![]() |
|
|
|||||||
| Tapahtumat Kisat, kisatulokset, safarit, ajopäivät, kokoukset, yms. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
hieno video ![]() mutta ootteks vinssaillu paljoki ilman puun suoja liinaa? ![]() ihan vaan huviksee kyselen rehellisiä vastauksia odotellessa ?
__________________
Offroad Team KeTTu TyTöT/ Lauri Full Size Jeep Master Fabricator VALMET = Rerentless reliability |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
__________________
Se, että olet vainoharhainen ei tarkoita sitä, etteivät ne kuitenkin olisi perässäsi. |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Ja nii vähän tulee yleensä vinssattua ettei paljon vinssaaminen ilman puunsuojaliinaa olis ees mahdollista. olikohan 2006 pääsiäis safarilla kun velinin pekka epähuomiossa vinssas ilman puunsuojaliinaa, muttei sekää oo sen jälkee tainnut olla mukana. Hyvää settiä nää kuvat ja videot kiitoksia ja kiitokset kaikille mukavasta reissusta ja ettäköhän te Piipari ja muu pohjoisen porukka ole keväälläkin mukana
. tosiaan ilman Tapsan hitsuukonetta ja Mikan rälläkkää ois ainakin mun osaltani ollut aika haasteellista tuo eteneminen, että kiitokset lainasta. Kannnattaa noita sektorivarsia tsekkailla ehkä muidenkin kun ainakin silloin kun tuo katkesi toisesta kohtaa niin Jari terävänä miehenä hoksas että osa oli ollut osittain halki jo pidemmän aikaa ainakin 1/3 osalta sen paksuudesta.
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
No niin jos sitä ny sais vähä kuvia näkyviin meidänkin kameralta
![]() keskiviikko aamupäivä matkalla kohti illan leiriä johon loppu porukka kasaantuu ke illan leiri nuotion tekoo Jotain kurmeeta tulossa Torstai aamu ensimmäinen maasto este Toinen maasto este ja tapsa sai patrollin nurin jatkuu ----> |
|
#5
|
||||
|
||||
|
joku aasi ![]() vähä alkaa olee jo pehmosta Haisulia ongittiin yli kolme tuntia tästä ja meillä meni samassa rytäkässä 2 vinssin moottoria ja päävirta kytkin ja tapsalla naru poikki miljoonasta kohtaa Jannella on menossa takajousipakan vaihto sälöjärven leirissä Tämäkin suursuon läpi oleva ns siirtymä pätkä alkaa olee jo aika rajussa kunnossa että ihan pikku puorillä ei kyllä kannata lähtee jollei halua kastua ![]() sitte yritetään luotisuoraa mutta ei pitkälle päästy kun jannelta meni startti ja uglimasalta meni toistamiseen sektori varsi poikki niin käännyttiin sitten takaisin ja mentiin leiriin kun oli viimeinen ilta kumminkin niin meinattiin jos kerkeis vähä nukkumaankin ennen koti matkaa mutta bileet jatkuivat kyllä todella myöhään aamuun ![]() ![]() Kiitoksia vielä kaikille helvetisti mukava reissu taas kerran, keväällä sitten uusiksi tälläinen reissu ![]() Itsenäisyyspäivänä on vähä iisimpi retki jos jollakulla on halua lähteä mukaan!!
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Rajalla odottelemassa yli pääsyä ja näytti hyvältä kunnes luukulla täti ilmoitti että vuoro vaihtuu ja tunti odoteltiin
tankille menossa ja siinä odotellaan muita matkalla leiriin, pieni paussi piristää matkaa aamulla herätessä huomataan että pohjolan väkikin on löytänyt asemiin ensimmäisiä ojanylityksiä varppia tiukalle niityllä tässä vaiheessa oli Tapsan auto käynnyt kumollaan hivenen oli päässyt öljyä väärään paikkaan hyttysen karkotin letka kasaan ja seuraavalle lenkille. Team Väihkönen BJ:llä aavistuksen pehmeetä Bertat vetää letkaa Väihkösellä vara pahvi mukana ![]() Kauko virkeänä aamulla seuraavassa leirissä Pohjoisten majoitus väki heräilee pikkuhiljaa ja osa nauttii jo aamupalaa aamupalan jälkeen norra operaatia Berttaan Vielä hienosäädetään ohjaus varsia Letkaa liikkeelle, matti tasailee rengas paineita aarteita matkalla Matti ja Eetza matti korjailee ohjaustehostimen letkua sit alkaakin itse hauskuus jota kärki joukko jo korkkaakin Jussilainen oli käynnyt aika kallellaan ja siemaissut sisään vettäkin Lassoamisen SM kilpailun jälkeen varppi ojan yli ja pääsee väihkönen vinssaamaan Matilta katkesi sektori varsi, onneksi Tapsalla hitsaus laitteet mukana päässyt vettä vähän matin silmiin haisulikin kyntää aika syvällä, eikä vielä syvimmässä kohdassa Matin kalusto kunnossa ja eikun rengasta kiinni Jokin hauska kommentti ilmoilla Tapsa avustaa haisulia Haisuli pikkuhiljaa kuivilla muutaman tunnin jälkeen Sitten hypättiinkin jo seuraavalle ek:lle aikamoista hevostelua Kuvasta ei saa kunnolla selvää mutta reikä minkä jussilainen löyti niityltä pitää sylkeä Matka kohti niittysuolle Väsynyt matkaaja Viimeisen illan karkelot
__________________
ei surulla rajaa kun suzukilla ajaa |
![]() |
| Luokat |
| mudventures, pähäma, venäjä |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| PäHäMa Mudventures 2012 @ 08-11.11.2012 PÄIVÄMÄÄRÄ LUKITTU??? | _Tero_ | Tapahtumat | 219 | 15.10.2017 09:46 |
| PäHäMa Mudventures 2011 @ 6 - 9.10.2011 | mikjus | Tapahtumat | 151 | 15.10.2017 09:43 |
| PäHäMa Mudventures 2010 | Eetza | Tapahtumat | 296 | 15.10.2017 09:41 |
| TML-Trophy 2014 8-10.8.2014 | piipari | Tapahtumat | 75 | 18.08.2014 01:26 |
| PäHäMa Mudventures 2013 16-20.10.2013 | _Tero_ | Tapahtumat | 112 | 04.12.2013 00:11 |