muokannut BJ-40/76 : 16.02.2015 15:27 Perustelu: Unihiekkaa silmissä, tehty juurikin noin kuin yritin ehdottaa |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
O: Tehostettu Ohjaussimpukka | tomikoo | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 10 | 25.08.2006 08:13 |
m: hiacen tehostettu hammas tanko ohjaus | psychobilly | O/M/V Muut | 0 | 29.11.2005 02:23 |
M: Mersun tehostettu simpukka | Ahosensetä | O/M/V Muut | 0 | 13.09.2005 19:30 |
O: tehostettu simpukka | bertatisti | O/M/V Muut | 7 | 02.07.2005 11:17 |
m tehostettu ohjaussimpukka | jjtp | O/M/V Muut | 0 | 29.07.2004 17:24 |